StoryEditorŚwiąteczny wyjazd

Chcesz spędzić Wielkanoc poza domem? Odwiedź jedną z tych czarujących wsi!

Świętom wielkanocnym często towarzyszy wiosenna aura, która skłania wiele osób do tego, by spędzić ten czas poza domem. Dla wszystkich, którzy szukają spokojnego miejsca, by tam odpocząć w świątecznym nastroju od codziennego pośpiechu, mamy kilka propozycji: to wsie, w których każdy się zakocha! Gdzie leżą i co tam zobaczyć?

Na filmowym szlaku: skansen w Kolbuszowej i Lipce Reymontowskie 

Pod koniec 2023 roku serca widzów podbił serial “1670”. Wiadomo już, że hit będzie kontynuowany i w 2025 roku doczekamy się drugiego sezonu. Jednak zanim powstanie, fani Jana Pawła z Adamczychy i jego rodziny mogą wybrać się na wyprawę do miejsca, w którym kręcono serial. Można odwiedzić prawdziwą Adamczychę, jednak atrakcji dostarczy przede wszystkim skansen w Kolbuszowej. To właśnie tam wybudowano dworek głównego bohatera! 

Więcej na temat planów serialu “1670” przeczytasz tutaj: Serial “1670” podbija serca widzów! Czy wieś Adamczycha istnieje naprawdę? 

Miłośnicy kina mogą rozważyć również wycieczkę do Lipiec Reymontowskich. Choć film “Chłopi” nie powalczy o Oscara, w niczym nie przeszkodzi to w zwiedzaniu urokliwego skansenu i wsi, która stanowiła inspirację dla Władysława Reymonta. 

Więcej o atrakcjach w Lipcach Reymontowskich przeczytasz tutaj: Odwiedź Lipce - wieś z "Chłopów"! 

image
FOTO: Fundacja Im. Władysława Stanisława Reymonta W Lipcach Reymontowskich

Wypoczynek nad jeziorem: odwiedź Chmielno 

Osoby, które marzą, by odpocząć podczas Wielkanocy w otoczeniu pięknej przyrody malowniczych Kaszub, powinny postawić na Chmielno. Tę urokliwą wieś upodobali sobie w PRL-u artyści. Nie bez przyczyny – to naprawdę piękne miejsce, w którym da się wypocząć, a przy okazji zgłębić kaszubski folklor. W okolicy znajduje się sporo ośrodków agroturystycznych, trudno więc o lepsze miejsce, by uciec przed zgiełkiem codzienności! 

Więcej o atrakcjach Chmielna przeczytasz tutaj: Wieś na Kaszubach niczym francuski kurort. Dlaczego warto odwiedzić Chmielno? 

image
FOTO: Szwajcaria Kaszubska - Kaszuby/facebook

Religijna refleksja w Gietrzwałdzie 

Wielkanoc to najważniejsze święto dla katolików. Wyjazd w tym okresie nie oznacza jednak, że nie można dogłębnie przeżyć tej okazji, poświęcając czas na religijną refleksję. W takiej sytuacji dobrym wyborem będzie Gietrzwałd, bowiem jest to miejsce znane przede wszystkim z objawień maryjnych. Wypoczynek na wsi można więc połączyć z wizytą w sanktuarium. Przy okazji koniecznie trzeba zobaczyć deskale, które są najnowszą gietrzwałdzką atrakcją! 

Więcej na temat atrakcji Gietrzwałdu przeczytasz w artykule: Odwiedź Gietrzwałd i przeżyj przygodę na szlaku warmińskich deskali! 

image
FOTO: Gmina Gietrzwałd - Urząd Gminy W Gietrzwałdzie/facebook

A jeżeli spadnie śnieg? Wielkanoc w górach 

Wiadomo, że pogoda wiosną w Polsce może zaskoczyć. Jednak jeżeli spadnie śnieg, można go odpowiednio wykorzystać i udać się... na narty! Dobrym pomysłem będą także zimowe spacery w urokliwej scenerii. Czarujących wsi w polskich górach nie brakuje, niezależnie od tego, w które pasmo się wybierzemy. W Sudetach warto zwiedzić na przykład Międzygórze, zwane Małą Szwajcarią - tamtejsze wille będą olśniewały niezależnie od pogody! 

Więcej o Międzygórzu przeczytasz w naszym artykule: Międzygórze to mała Szwajcaria na Dolnym Śląsku! Co zobaczyć w tej wsi? 

image
FOTO: Międzygórze - Wioska Beztroski/facebook

Na narciarskie szaleństwo, jeżeli dopisze pogoda, warto wybrać się także do Tylicza. Ta niewielka wieś pozwoli naprawdę odpocząć, a zarazem zapewni mnóstwo atrakcji, zwłaszcza dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas. 

Uroki Tylicza opisaliśmy w artykule: Kochasz narty? Nie możesz ominąć Tylicza! Gdzie leży ta wieś?

image
FOTO: Tylicz/facebook

Zuzanna Ćwiklińska

fot. Skansen w Kolbuszowej/Facebook

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 16:40