Na ogół w łazience trudno utrzymać porządek – korzystają z niej wszyscy członkowie rodziny, nie zawsze wyczuleni na porządek. Najszybciej brudzą się baterie, ponieważ są stale dotykane i narażone na działanie kamienia. W niektórych regionach Polski woda jest tak twarda, że trudno się go pozbyć. Jak czyścić armaturę, aby wyglądała jak nowa?
Jak czyścić baterie łazienkowe – zasady
Nieestetyczne zacieki, osad z mydła, pozostałości pasty do zębów, kurz, włosy – to tylko niektóre z możliwych zabrudzeń. Bardzo ważne jest regularne pucowanie umywalki, wanny, prysznica, toalety, bidetu i oczywiście baterii, aby brud czy kamień nie nawarstwił się za bardzo. Warto też używać odpowiednich akcesoriów i płynów, które nie zniszczą wrażliwej powłoki armatury. Nie należy stosować przypadkowych i niesprawdzonych płynów, które mogą ją uszkodzić, ani żadnych ostrych ściereczek.
Czyszczenie baterii łazienkowych domowymi sposobami
Na rynku jest sporo płynów do szorowania łazienki, w tym ekologiczne. Wiele osób jednak preferuje domowe sposoby, prosto z… kuchni! Potrzebna będzie oczywiście niezastąpiona soda oczyszczona. Należy przygotować pastę – wystarczy 4-5 łyżek sody i 1-2 wody. Tak naprawdę miksturę tworzymy „na oko”, ma powstać gęsta papka, którą nakładamy na newralgiczne miejsca. Zostawiamy na kilka minut, zmywamy ciepłą wodą i wycieramy miękką ściereczką z mikrofibry.
Ocet wrogiem kamienia
Ocet to kolejny produkt-wytrych, który wyczyści baterie łazienkowe z nieładnych osadów. Sporządzamy roztwór octu i wody w proporcjach 1:1, zanurzamy w nim szmatkę z mikrofibry i rozkładamy na baterii na około 10 minut. Po tym czasie należy opłukać baterię ciepłą wodą. Można też połączyć ocet z mydłem (1:1) i nałożyć na brudnej przestrzeni. Po kwadransie zmywamy całość.
Kolejnym sposobem jest zastosowanie kwasku cytrynowego lub soku z cytryny. Ten pierwszy rozpuszczamy w ciepłej wodzie (ok. dwie łyżeczki) i takim roztworem przecieramy armaturę. Sok z cytryny zaś można przelać do butelki z atomizerem i spryskać powierzchnię! Plusem tego rozwiązania jest świeży zapach! Równie dobrze można nasączyć w soku ściereczkę i przemyć nią zakamienioną armaturę.
Inne sposoby na czyste baterie łazienkowe
- Eksperci zalecają także czyszczenie kranu pastą do zębów – wystarczy nałożyć ją na miejsca, gdzie kamień jest widoczny i wyczyścić go za pomocą szczoteczki do zębów z miękkim włosiem! Bardzo przyjemny sposób pozostawiający świeży aromat mięty!
- Można też sięgnąć do męskiej szafki i użyć pianki do golenia – nakładamy ją na brudną powierzchnię, pucujemy miękką szmatką i spłukujemy. Ważne, aby na koniec osuszyć kran. Ten sposób jest wskazany na mniej uciążliwe osady.
- Ocet i proszek do prania – to kolejna metoda na odkamienienie baterii łazienkowych. Ocet mieszamy z proszkiem do prania, by powstała gęsta papka, którą nakładamy na miękką szmatkę. W następnym kroku przykładamy ją do brudnej nawierzchni i po 10 minutach spłukujemy. Dla spotęgowania działania można delikatnie wetrzeć masę, nie zapominamy o wytarciu baterii do sucha, a nawet o polerowaniu!
Uwaga ! Czyścić należy także perlator baterii łazienkowych, ponieważ na nim osadza się spora ilość kamienia. Należy go odkręcić i wyczyścić jednym z wyżej wymienionych sposobów.
Oprac. Angelika Drygas
Źródło: lazienkaplus.pl
fot. envato elements