StoryEditorDom na już!

Marzysz o własnym domu? Pobierz darmowe projekty już teraz!

10.01.2023., 10:00h

Projekt domu bywa bardzo kosztowny. Podczas planowania budowy, kiedy wydatków jest sporo, warto sięgać po oszczędności. Jedną z form dbania o budżet może być skorzystanie z gotowych do pobrania projektów domów, które są dostępne na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Darmowe projekty domów jednorodzinnych można filtrować według różnych kategorii, jak: liczba kondygnacji, liczba pokojów, typu dachu, typu budulca (drewniany lub murowany), a także rozwiązania funkcjonalne: balkon, garaż, okna na całą wysokość piętra, osobna kuchnia, pomieszczenie gospodarcze, taras, czy taras zadaszony.

Jeśli chodzi o powierzchnię, to obecnie dostępne są tylko projekty domów do 70 m kw. Do wyboru pozostają aż 73 projekty, 25 wykonawców. Wszystko po to, aby Polacy mogli jeszcze wygodniej skorzystać z państwowego programu „Dom bez formalności”, który umożliwia postawienie domu bez konieczności posiadania pozwolenia na budowę, kierownika budowy i dziennika budowy. Warunkiem pozostaje metraż do 70 m kw.

image
FOTO: Projekt: Bh Studio

Dom bez formalności

To rozwiązanie weszło w życie 3 stycznia 2022 r. Na jego mocy budowa domu jednorodzinnego do 70 m2 jest możliwa na podstawie zgłoszenia. Tak naprawdę każdy może rozpocząć budowę małego jednorodzinnego domu mieszkalnego, stając się jedocześnie kierownikiem budowy. Nie potrzeba ani pozwolenia na budowę, ani ustanowienia kierownika budowy, ani prowadzenia dziennika budowy. Okres budowlany jest skrócony o kilka tygodni. Należy złożyć oświadczenia, że:

  • planowana budowa jest prowadzona przez Ciebie w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych – złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej,
  • przyjmujesz odpowiedzialność za kierowanie budową - w przypadku nieustanowienia kierownika budowy,
  • dokumentacja, którą dołączasz do zgłoszenia, jest kompletna.

image
FOTO: Projekt: Piotr Wojciech Obłękowski

73 projekty domów do 70 m2 do bezpłatnego pobrania

W 2021 r., Główny Urząd Nadzoru Budowlanego ogłosił otwarty "Konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji domu jednorodzinnego", w ramach programu Polski Ład. Jaki był cel konkursu? Uzyskanie projektów o wysokich walorach architektoniczno-funkcjonalnych, ekologicznych, oszczędnych i estetycznych, które następnie będą udostępnione obywatelom.

image
FOTO: Projekt: Sandra Piasek

Wytyczne dla projektów:

  • powierzchnia zabudowy do 70 m2,
  • typ: wolnostojący, nie więcej niż dwukondygnacyjny, 
  • przeznaczenie: potrzeby mieszkaniowe
  • obszar oddziaływania w całości na działce, na której został zaprojektowany.

Niebanalny design 

Projekty domów są nowoczesne i wpisują się w najnowsze tendencje architektoniczne. Twórcy wzięli pod uwagę wszystkie najniezbędniejsze parametry, dzięki którym dom jest i piękny, i funkcjonalny. Wiele z tych projektów to perełki, zachwycają nietuzinkową bryła i kolorem.

image
FOTO: Projekt: Panta Rhei Projekt Sp. Z O.o.

Wybrani autorzy prac konkursowych, po zakończeniu konkursu, otrzymali zaproszenia do wykonania pełnego projektu budowlanego, do udostępnienia bezpłatnie inwestorom w II kwartale 2022 r. I właśnie te projekty są dostępne do pobrania pod adresem: https://www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane

Przez następne miesiące pojawiały się kolejne projekty architektoniczne, obecnie na platformie można przejrzeć 73 projekty, 25 wykonawców.

Do pobrania są także dokumenty, wystarczy wejść na stronę https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/ i złożyć wniosek. 

image
Kultowe perełki

Meble z PRL-u są coraz modniejsze! Niektóre kosztują fortunę

Oprac. Angelika Drygas

Źródło; gov.pl, gunb.gov.pl 

fot. gunb.gov.pl 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 11:43