StoryEditorWłasne plony

Czy łatwo jest zbudować własną szklarnię?

02.05.2023., 12:00h
Szklarnia pozwala na uprawianie ziół, kwiatów, warzyw i owoców przez dłuższy okres w roku. Panuje w niej specyficzny mikroklimat, który umożliwia wzrastanie rozmaitych gatunków – w naszym kraju niedostępnych ze względu na niskie temperatury. Jakie są rodzaje tego typu konstrukcji i jak je zbudować?

Szklarnia to miejsce, w którym rośliny czują się wyjątkowo dobrze – mają odpowiednią wilgotność oraz temperaturę. Dzięki niej, już wczesną wiosną można posadzić warzywa, mimo że istnieje groźba przymrozków i niesprzyjających warunków atmosferycznych. Kolejną zaletą jest znaczne przedłużenie czasu wegetacji, oznaczającego plony do późnej jesieni.

Co najczęściej rośnie w szklarniach?

Sałata, szczypiorek, rukola, pomidory, ogórki, papryka, bakłażany, a także arbuzy czy melony. Te ostatnie mogą być wielkim zaskoczeniem! Przecież potrzebują tyle ciepła! Szklarniowe warunki zapewniają roślinom dokładnie to, czego im potrzeba! Siew rozpoczynamy już w lutym, a najpóźniej w marcu. To także dobry czas, aby przygotować rozsady, z których urosną własne sadzonki roślin, np. pora, selera, cukinii. Można także zdecydować się na cytrusy, np. mandarynki, limonki lub cytryny, ale temperatura powinna wynosić wtedy od 25 do 32 stopni.

Gdzie postawić szklarnię?

Umiejscowienie szklarni jest niezwykle istotne, wybieramy bowiem przestrzeń z wyjątkowo dużym nasłonecznieniem. Dobrze, jeśli znajdzie się blisko dostępu do wody – beczki, pompy, węża ogrodowego – podlewanie roślin to jeden z warunków powodzenia całego przedsięwzięcia. Najlepiej byłoby umieścić ją na południowej części ogrodu.

Szklarnia ogrodowa foliowa

To jedno z najtańszych i najprostszych rozwiązań. Folia izoluje ciepło, chroni przed wiatrem i deszczem, zapewnia dobre warunki do wzrostu roślin ze względu na utrzymywanie wysokiej temperatury i odpowiedniej wilgotności. Aby samodzielnie przygotować taki tunel foliowy, trzeba zaopatrzyć się w folię, części szkieletu – aluminiowe lub metalowe, narzędzia, kołki, gwoździe. Całą konstrukcję należy wzmocnić, aby przetrwała niespodziewane burze czy wichury. Takie rusztowanie pokrywa się przyciętą folią – którą przytwierdzamy do podłoża.

image

Czy łatwo jest zbudować własną szklarnię?

FOTO: Envato Elements

Szklarnia ze szkła

Prawdziwa szklarnia powstaje ze szkła, a sama konstrukcja może być wykonana z drewna, stali lub aluminium. Warto pamiętać, że drewno wymaga regularnej konserwacji, ale pięknie się prezentuje. Projekty na bazie aluminium są prostsze w obsłudze, lekkie i dobrze komponują się z nowoczesnym ogrodem i domem. Szklarnie można zbudować z fundamentami lub bez. Drzwi najlepiej usytuować po stronie, od której wieje wiatr. Ich uchylenie zapewni lepszą cyrkulację powietrza. Drzwi powinny być dobrze osadzone na zawiasach i zamykane w sposób wygodny, ale skuteczny. Najczęściej poleca się umiejscowienie drzwi od strony zachodniej. Świetnym wyjściem jest zamontowanie okienek w ścianach lub na dachu. Jedną z ciekawszych i tańszych opcji jest wykorzystanie szyb... ze starych okien!

image

Czy łatwo jest zbudować własną szklarnię?

FOTO: Envato Elements

Szklarnia z poliwęglanu

Zamiast szkła często stosuje się poliwęglan. Jest to materiał bardzo stabilny i odporny na działanie rozmaitych warunków atmosferycznych. Poliwęglan przepuszcza światło, jest bezpieczny, niezwykle trwały i dobrze wygląda.

image

Czy łatwo jest zbudować własną szklarnię?

FOTO: Envato Elements

Szklarnia w świetle prawa

Zamiar budowy szklarni należy zgłosić przynajmniej 30 dni przed planowanym rozpoczęciem prac (w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym). W ciągu 21 dni nadejdzie odpowiedź pozytywna lub negatywna. Jeśli z urzędu nie dotrą żadne wieści, to znaczy, że można rozpocząć budowę szklarni. Do konstrukcji do 35 m2 nie trzeba mieć pozwolenia, ale ilość szklarni nie może przekraczać dwóch na 500 m2 powierzchni działki. Większa szklarnia wymaga już pozwolenia na budowę.

image
NAJSMACZNIEJSZE ODMIANY POMIDORÓW

Jakie odmiany pomidorów wybrać do szklarni?

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. październik 2023 23:39