StoryEditorPiękna kuchnia

Czym zastąpić płytki w kuchni? Najciekawsze propozycje

14.10.2022., 12:35h

Ściany w kuchni nie muszą być przewidywalne. Większość z nas oczekuje w tym miejscu płytek, jednak wcale nie musi tak być! Jest sporo innych możliwości – ściany mogą być wykończone różnymi materiałami.

Jedno jest pewne – powinno to być tworzywo odporne na wilgoć, ciągłe zmywanie, pryskający tłuszcz, czy chlapiący sos pomidorowy.

Drewniane ściany?

Obecnie modne jest wszystko to, co naturalne. Odchodzimy od zimnych minimalistycznych wnętrz na rzecz stylu boho, romantycznego eklektyzmu czy skandynawskich przytulnych pieleszy – dom ma być przyjemny, a nie wypolerowany. W związku z tym niech nikogo nie dziwi wszechobecność drewna, nawet na ścianach. Drewno nie tylko ociepla wnętrza, ale wpisuje się w nurt eko. Nadaje się do wykończenia ścian w kuchni. Niewskazane jest używanie drewna miękkiego, jak sosna, które ma małą odporność na wilgoć. Warto wybierać dąb lub wśród odmian drewna egzotycznego, jak tek czy padouk. Tutaj trzeba się przygotować na spore nakłady pracy – drewno należy zaimpregnować olejem lub specjalistycznym środkiem, aby nie doszło do jego spleśnienia i zawilgocenia. Oczywiście można zdecydować się na wodoodporne rozwiązania drewnopodobne, czyli laminowane panele ścienne, które do złudzenia przypominają naturalny materiał.

image
FOTO: Envato Elements

Szkło zamiast pytek

To materiał, z którego w łatwy i bezpieczny sposób można usunąć plamy, np. z tłuszczu i wodę bez ryzyka, że zniszczy ścianę i spowoduje pojawienie się grzyba. Najlepsze i najtrwalsze jest szkło hartowane. Jak zaaranżować ten materiał? Kuchnię można pomalować na ulubiony kolor i wykończyć ściany przezroczystym szkłem lub wybrać szkło z nadrukiem – w tym przypadku ogranicza nas tylko wyobraźnia! Szeroka paleta wzorów i kolorów otwiera całkiem spore pole do eksperymentów aranżacyjnych!

image
Piękna kuchnia

Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim?

Beton dekoracyjny

Okazuje się, że wciąż nie wychodzi z mody i jest niezwykle popularny. Dostępny jest w postaci płyt i np. mikrocementu, oba sposoby nadadzą wnętrzu industrialnego charakteru. Wszelkie loftowe przestrzenie dobrze wyglądają w tego typu projektach. Na rynku dostępne są także tzw. tynki dekoracyjne, które po wyschnięciu nie wymagają dodatkowej impregnacji, natomiast w przypadku płyt należy pamiętać o fugowaniu, aby wilgoć nie przedostała się poprzez szczeliny.

image
FOTO: Envato Elements

Fototapeta

Jeszcze jakiś czas temu świadczyła o kiczowatym guście – dziś w związku z rozwojem technologii i ogromnych możliwościach nadrukowywania atrakcyjnych wzorów – stanowi świetną alternatywę dla płytek. Producenci proponują cały wachlarz rozwiązań dedykowanych kuchni, czyli fototapetę odporną na wilgoć. Nadrukować można na nią nawet własne zdjęcia. W tej kategorii warto wspomnieć o tapecie winylowej, która jest trwała i odporna na zmywanie i wilgoć.

image
FOTO: Envato Elements

Farba – sposób na oryginalne ściany w kuchni

Coraz więcej osób na ścianę w kuchni wybiera jedno z bardziej tradycyjnych rozwiązań, jakim jest farba. Oczywiście musi to być produkt najwyższej jakości, przeznaczony do pomieszczeń wilgotnych. Najlepiej zadziała farba lateksowa, wodoodporna – do kuchni i łazienek. Taką powierzchnię można nawet szorować. To rozwiązanie oszczędne – tańsze od płytek. Do tego celu nadaje się także czarna farba tablicowa, odporna na zmywanie, a do tego może posłużyć jako planner dla całej rodziny lub sposób na przekazywanie sobie ważnych wiadomości. Można kuchnię pomalować na jeden kolor, spójny z tym w salonie, wygląda to bardzo designersko!

image
FOTO: Envato Elements
image
FOTO: Envato Elements

 

Angelika Drygas

fot. envato elements

 

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. marzec 2024 15:51