StoryEditorŚnieg a PV

Śnieg pokrył fotowoltaikę – czy należy odśnieżać panele?

30.11.2023., 18:00h
Pierwszy śnieg generuje problemy komunikacyjne na drogach, bywa też przyczyną radości maluchów, ale także powoduje rozmaite zagwozdki. Szczególnie jeśli chodzi o właścicieli fotowoltaiki. Czy powinni odśnieżać panele na dachu?

Pytań jest więcej. Zwykle panele są montowane pod kątem 35-40 stopni, właśnie po to, aby śnieg mógł samoistnie zsunąć się po gładkiej powierzchni paneli. Ciepło emitowane przez panele dodatkowo pomagają szybszemu zsuwaniu się zalegającego śniegu.

Śnieg a funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych

Wiele osób zastanawia się także, czy zalegający śnieg może zmniejszyć efektywność modułów fotowoltaicznych. Zimą, zwłaszcza gdy śnieg zalega na panelach, promieniowanie słoneczne dociera do modułów tylko częściowo. To dlatego energia jest wytwarzana w mniejszych ilościach. Panele produkują znacznie mniej energii niż latem, ponieważ samego słońca jest jak na lekarstwo, a dni są krótsze. Wiele zależy także od ilości i grubości pokrywy śnieżnej. Na szczęście ilość śniegu, z jaką mamy do czynienia z naszym kraju, nie powinna zaszkodzić funkcjonowaniu PV. Ponadto wpływ śniegu na produkcję energii przez fotowoltaikę jest niewielki – 70-80% całkowitej rocznej produkcji przypada na okres od kwietnia do września.

image
Zielona energia na wsi

Czym jest agrowoltaika i czy ma szansę rozwinąć się w Polsce?

Testy paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne są testowane pod wieloma kątami. Muszą być odporne na działanie wielu groźnych czynników atmosferycznych, jak deszcz, wiatr, śnieg, grad czy mróz. Podczas testów producenci badają odporność swojego produktu, wystawiając panele na agresywne bodźce, w ten sposób sprawdzają, czy wytrzymają w trakcie nawałnic, śnieżycy, czy skrajnej temperatury. Śnieg nie może uszkodzić paneli fotowoltaicznych – są o wiele bardziej newralgiczne czynniki pogodowe, które mogłyby, a tego nie robią, zaszkodzić panelom.   

Czy należy odśnieżać fotowoltaikę na dachu?

Najlepiej tego nie robić, bo można spowodować więcej szkody niż pożytku. Śnieg na fotowoltaice to nic groźnego, najlepiej poczekać aż sam się zsunie. W przypadku instalacji fotowoltaicznych, które stoją na gruncie, można odśnieżyć je miękką szczotką (choć eksperci radzą, aby tego nie robić). Należy uważać, aby ich nie zarysować, ani nie uszkodzić. Na szczęście w tym przypadku tego typu działania nie wiążą się z pracą na wysokościach, a więc odśnieżającemu nie grozi niebezpieczny upadek.

Śnieg na panelach

Śnieg, który zsuwa się z kolejnych modułów, pucuje ich powierzchnię, bo zabiera ze sobą rozmaite zabrudzenia. Dzięki temu na wiosnę PV będą lśniły czystością i zaczną generować więcej energii.

image
Fotowoltaika

Pożar od fotowoltaiki – kiedy panele mogą się zapalić?

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:57