Spis treści:
Mysz, szczur w domu – zapobieganie
Mysz, szczur w domu – zagrożenia
Mysz w domu – jak ją odstraszyć?
Nowoczesne sposoby na gryzonie
Jak rozpoznać, że w domu rozpanoszyły się myszy? Jako że to zwierzęta żerujące w nocy, prawdopodobnie usłyszymy niecodzienne dźwięki: skrobanie przy podłodze lub w ścianę, a do tego zauważymy odchody w szafkach. Gryzonie najczęściej wybierają za swoje nowe mieszkanie piwnicę lub strych, warto przejrzeć te pomieszczenia. Uwaga także na kable, ponieważ myszy lubią je przegryzać.
Mysz, szczur w domu – zapobieganie
Aby mysz stroniła od naszego domostwa, można powziąć pewne działania. Warto zakleić wszelkie otwory, które mogłyby ułatwić wejście gryzonia do wnętrza budynku. Newralgicznym momentem poszukiwania przez myszy schronienia jest właśnie jesień, czyli początek chłodnych nocy. Należy także dbać o czystość w domu i wokół niego, aby nie zwabiać potencjalnych szkodników zapachem psującego się jedzenia.
Przeczytaj także: Mistrzowski patent na nornice. Masz go w kuchni!
Mysz, szczur w domu – zagrożenia
Szczury i myszy mogą przenosić niebezpieczne choroby, takie jak wścieklizna, salmonelloza, dur brzuszny czy włośnica. Źródłem bakterii i wirusów są odchody gryzoni, warto założyć rękawiczki podczas sprzątania.
Mysz w domu – jak ją odstraszyć?
Myszy i szczury nie tolerują zapachu mięty, spleśniałej cytryny, kwiatu wrotyczu, liści pomidorów czy rumianku. Warto rozłożyć źródła tych woni w miejscach, w których spodziewamy się nieproszonych „gości”. Rzecz jasna myszy odstrasza także sam zapach kota. Pomogą także po olejki o zapachu mięty pieprzowej czy rumianku. Co jeszcze możemy zrobić? Rozłożyć w szafach i komodach lawendowe saszetki.
Inny sposób na gryzonie
Humanitarnym sposobem jest zastosowanie tzw. żywołapki. To po prostu klatka, do której wsuwamy jedzenie i tym samym zwabiamy mysz. Gdy wejdzie do środka, mechanizm zamykania uruchamia się i szkodnik jest w potrzasku. Złapaną mysz wypuszczamy w lesie. Można zastosować również urządzenia emitujące ultradźwięki, które skutecznie odstraszają myszy.
Nowoczesne sposoby na gryzonie
Niestety, bardzo często domowa walka z gryzoniami może okazać się nieskuteczna. W takich sytuacjach warto sięgnąć po skuteczne metody zwalczania myszy i szczurów w postaci:
- lepów o zapachu orzechów – zwabiony gryzoń nie może zmienić swojego położenia, pułapka może być używana w miejscach, gdzie nie należy stosować trutki (np. ze względu na dzieci i zwierzęta domowe),
- kostek o właściwościach mumifikujących, z dodatkiem zabezpieczającym przed przypadkową konsumpcją przez ludzi i zwierzęta domowe,
- granulatu, który działa już po jednokrotnym spożyciu!
Fot. envato elements