Nornice to niewielkie gryzonie, które wyjadają nasiona, owoce, niszczą korzenie i łodygi roślin, cebule kwiatów, uszkadzają korę drzew. Bez wątpienia są szkodnikami i niweczą plany najlepszych ogrodników. Porą ich działania jest noc.
Nornice są mylone z myszami, jednak są od nich mniejsze, mają krótsze ogony, bardziej gęste futro. W przeciwieństwie do myszy, które lubią wchodzić do domów i pomieszczeń gospodarczych, nornice bytują jedynie w ogrodzie.
Inne gryzonie, które mogą przypominać i nornicę, i mysz to ryjówki. Są one niezwykle pożyteczne, zdarza się, że mogą odwiedzić nasz dom w poszukiwaniu jedzenia. Ryjówki są pod częściową ochroną, ponieważ zjadają ślimaki i owady, które są szkodnikami. Te zwierzęta w żaden sposób nie niszczą roślin.
Nornice, czym się żywią?
Nornice niczym krety działają bardzo podstępnie. Aż trudno uwierzyć, że tak małe zwierzęta mogą przynieść tyle szkód! Wyglądem przypominają chomika i mysz polną. Ich ciało jest lekko wydłużone, pokryte szarym futerkiem z odcieniem rudawym. Nornice nie zapadają w sen zimowy, więc są problemem całorocznym. Budują podziemne korytarze i tym samym niszczą systemy korzeniowe roślin, które są posadzone w ogrodzie czy sadzie.
Skuteczny, ale humanitarny sposób na nornice
Te gryzonie nie lubią kapsaicyny, którą znajdziemy w papryczce chili. Dobrze jest więc posypać przyprawą tunele stworzone przez nornice, a gryzonie znajdą sobie nowe miejsce do życia. Można też połączyć chili z wodą, a mieszankę wlać do butelki z atomizerem i spryskiwać tunele oraz rośliny, aby tym samym zniechęcić nornice do ich podgryzania.
Cynamon na nornice
Kolejnym kuchennym trikiem na nornice jest użycie cynamonu, którego aromat skutecznie zniechęca gryzonie do dalszego działania. Jak go zastosować, by spłoszyć szkodniki? Podobnie jak przyprawę chili – zasypujemy pachnącym proszkiem norki. Ponadto, nornica nie przepada za kontaktem z wodą, dlatego warto zalewać podziemne korytarze szkodnika. To kolejny bardzo prosty i tani sposób na pozbycie się szkodnika z ogrodu!
Inne sposoby na nornice:
- brak grubej warstwy ściółki na grządkach,
- sadzenie cebulek w osłonkach,
- osłony na młode drzewka,
- sadzenie roślin odstraszających nornice (np. czosnek, mięta, gorczyca, czarna porzeczka, wilczomlecz),
- odstraszacze dźwiękowe przeciw gryzoniom.
Angelika Drygas
Fot. envato elements