Każdy dom ma swój zapach. Znajomy, charakterystyczny, swojski. Gorzej jeśli kojarzy się on z czymś mało przyjemnym, bo wynika z zawilgocenia czy innego zaniedbania. Na woń w domu ma wpływ obecność zwierząt, roślin czy mebli. W starych budynkach lub kamienicach można wyczuć na przykład wilgoć, ze względu na nieprawidłową wentylację pomieszczeń. Czasami źle pachnie lodówka lub zapach niesie się z piwnicy czy ze spiżarni.
Sposoby na przyjemny zapach w domu
Pozostając w trendzie eko i slow, lansujemy te metody, które są jak najbardziej naturalne. W domu, w którym dużo się gotuje i piecze, zawsze będzie pięknie pachniało. Pod warunkiem, że pichcone są zdrowe posiłki i ciasta. Smażony na oliwie z oliwek czosnek z ziołami, świeżo wypieczony chleb lub szarlotka zagwarantują niecodzienne doświadczenia zmysłowe. Przygotowywane na świeżo posiłki pięknie pachną i cudownie smakują!
Naturalne świece zapachowe
Wiele osób preferuje używanie świec zapachowych. Na rynku jest sporo wariantów z naturalnymi olejkami i woskiem. Te pachną najprzyjemniej i do tego nie drażnią. Jeśli w domu pozostaje wielu domowników, warto skonsultować swoje wybory zapachowe. Jest sporo osób, które nie tolerują pewnych woni. Dodatkowym atutem jest przyjemne światło pochodzące ze świec. Najlepszym wyborem są świece z wosku naturalnego, ponieważ nie tylko nie emitują szkodliwych związków chemicznych, ale oczyszczają powietrze. Świetne są także świece sojowe z dodatkiem olejków aromatycznych. Świece można zrobić także samodzielnie.
Zapach w szafie
Warto zadbać o zapach w szafie. Najlepiej samodzielnie wykonać woreczki zapachowe, z naturalną zawartością. Mogą to być na przykład płatki róż i lawendy, suszone zioła: mięta, bazylia, majeranek lub tymianek, sosnowe igły, skórka z pomarańczy albo cytryny, goździki, laska cynamonu, gwiazdki anyżu itp. Saszetki wieszamy w szafie lub kładziemy na półce obok ubrań, dodatkowo wesprą nas w walce z molami.
Zapachy cytrusowe i ziołowe
Z pomarańczy można wykonać samozwańczy bukiet zapachowy. Wystarczy ususzyć plastry cytrusowe i rozłożyć je w domu. Innym sposobem jest nakłuwanie skórki pomarańczowej… goździkami!
Niezwykle modne są rozmaite nawilżacze powietrza, które przydadzą się w przypadku alergików i gdy powietrze jest suche. Można do nich wlać kilka kropel olejku i zapach obłędnie niesie się po całym domu!
Można rozważyć zakup dyfuzora, do którego wlewamy odpowiednią ilość olejków. Wiele z nich mają w opcjach efekty świetlne i dźwiękowe. Z ich pomocą wyczarujemy iście magiczny klimat pełen niespotykanych woni.
W domu, w którym roznosi się nieprzyjemny zapach wilgoci sprawdzi się osuszacz powietrza, który odprowadzi nadmiar wilgoci. Dobrze jest zainwestować w lepszą wentylację, aby problem nie powracał.
W łazience i toalecie sprawdzają się odświeżacze powietrza w sprayu lub te umieszczane w kontakcie. Natomiast w całym domu można porozkładać patyczki zapachowe.
Inne patenty:
- wlejmy kilka kropel olejku eterycznego do worka odkurzacza;
- wyczyszczenie problematycznych przestrzeni octem, który zagwarantuje nam długotrwałą świeżość (brzydki zapach octu szybko uleci);
- pamiętajmy o używaniu pochłaniacza, jeśli pichcimy intensywnie pachnące dania;
- w kuchni ustawmy doniczki ze świeżymi ziołami;
- naturalny odświeżacz powietrza przygotujemy, mieszając wodę z olejkiem eterycznym w butelce z atomizerem;
- gotując w garnku wodę z plastrami cytryny, pomarańczy, goździkami czy rozmarynem, zniwelujemy brzydkie zapachy;
- dobrze jest zadbać o świeże kwiaty w domu i rośliny doniczkowe, które pachną, np. lawendę;
- warto kupić rośliny, które oczyszczają powietrze, jak: palmy, skrzydłokwiaty i paprocie.
Angelika Drygas
Fot. envato elements