StoryEditorNowoczesne wnętrza

Styl loftowy – jak go wprowadzić do domu na wsi?

22.03.2023., 14:00h
Nonszalancja i awangarda w jednym – tak odbierany jest nieobowiązujący styl loftowy, który inspiruje wielu Polaków. Gwarantuje efekt „WOW” i pełen komfort mieszkania. Aby zrealizować jego zasady, należy wprowadzić kilka ciekawych aranżacyjnych rozwiązań.

Styl loftowy kojarzy się z wielkimi przestrzeniami, z bohemą artystyczną, minimalizmem. To słuszne konotacje. Jego narodziny związane są z modą na adaptowanie, do celów mieszkalnych, pofabrycznych pomieszczeń. Boom na tego typu lokum wybuchł w latach 60. XX wieku w Ameryce, zwłaszcza w Nowym Jorku. Najczęściej to artyści wybierali tego typu wnętrza, które funkcjonowały także jako pracownie i miejsca spotkań bohemy.

image

Styl loftowy

FOTO: Envato Elements

Co je charakteryzowało? Ogromne, świetnie doświetlone otwarte przestrzenie z wysokimi sufitami (np. słynna „Fabryka” Andy’ego Warhola). W Polsce znajdziemy „prawdziwe” lofty w Łodzi, ale także wielu deweloperów stylizuje swoje nieruchomości na tego typu budownictwo. Styl loftowy można jednak z powodzeniem wprowadzić do domu na wsi czy mieszkaniu w bloku. Jak?

Styl loftowy dziś

Industrialny rys aranżacyjny przyjął się już jakiś czas temu w Polsce. Jak grzyby po deszczu wyrastają piękne wnętrza karmiące się wyjątkowością i nietuzinkowością tych rozwiązań dekoratorskich. Jak powinny wyglądać tego typu wnętrza?

Cechy stylu loftowego:

  • surowe wykończenie,
  • naturalne materiały,
  • instalacje elektryczne i hydrauliczne, które są widoczne na ścianach i sufitach,
  • minimalizm, niewiele mebli, ale za to bardzo funkcjonalnych,
  • pozostałości pofabrycznych elementów jako ozdoby (lampy, części maszyn),
  • pojawia się autentyczna cegła,
  • neutralna kolorystyka,
  • betonowe ściany,
  • naturalne drewno i kamień,
  • bardzo duże okna,
  • przesuwne drzwi szklane,
  • widoczne rury, kable,
  • betonowe słupy czy ceglane stropy,
  • wysokie sufity,
  • możliwość zagospodarowania antresoli.

image
Piękne wnętrze

Styl skandynawski – czy pasuje do domu na wsi?

Styl loftowy – tonacje i surowce

We wnętrzach rządzą kolory neutralne – szarości, czerń, biel i brązy. Wszystko z powodu zastosowania materiałów, jak skóra, drewno, kamień, cegła, beton, stal, aluminium. Kolor może wprowadzić naturalnie odzyskana cegła i brązy pochodzące z drewna czy skóry.

image

Styl loftowy

FOTO: Envato Elements

Styl loftowy – meble

Pierwszą zasadą jest zachowanie minimalizmu i prostoty, dlatego nie należy przesadzać z mnogością szaf, komód i półek. Centrum stanowi duża wygodna sofa, którą w razie potrzeby można przekształcić w miejsce do spania. Skórzane lub obszyte przyjemną tkaniną stanowią piękny element dekoracyjny. Bardzo ważną regułą jest wysoki standard wszystkich zastosowanych dekoracji i części wyposażenia. Nie ma miejsca na zbędne i kiepskiej jakości pamiątki czy bibeloty.

image

Styl loftowy

FOTO: Envato Elements

Styl loftowy — dodatki

W tym stylu liczy się wysublimowanie, ale podszyte nutą ekstrawagancji z rysem artystowskim. Minimalistyczne grafiki na ścianie lub stojące na podłodze, dające wyrażenie domowej galerii sztuki, geometryczne wzory na poduszkach, czarno-białe zdjęcia. Ogromne lustra w metalowych lub skórzanych ramach, metalowe kwietniki z modnymi roślinami, półki w niebanalnym kształcie, świeczki. Ważną rolę odgrywa oświetlenie – duże lampy i małe lampki, kinkiety, żarówki na sznurku. Projektanci polecają duże, proste lampy kojarzące się z przemysłową estetyką.

Pomieszczenia w loftowym stylu

W sypialni oko ma przykuwać duże łózko z metalową ramą lub drewnianą (bez zbędnych ozdobników), z wysokiej jakości pościelą w monochromatycznych barwach. Do tego minimalistyczne szafki noce, ciepłe oświetlenie i beton na ścianie. W salonie najlepiej pokusić się o zastosowanie ceglanych lub betonowych ścian (można wykorzystać tynk strukturalny)Kanapa w jasnych kolorach i kominek nieco ocieplą surowy klimat wnętrza. Stolik kawowy – tutaj jest szerokie pole do popisu – można samodzielnie go wykonać, stosując kawał drewna i metalowe nogi!

image

Styl loftowy

FOTO: Envato Elements

Styl loftowy – kuchnia 

Jadalnia, salon i kuchnia powinny się łączyć. Najlepiej jeśli podłoga w tych pomieszczeniach jest identyczna. W kuchni ma panować ład, zatem na blatach preferowany jest totalny pedantyzm (wprost przeciwnie niż w stylu wiejskim). Istotną częścią jest wielki profesjonalny okap, wyspa kuchenna, duża lodówka i minimalistyczna zabudowa kuchenna z jednolitymi frontami szafek, pozbawionymi dekoracyjnych uchwytów. Uwaga! W domu urządzonym w stylu loftowym nie powinno być zasłon czy firanek, raczej stawia się na nowoczesne rolety i żaluzje.

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. wrzesień 2024 22:54