Szyszki rosną na drzewach iglastych. Spadają wiosną i jesienią w ogromnych ilościach. Można je spotkać nie tylko w lesie, ale i w parkach czy na trawnikach. Sosna produkuje szyszki brązowe, w kształcie jaja, świerk ma nieco dłuższe i jasnobrązowe szyszki, a modrzew małe i okrągłe. Szyszki jodły w ogóle nie spadają na ziemię, a rozpadają się na drzewie.
Szyszki i ich przygotowanie
Aby pozbyć się ewentualnych owadów czy szkodników, można je upiec w piekarniku. Wrzucamy szyszki na blaszkę na papier do pieczenia i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 90 stopni Celsjusza (wyższa temperatura może skończyć się wznieceniem ognia z powodu żywicy). Po pół godzinie wyjmujemy. Po upieczeniu zostawiamy je do całkowitego ostygnięcia.
Szyszki w domu – co z nimi zrobić?
Przede wszystkim można wykorzystać je, kreując dekoracje świąteczne. Przepiękne stroiki i wieńce na drzwi są zwykle przystrojone właśnie szyszkami. Można zrobić z nich także bombki choinkowe. Ale nie tylko. Sprawdzą się jako podstawki do wielu gier (wkładamy w nie np. karteczki) lub kartki z imionami na imprezach.
Szyszki w domu – nie tylko jako dekoracje
Szyszki warto poukładać w doniczkach z kwiatami, zadziałają ochronnie przeciw zakusom zwierzaków domowych, ale także zapobiegną utracie wilgoci. Podczas podlewania należy je jednak odsunąć, aby woda miała łatwy dostęp do korzeni.
Szyszki ładnie pachną, mają w sobie wiele pięknych olejków eterycznych. Same w sobie umilą domownikom przesiadywanie np. w salonie. Można także skropić je ulubionymi zapachami, aby stopniowo oddawały przyjemne wonie. Olejek eteryczny mieszamy z olejem bazowym i spryskujemy mieszanką szyszki. W ten sposób zyskujemy dwa w jednym – odświeżacz i ozdobę!
Szyszki w ogrodzie – jak je wykorzystać
Szyszki wykorzystamy w ogrodzie na kilka sposobów. Warto pozbierać ich trochę i zagospodarować na własnym poletku. W jaki sposób? Oto kilka możliwości:
- świetne jako ściółka dla roślin kwasolubnych, ponieważ zakwaszają glebę; polubią je hortensje, różanecznik, magnolia, iglaki, borówki;
- można udekorować nimi taras, donice, pergole;
- staną się składnikiem ogrodowego kompostu;
- mogą stanowić schronienie dla owadów;
- posłużą podczas przygotowania karmnika dla niewielkich ptaków.
Angelika Drygas
fot. envato elements