StoryEditorFajne triki

Szyszki są super! Sprawdź, jak kreatywnie wykorzystasz je w domu i ogrodzie!

25.09.2023., 14:24h
Szyszki to jedne z tzw. darów lasu. Najczęściej mijamy je obojętnie, a czasami zachwyci nas piękny okaz. Można je jednak przysposobić do wielu niespodziewanych funkcji i cieszyć się ich obecnością zarówno wewnątrz domu, jak i wokół niego.

Szyszki rosną na drzewach iglastych. Spadają wiosną i jesienią w ogromnych ilościach. Można je spotkać nie tylko w lesie, ale i w parkach czy na trawnikach. Sosna produkuje szyszki brązowe, w kształcie jaja, świerk ma nieco dłuższe i jasnobrązowe szyszki, a modrzew małe i okrągłe. Szyszki jodły w ogóle nie spadają na ziemię, a rozpadają się na drzewie.

Szyszki i ich przygotowanie 

Aby pozbyć się ewentualnych owadów czy szkodników, można je upiec w piekarniku. Wrzucamy szyszki na blaszkę na papier do pieczenia i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 90 stopni Celsjusza (wyższa temperatura może skończyć się wznieceniem ognia z powodu żywicy). Po pół godzinie wyjmujemy. Po upieczeniu zostawiamy je do całkowitego ostygnięcia.

Szyszki w domu – co z nimi zrobić?

Przede wszystkim można wykorzystać je, kreując dekoracje świąteczne. Przepiękne stroiki i wieńce na drzwi są zwykle przystrojone właśnie szyszkami. Można zrobić z nich także bombki choinkowe. Ale nie tylko. Sprawdzą się jako podstawki do wielu gier (wkładamy w nie np. karteczki) lub kartki z imionami na imprezach.

image

Szyszki w domu

FOTO: Envato Elements

Szyszki w domu – nie tylko jako dekoracje

Szyszki warto poukładać w doniczkach z kwiatami, zadziałają ochronnie przeciw zakusom zwierzaków domowych, ale także zapobiegną utracie wilgoci. Podczas podlewania należy je jednak odsunąć, aby woda miała łatwy dostęp do korzeni.

image

Szyszki w domu

FOTO: Envato Elements

Szyszki ładnie pachną, mają w sobie wiele pięknych olejków eterycznych. Same w sobie umilą domownikom przesiadywanie np. w salonie. Można także skropić je ulubionymi zapachami, aby stopniowo oddawały przyjemne wonie. Olejek eteryczny mieszamy z olejem bazowym i spryskujemy mieszanką szyszki. W ten sposób zyskujemy dwa w jednym – odświeżacz i ozdobę!

image
Kreatywne i praktyczne!

Nie wyrzucaj wytłoczek po jajkach! Co można z nich zrobić?

Szyszki w ogrodzie – jak je wykorzystać

Szyszki wykorzystamy w ogrodzie na kilka sposobów. Warto pozbierać ich trochę i zagospodarować na własnym poletku. W jaki sposób? Oto kilka możliwości:

image

Szyszki w ogrodzie

FOTO: Envato Elements
  • świetne jako ściółka dla roślin kwasolubnych, ponieważ zakwaszają glebę; polubią je hortensje, różanecznik, magnolia, iglaki, borówki;
  • można udekorować nimi taras, donice, pergole;
  • staną się składnikiem ogrodowego kompostu;
  • mogą stanowić schronienie dla owadów;
  • posłużą podczas przygotowania karmnika dla niewielkich ptaków.

Angelika Drygas

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 17:03