Kiedy pojawiają się bazie?
Bazie na gałązkach to często pierwszy znak tego, że wiosna jest już blisko! Choć wszystko zależy od pogody, pierwsze bazie można zobaczyć niekiedy już w lutym. Z kolei marzec przynosi prawdziwy wysyp tak zwanych “kotków” - wówczas pojawiają się one na wierzbach, leszczynach i topolach. Wiele osób zbiera wówczas gałązki, by wykorzystać je w postaci wiosennej dekoracji, wielkanocnego stroika lub jako ozdobę do palmy na niedzielę palmową. Jednak co robić w sytuacji, gdy np. zależy nam na baziach na świątecznym stole, ale Wielkanoc wypada późno? Są sposoby, by przedłużyć trwałość tych uroczych gałązek.
Przeczytaj także: Jakie rośliny kojarzą się z Wielkanocą? Sprawdź, co symbolizują!
Czy bazie powinno się trzymać w wodzie?
Ścinając bazie w ogrodzie i komponując z nich bukiet, zwykle wkładamy je do wody. To jednak błąd! Bazie przechowają się lepiej, jeżeli umieścimy je w wazonie bez płynu. Wówczas po prostu się zasuszą. Jeżeli dostarczymy im wody, szybko zakwitną, a po kwitnieniu nie będą już tak ładne. Z tego powodu lepiej trzymać je w pustym naczyniu.
Co jednak w sytuacji, gdy gałązki z “kotkami” są elementem wiosennej kompozycji ze świeżych kwiatów? Wówczas należy przygotować się na to, że trzeba będzie pozbyć się ich wraz z pozostałymi roślinami, gdy przekwitną. Aby przedłużyć ich trwałość, dobrze wymieniać każdego dnia wodę w wazonie lub ewentualnie zastosować specjalny preparat, wspomagający żywotność ciętych kwiatów.
Jak przedłużyć trwałość bazi?
Floryści znają sprawdzone sposoby, które pozwolą przedłużyć trwałość wszystkich świeżych roślin. Jeden z nich, który możemy z łatwością wykorzystać w domu, to konserwowanie przy użyciu gliceryny.
Potrzebny będzie roztwór gliceryny o stężeniu 30 proc. Należy zmieszać ją z gorącą wodą w proporcji 1:2. Po ostudzeniu roztworu przelewamy go do wazonu i umieszczamy w nim gałązki z baziami. Powinny tak stać przez 2-3 dni. Po tym czasie należy je wyjąć i osuszyć - utrwalone w ten sposób bazie będą elastyczne i można z łatwością wykorzystać je do świątecznych stroików!
Przeczytaj także: Jak udekorować dom na Wielkanoc?
W jakim miejscu postawić bazie?
Bazie najdłużej zachowają świeżość i naturalny wygląd, jeżeli ustawimy je w chłodnym, ciemnym miejscu. Fatalnym wyborem jest kuchnia, zwłaszcza w przedświątecznym rozgardiaszu, gdy jest tam ciepło i unosi się mnóstwo pary – te warunki zaszkodzą “kotkom”, które chcemy zasuszyć i mogą sprawić, że puchate kuleczki odpadną. Choć mamy tendencję, by eksponować bazie w jasnym, słonecznym miejscu, najlepiej im zrobi, jeżeli wybierzemy dla nich chłodny i zacieniony kącik. Wówczas będziemy mieć pewność, że dłużej będą cieszyć oko.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements