StoryEditorNowe zasady

Kolejny pojemnik na śmieci? Segregacja ubrań w 2025 roku po nowemu

25.07.2024., 10:00h

W nowym roku czekają na nas poważne zmiany w zakresie segregacji śmieci. Być może pojawi się obowiązek używania jeszcze jednego pojemnika. O co chodzi?

Spis treści:

Zużyte ubrania a odpady

Selektywna zbiórki tekstyliów

Selektywna zbiórka odpadów – inne zmiany

System kaucyjny

Unijne przepisy jasno określają wymagania w stosunku do Polski – w zakresie segregowania odpadów są to podwyższone oczekiwania. Chodzi o recykling tekstyliów – od pierwszego stycznia 2025 roku Polacy będą musieli segregować zużyte ubrania. Obecnie, Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowuje nowe przepisy, które znormalizują i wprowadzą w życie nowe zasady postępowania z niechcianymi już tekstyliami. Czy będzie trzeba zaopatrzyć się w nowy pojemnik do segregacji?

Zużyte ubrania a odpady

Tekstylia to tzw. beczka bez dna, jeśli chodzi o generowanie śmieci. Ubrania są coraz tańsze i jest ich coraz więcej. To niekończące się źródło odpadów, które zaśmiecają naszą planetę. A szkoda, bo przecież można je przetworzyć i użyć ponownie. Jest więc o co zawalczyć. Do tego wszystkiego, produkcja ubrań jest nieekologiczna (wymaga sporej ilości wody, np. przy farbowaniu) i nieetyczna – w wielu krajach do produkcji ubrań wykorzystywane są małe dzieci. Okazuje się, że produkcja jednej koszulki wymaga użycia aż 2700 litrów wody słodkiej, czyli tyle, ile średnio wystarcza jednej osobie na 2,5 roku. Branża modowa odpowiada za ok. 20% globalnego zanieczyszczenia czystej wody i za 10% światowych emisji dwutlenku węgla, to więcej niż emisje z lotów międzynarodowych i żeglugi morskiej łącznie. Ponadto, zużyte ubrania trafiają do krajów Trzeciego Świata, gdzie są składowane na wysypiskach śmieci. Niestety, zbyt mały procent odzieży poddaje się recyklingowi na nowe ubrania. Taki stan rzeczy spowodowany jest brakiem odpowiedniej technologii dedykowanej temu celowi. To błędne koło zamykają statystyki zakupowe – przeciętny obywatel UE zaopatruje się w niemal 26 kg ubrań rocznie, a wyrzuca około 11 kg tekstyliów. 

Selektywna zbiórki tekstyliów

Unia Europejska chce wdrożenia systemów, dzięki którym tekstylia będą mogły być przerabiane na nowe ubrania. Co prawda w naszym kraju istnieją rozmaite opcje zbiórek tekstyliów. Zużyte ubrania możemy oddać do kontenerów, do sklepu (coraz więcej marek odzieżowych przyjmuje takie znoszone ubrania), a gminy organizują także zbiórkę tekstyliów, wyznaczając dokładnie datę odbioru paczek spod drzwi. W naszym kraju gminy mają obowiązek przyjmowania odpadów tekstylnych w punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Możliwości oddania starych ubrań jest więc kilka, jednak problem tkwi w samym ich recyklingowaniu.

image
Recykling ubrań
FOTO: Envato Elements

To dlatego Komisja Europejska wprowadza systemy rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Chodzi o to, aby producenci tekstyliów ponosili koszty związane z oddzielnym odbiorem śmieci, ich sortowaniem i recyklingiem. Państwa członkowskie będą musiały wprowadzić systemy 18 miesięcy po wejściu w życie dyrektywy (to czas maksymalnie skrócony). Nowe przepisy mają objąć odzież i akcesoria, koce, pościel, zasłony, kapelusze, obuwie, materace i dywany: – Dodatkowo, do 1 stycznia 2025 r. kraje UE byłyby zobligowane do oddzielnego odbioru tekstyliów na ponowne wykorzystanie, przygotowanie do ponownego użytku lub na recykling – czytamy w serwisie europarl.europa.eu. Nowe zasady mają zmobilizować gminy, aby te możliwości oddawania odpadów tekstylnych były jeszcze lepiej zorganizowane. Czy będą nowe pojemniki na tekstylia? Tego jeszcze nie wiemy.

Zobacz także: Psi mocz wypala trawę? Podpowiadamy, jak pozbyć się żółtych plam na trawniku

Selektywna zbiórka odpadów – inne zmiany

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zajęło się już segregacją odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Od nowego roku ma obwiązywać podział śmieci na sześć frakcji: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne w tym beton, cegła, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie. Chodzi o to, by nie łączyć drewna np. z gruzem, czy plastikiem. Pokrycie kosztów będzie leżało po stronie przedsiębiorców. Polacy, którzy przeprowadzają remont, będą mogli zamówić specjalne kontenery w gminie (tak jak do tej pory). Gminy będą zmuszone rozbudować Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

System kaucyjny

Od 2025 roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Obejmie on jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów, szklane butelki wielokrotnego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra. Puste opakowania objęte systemem kaucyjnym będzie można zwracać w palcówkach handlowych o powierzchni powyżej 200 m2. Sklepy o mniejszym metrażu będą mogły dobrowolnie przystąpić do systemu. 

fot. envato elements

Źródło: europarl.europa.eu

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
07. wrzesień 2024 14:38