StoryEditorSegregacja odpadów

Wyrzuć to opakowanie do właściwego kosza, bo dostaniesz mandat!

Choć segregacja śmieci to ważny codzienny obowiązek, wiele osób wciąż nie wie, dokąd wyrzucić niektóre odpady. Szczególne problemy wywołują tak zwane odpady wielomateriałowe. Jak je sortować? Kiedy i jaki mandat można dostać za niewłaściwą segregację śmieci?

Spis treści:

Ponad 90 proc. Polaków segreguje śmieci 

Z ankiety przeprowadzonej przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton wynika, że niemal wszyscy pytani segregują śmieci! Odpowiedzi o przestrzeganiu zaleceń segregacji odpadów udzieliło 97 proc. ankietowanych. Ten nawyk jest najpopularniejszy w grupie wiekowej 40–59 lat: aż 99 proc. przedstawicieli tego przedziału sortuje śmieci. Najlepiej z tym zadaniem radzą sobie osoby z województw lubuskiego i opolskiego – tam 100 proc. ankietowanych deklaruje, że dba o segregację odpadów! Czy jednak w rzeczywistości wygląda to tak dobrze? Okazuje się, że nie zawsze. 

Jakie odpady sprawiają problem w segregacji? 

Nawet osoby, które gorliwie segregują śmieci, niekiedy mają problem z tym, do jakiego pojemnika czy worka wrzucić dany zużyty przedmiot. Najbardziej kłopotliwe są zwykle odpady wielomateriałowe, czyli opakowania, które powstały z co najmniej dwóch tworzyw, nie dających się rozdzielić ręcznie. Do najpopularniejszych śmieci tego typu należą kartony po soku czy mleku. Wiele osób wyrzuca je do kosza na zmieszane, zakładając, że skoro wykonano je z kilku materiałów, tam właśnie jest ich miejsce. 

Przeczytaj także: Kolejny pojemnik na śmieci? Segregacja ubrań w 2025 roku po nowemu

Gdzie wyrzucić karton po soku lub mleku? 

W rzeczywistości miejsce kartonów po soku czy mleku jest w żółtym koszu bądź worku, dedykowanym metalom, tworzywom sztucznym i odpadom wielomateriałowym. Z badania wynika, że tylko 58 proc. ankietowanych zdaje sobie z tego sprawę i prawidłowo sortuje odpady. Pozostali zazwyczaj błędnie wyrzucają puste kartony do papieru lub zmieszanych. 

Przeczytaj także: Segregacja śmieci i system kaucyjny – kiedy zmiany wejdą w życie?

Co wyrzucać do kontenera na szkło? 

Wydawać by się mogło, że sortowanie szkła należy do najłatwiejszych zadań. Tymczasem bywa różnie, bowiem okazuje się, że nie każde stłuczone naczynie powinno trafić do zielonego kosza lub worka na szkło. W nich jest miejsce tylko na szkło opakowaniowe, czyli słoiki, butelki, pudełka i inne opakowania wykonane ze szkła. One mają szansę na recykling i powinny znaleźć się w dedykowanym śmietniku. Stłuczone elementy zastawy stołowej czy lustra należy wyrzucić do kubła na odpady zmieszane. Do pojemnika na szkło nie wrzucamy: 

  • szkła żaroodpornego 
  • porcelany, ceramiki, fajansu, doniczek 
  • kryształu, luster 
  • zniczy ceramicznych 
  • zniczy szklanych z pozostałością wosku 
  • szkła stołowego (zastawy, talerzy, szklanek, mis) 
  • monitorów, lamp telewizyjnych 
  • termometrów 
  • szkieł okularowych 
  • świetlówek i żarówek 
  • szklanych opakowań po rozpuszczalnikach i olejach silnikowych 
  • szyb okiennych 
  • szyb i reflektorów samochodowych 
  • szkła zbrojonego. 

Jaki mandat grozi za złą segregację odpadów? 

Segregowanie śmieci to ważne zadanie, dzięki któremu z łatwością możemy zadbać o dobrostan planety. W związku z tym na osobę, która nie selekcjonuje odpadów lub robi to w rażąco zły sposób może zostać nałożony mandat. Jego wysokość może wynieść 2- lub 4-krotność opłaty podstawowej za śmieci. Inną karę ma prawo nałożyć straż miejska: jest to mandat w wysokości 500 zł. W skrajnym przypadku, gdy do pojemnika trafią elektrośmieci lub odpady niebezpieczne, kara może wynieść 5000 zł! Warto wiedzieć, że jeżeli nieprawidłowości w sortowaniu odpadów będą się powtarzać, mandaty mogą być przyznawane co miesiąc. 

Przeczytaj także: Prawidłowa segregacja elektrośmieci uchroni Cię przed wysokim mandatem!

 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. październik 2024 17:02