Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego warto posadzić pachnące kwiaty?
Jakie kwiaty pachną najsilniej?
Jakie kwiaty wybrać do ogrodu?
Jakie kwiaty posadzić na balkonie?
Dlaczego warto posadzić pachnące kwiaty?
Kwiaty nie pachną jedynie ku zadowoleniu swoich właścicieli. Mają one również inne, bardzo ważne funkcje. Mocny zapach kwiatów jest czynnikiem wspierającym rozmnażanie roślin, natomiast aromaty wydzielane przez liście służą odstraszaniu szkodników, które miałyby taką roślinę zjeść.
Przeczytaj także: Domowe sposoby na odstraszanie ptaków z ogrodu! Co za patent z płytami CD!
Niektóre z kwiatów pachną jedynie w określonych porach dnia, a w porach deszczowych wydzielają o wiele delikatniejszy zapach. Takimi roślinami są trąbki anielskie, które swoim ciężkim i słodkim aromatem przyciągają, zapylające nocą, ćmy.
Jakie kwiaty pachną najsilniej?
Frezja: uprawiana rabatowo wydziela bardzo intensywny i słodki zapach.
Lawenda: pachnie nie tylko podczas kwitnienia, ale również po zasuszeniu, dzięki czemu możemy cieszyć się jej aromatem jeszcze długo po zebraniu.
Piwonia: kwitnie w czerwcu i wydziela przyjemny, ale intensywny zapach.
Róża: jedną z odmian, które pachną najintensywniej jest “Louise Odier”
Lilak pospolity: jeden z najintensywniejszych zapachów kwiatów majowych.
Jaśminowiec wonny: delikatny, acz zdecydowanie słodki zapach.
Jakie kwiaty wybrać do ogrodu?
Planowanie pięknie pachnącego ogrodu powinniśmy zacząć od wyboru roślin. Decydujemy się na rabaty kwiatowe, rozrastające się krzewy, czy może drzewa, które będą wymagały więcej czasu, zanim zaczną rozprowadzać cudowne aromaty?
Kwiaty:
Lilie: piękne kwiaty, które wydzielają wyjątkowo silny zapach. Przed ich sadzeniem warto rozważyć odległość tych roślin od miejsca, w którym spędzamy dużo czasu, gdyż może stać się on drażniący.
Nawłoć: roślina jednoroczna o słodkim, miodowym zapachu.
Goździk: goździki są delikatnymi, aczkolwiek uroczymi kwiatami wieloletnimi, które kwitną przez całe lato.
Krzewy:
Bez czarny: bez, w odróżnieniu od lilaku pospolitego, wydziela subtelny i słodki zapach.
Rododendron: pięknie rozrastający się krzew, który kwitnie późną wiosną i wczesnym latem. Podczas wyboru rośliny warto zwrócić uwagę na odmianę, gdyż niektóre z nich są bezwonne.
Drzewa:
Magnolia: chociaż jest to roślina bardziej wymagająca od pozostałych i kwitnie tylko kilka tygodni w roku, jej piękne kwiaty i ich słodki zapach wynagradzają wszystkie wysiłki.
Lipa: duże drzewo, którego kwiaty wydzielają słodki i charakterystyczny zapach.
Akacja: drzewo o imponującym wyglądzie oraz delikatnych, białych kwiatach, które pachną wyjątkowo słodko. Osoby skłonne do alergii oraz kataru siennego powinny uważać, gdyż pyłki wydzielane przez akację, mogą być wyjątkowo silne.
Wybierając rośliny ogrodowe, musimy kierować się nie tylko wydzielanym przez nie zapachem, ale również wymaganiami konkretnego gatunku i odmiany.
Jakie kwiaty posadzić na balkonie?
Ogród to nie jedyne miejsce, w którym możemy cieszyć się kwiatami i ich niesamowitymi zapachami. Szczęśliwie dla nas, niektóre gatunki roślin doskonale radzą sobie w donicach i korytkach balkonowych. Jedyne więc co musimy zrobić, to zdecydować, czy chcemy zasadzić kwiaty wieloletnie, czy jednoroczne.
Kwiaty wieloletnie, które sprawdzą się na balkonie:
- lawenda,
- róża.
Kwiaty jednoroczne, które sprawdzą się na balkonie:
- pelargonia pachnąca,
- maciejka,
- jaśmin,
- groszek pachnący.
Julita Semrau
fot. envato elements