StoryEditorGoście w ogrodzie

Domowe sposoby na odstraszanie ptaków z ogrodu! Co za patent z płytami CD!

24.05.2024., 08:00h
Julita SemrauJulita Semrau
Ptaki to wdzięczne zwierzęta, które swoim śpiewem umilą wieczór i poranek spędzony w ogrodzie, na tarasie lub balkonie. Pomimo wspaniałych treli, nie zawsze są one proszonymi gośćmi, niekiedy stają się wręcz szkodnikami. Jak je bezpiecznie odstraszyć? Sprawdź!

Bezpieczne odstraszacze ptaków:

Czy ptaki boją się płyt CD?

Ptaki nie lubią połyskujących powierzchni, które odbijają promienie słoneczne. Chociaż odpowiednim rozwiązaniem mogą okazać się rozwieszone kawałki folii aluminiowej, na balkonach i w ogrodach coraz częściej spotyka się płyty CD. Są one lekkie i delikatne, a więc nawet najmniejszy podmuch wiatru wprawia je w ruch, co odstrasza ptasich gości.

Przeczytaj także: Masz problem z gołębiami? Dowiedz się, jak z nimi walczyć. Nie każde rozwiązanie jest legalne!

Strach na wróble: stary i skuteczny sposób na ptaki w ogrodzie

Wykorzystywanie stracha na wróble jest pomysłem starym jak sam świat. I nie bez powodu, jest to bowiem jeden ze skuteczniejszych sposobów bezpiecznego odstraszania ptaków. Takie konstrukcje można kupić lub przygotować samemu, wystarczy porządny kij, sznurek, kawałek materiału i trochę słomy. Gotową kukłę należy postawić pomiędzy drzewami owocowymi lub na polu.

Materiał wykorzystać można również na inny sposób i przygotować straszak, który montujemy wysoko na drzewie. Będzie się on poruszał pod wpływem wiatru i skutecznie odganiał szpaki.

Jakie ostre zapachy odstraszają ptaki?

Nie trzeba jednak przeszukiwać strychu, ani szuflad w poszukiwaniu starych płyt CD. Naturalne odstraszacze ptaków mamy już w pod ręką, w kuchni. Podobnie jak szklistych powłok, nie lubią one również ostrych zapachów. Jednym z nich jest ocet spirytusowy, który wystarczy wymieszać w proporcjach 1:1 z wodą i spryskać lub przetrzeć powierzchnie dookoła balkonu i ogrodu. Sprawdzą się również olejki eteryczne.

Przeczytaj także: Tunele dla kur - jak to działa i ile kosztuje?

Wizualne odstraszacze ptaków do ogrodu

Jeśli zależy nam na wysokim poziomie estetycznym naszego ogrodu i nie chcemy wieszać na drzewach i krzewach skrawków materiału, warto zainwestować w wizualne odstraszacze ptaków, które swoim wyglądem imitują sylwetki ptaków drapieżnych. Dobrą alternatywą dla takich makiet mogą być kolorowe wiatraczki, które można zamontować w donicach balkonowych lub tarasowych.

Czy warto odstraszać ptaki z ogrodu?

Chociaż ptaki mogą szkodzić naszym zbiorom i wyjadać słodkie owoce lub brudzić odchodami tarasy i balkony, należy pamiętać, że pomagają one nam pozbywać się innych szkodników ogrodowych, małych glist i robaków. Kiedy więc chcemy odstraszyć ptaki, pamiętajmy, by wybierać sposoby dla nich bezpieczne, aby ich nie skrzywdzić.

Przeczytaj także: Jak zrobić własny karmnik?

 

Julita Semrau

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 13:29