Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego hortensja ogrodowa nie kwitnie?
Jak pobudzić hortensje do kwitnienia?
Jak poprawnie pielęgnować hortensje ogrodowe?
Dlaczego hortensja ogrodowa nie kwitnie?
Przyczyn zatrzymania kwitnienia u hortensji ogrodowej może być kilka. Najbardziej oczywistym jest:
- nieodpowiednia pielęgnacja,
- przelanie lub niewystarczająca ilość wody,
- niewystarczająco kwaśna gleba,
- zbyt ciężka i nieprzepuszczalna ziemia,
- nieodpowiednie stanowisko,
- błędne przycinanie,
- przemarznięcie,
- niestosowanie się do terminowej pielęgnacji.
Kolejnym powodem smutnego stanu naszych hortensji ogrodowych, mogą być atakujące je szkodniki oraz rozwijające się choroby. Poniżej podpowiadamy, jakie gatunki nieproszonych gości możemy spotkać na liściach oraz pędach: mszyce, przędziorek chmielowiec, choroby grzybowe (mączniak prawdziwy, szara pleśń, plamistość liści), choroba fizjologiczna.
Jak pobudzić hortensje do kwitnienia?
Proces pobudzania hortensji do kwitnienia jest uzależniony od powodu, który spowodował jego zatrzymanie. Kiedy powodem jest błąd pielęgnacyjny, stosunkowo łatwo go naprawić. W przypadku nieodpowiedniego stanowiska hortensję należy przesadzić (wiosną), jeśli natomiast gleba pod rośliną nie jest odpowiednio kwaśna, musimy wykorzystać nawozy zakwaszające, torf lub domowe sposoby, jak fusy po kawie.
Przeczytaj także: Leszczyna od A do Z. Jak uprawiać orzechy laskowe?
Kiedy jednak powodem zatrzymania procesu kwitnienia jest przemarznięcie hortensji zimą, lub nieprawidłowe cięcie, niestety, kwiaty nie pojawią się w tym roku. W tym wypadku jedynym sposobem na pomoc jest odpowiednie przygotowanie rośliny do zimy oraz pielęgnacja pędów.
Jak poprawnie pielęgnować hortensje?
O pielęgnacji hortensji ogrodowej warto pamiętać przez cały sezon, nawet wtedy, kiedy nie wygląda na niezadowoloną, czy chorą. To od tych kilku kroków uzależnione jest jej piękne i nieustające kwitnienie oraz prawidłowy wzrost. Ważne jednak są nie tylko odpowiednio przygotowane narzędzia, ale również dotrzymywane terminy.
Pielęgnację hortensji rozpoczynamy od zidentyfikowania, jaka odmiana rośnie w naszym ogrodzie. Dzielą się one na dwie podstawowe grupy:
- Grupa I: kwitnąca na pędach zeszłorocznych lub starszych
- Grupa II: kwitnąca na pędach tegorocznych
Kiedy już dowiemy się, reprezentantką której z tych grup musimy się opiekować, pielęgnację opieramy na kilku prostych krokach:
Stanowisko: hortensja musi mieć kwaśne podłoże oraz półcieniste stanowisko. Dopiero wtedy jej wzrost będzie zrównoważony i będzie przebiegał bezproblemowo.
Nawóz: hortensje nawozimy regularnie oraz w odpowiednich terminach, w kwietniu oraz sierpniu.
Woda: hortensje należy podlewać rano lub wieczorem, szczególnie podczas upałów. Wodą nie zraszamy liści, gdyż może to prowadzić do ich spalenia.
Cięcie: jednym z podstawowych i zarazem najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest umiejętne cięcie hortensji, przeprowadzane tylko w razie potrzeby. Usuwamy pędy, które są przemarznięte, uschnięte lub zaczynają chorować.
fot. enavto elements