StoryEditorWłasne orzechy

Leszczyna od A do Z. Jak uprawiać orzechy laskowe?

11.07.2024., 10:00h
Julita SemrauJulita Semrau
Orzechy są doskonałym źródłem niezbędnych dla naszego prawidłowego rozwoju składników mineralnych, dodatkiem do potraw oraz świetną przekąską. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że możemy wyhodować je w swoim ogrodzie. Jednym z najpopularniejszych, a jednocześnie najmniej docenianych gatunków orzecha jest leszczyna, która dodatkowo istnieje w wielu wspaniałych odmianach ozdobnych. Sprawdź, w jaki sposób zasadzić i pielęgnować leszczynę w swoim ogrodzie!

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie są zalety uprawiania leszczyny i jaką wybrać?

Jak zasadzić leszczynę?

Jak pielęgnować leszczynę?

Jakie są zalety uprawiania leszczyny i jaką wybrać?

Leszczyny są jednymi z najmniej docenianych roślin, które możemy dodać do naszego ogrodu lub sadu. Ich charakterystyka sprawia, że możemy cieszyć się nimi przez całym rok: żółte kwiatostany, pięknie zielone liście i jadalne owoce, które pojawiają się od września do października. Dodatkowo uprawa orzecha laskowego nie jest skomplikowana, dzięki czemu staje się gatunkiem doskonałym nawet dla początkujących ogrodników. Niektóre z odmian ozdobnych mają cudnie skręcone pędy i kolorowe liście o interesujących kształtach.

Pierwszym i podstawowym pytaniem, na które musimy sobie odpowiedzieć, decydując się na posadzenie leszczyny w swoim ogrodzie, jest: interesują nas odmiany plonujące, czy może stawiamy na te ozdobne, które uatrakcyjnią wygląd naszego terenu zielonego? Od tego, którą z nich wybierzemy, będzie uzależniona pielęgnacja roślin.

Z odmian dobrze i obficie plonujących w orzechy laskowe polecamy:

 • Cud z Bollwiler,
 • Katalońską,
 • Wczesną Długą
 • Syrenę.

Jeśli jednak interesują nas odmiany ozdobne, które charakteryzują się interesującym kolorem, ciekawym kształtem liści oraz takie, które nie mają wygórowanych wymagań pielęgnacyjnych, polecamy:

 • Leszczyna “Aurea”
 • Leszczyna “Pendula”
 • Leszczyna “Contorta”
 • Leszczyna “Fuscoruba”
 • Leszczyna “Heterophylla”

Wybierając odmiany leszczyny, warto zachować w pamięci obcopylność leszczyny i zaopatrzyć się w kilka zapylających się nawzajem.

Jak zasadzić leszczynę?

Kiedy już zdecydujemy się na odmianę leszczyny, musimy wybrać miejsce, które zapewni naszej sadzonce optymalne warunki wzrostu. Drzewko to wymaga od nas dokładnego zanalizowania podłoża glebowego, którego pH powinno wynosić od 6,8 do 7,2. Nie sprawdzą się również ziemie nieprzepuszczalne, piaszczyste oraz zbyt lekkie. Samo stanowisko powinno być natomiast odpowiednio nasłonecznione, osłonięte od wiatrów oraz uzdatnione pełną dawką obornika.

Przeczytaj także: Egzotyczne rośliny w polskim ogrodzie, to możliwe!

Wybierając miejsce dla leszczyny, warto wziąć pod uwagę, że sadząc ją w rzędach, stosujemy rozstawę 4-5 metrów. Rośliny sadzimy w niezbyt głębokich dołkach, odpowiednio użyźnionych kompostem lub obornikiem. Przed samym wysadem należy sprawdzić systemy korzeniowe — jeśli są zbyt długie lub zawijają się, musimy je skrócić. Zapewni to odpowiedni wzrost oraz lepsze przyswajanie składników odżywczych z gleby. Chociaż większość ogrodników uważa, że najlepszym terminem sadzenia leszczyny jest wiosna, przed przystąpieniem do rozsady, warto obserwować pogodę.

image
Jak zasadzić leszczynę?
FOTO: Envato Elements

Jak pielęgnować leszczynę?

Odpowiedni wzrost leszczyny jest uzależniony od kilku kroków pielęgnacyjnych, które należy wykonywać regularnie.

 • Leszczyna rośnie najlepiej na stanowisku o bardzo ściśle wyznaczonym pH. Dlatego też, kiedy zaobserwujemy, że odczyn ten jest poniżej wymaganego poziomu, musimy wykonać wapnowanie.
 • Leszczyna dobrze znosi okresowe cięcia. Jeśli więc nie mieliśmy możliwości, aby zapewnić sadzonkom odpowiedni rozstaw, roślinę możemy śmiało formować. Po 4 latach od posadzenia rośliny możemy bez obaw wykonywać cięcie formujące oraz obowiązkowe cięcie oczyszczające.
 • Reguły nawadniania orzecha laskowego są wyjątkowo proste. Młode krzewy podlewamy oszczędnie, natomiast drzewa starsze wymagają podlewania bardzo rzadko.
 • Nawożenie leszczyny wykonujemy dwa razy w ciągu sezonu.

fot. envato elements

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. lipiec 2024 11:02