Z tego artykułu dowiesz się:
Kiedy wykopywać kanny przed zimą i jak je przechowywać?
Jakimi kwiatami są kanny?
Kanna, roślina pochodząca z rodziny paciorecznikowatych, to wyjątkowo okazała bylina pochodząca z Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Dzięki rozpościerającym się pod ziemią kłączom dorasta ona nawet do 2,5 metra wysokości, w zależności od gatunku i odmiany. Kanna jest rozpoznawana po dużych, ciemnozielonych i jajowatych liściach, pokrytych czerwonymi przebarwieniami. Bardzo intrygujące są również kwiaty paciorecznika, złożone z drobnych i bardzo długich listków, które mogą przybrać kolor od żółtego aż do ciemnoczerwonego. Zebrane są one na końcu mięsistej łodygi w spore kłosy.
Kanna kwitnie przez całe lato, od lipca aż do pierwszych przymrozków. Najlepiej prezentuje się na rabatach kwiatowych i na kwietnikach. Natomiast dzięki swojej imponującej wysokości, doskonale nadaje się do cięcia.
Przeczytaj także: Kasztanowiec ma objawy chorobowe? Sprawdź, co go atakuje i jak go wyleczyć!
Jak pielęgnować kanny?
Jeśli chcemy cieszyć się egzotycznym wyglądem kanny, musimy sprostać jej wysokim wymaganiom pielęgnacyjnym. Stanowisko, które dla niej przygotowujemy, musi być nasłonecznione, ciepłe i zdecydowanie osłonięte od wiatru. Gleba natomiast powinna być przepuszczalna, próchnicza oraz żyzna, o odpowiednim poziomie kwasowości. Aby utrzymać prawidłowy poziom nawodnienia, bylinę podlewamy umiarkowanie, a podczas suszy codziennie.
Kiedy wykopywać kanny przed zimą i jak je przechowywać?
W związku z egzotycznym pochodzeniem paciorecznika i jego upodobaniem do ciepłych temperatur, rośliny te nie mogą zimować w glebie. Dlatego też w naszej strefie klimatycznej nie są one uznawane za kwiaty wieloroczne.
Kanny musimy wykopać z ziemi zaraz po pierwszych przymrozkach, najczęściej na początku listopada lub z końcem października. Przetrzymywanie ich w ziemi dłużej może spowodować nieodwracalne uszkodzenie rośliny lub osłabienie jej kwitnienia. Jak więc to zrobić?
Przeczytaj także: Co się stanie, jeśli zakopiesz całe jajko w doniczce?
- Teren dookoła rośliny oczyszczamy i przygotowujemy naostrzone narzędzia. Przyda nam się szpadel, widły i sekator.
- Widłami delikatnie podważamy kłącza i wyciągamy je z ziemi.
- Po wykopaniu kłączy, ostrożnie, ale dokładnie otrząsamy je z ziemi i oczyszczamy, a następnie przycinamy pędy.
- Tak przygotowaną roślinę wkładamy do skrzynki i przysypujemy ją trocinami lub torfem. Zabezpieczy to kanny przez nadmierną wilgocią oraz niskimi temperaturami.
- Skrzynki należy przechowywać w chłodnym pomieszczeniu, którego temperatura mieści się pomiędzy 5 a 8 stopniami Celsjusza. W przypadku nadmiernego wysychania kłączy musimy je lekko zwilżyć.
fot. envato elements