StoryEditorOwoce

Idzie wiosna, czas na borówkę amerykańską! Jak ją pielęgnować?

Borówka amerykańska w ostatnich latach króluje w polskich ogrodach. Nie bez powodów! To smaczny owoc o wielu wartościach odżywczych. Jak ją pielęgnować? Jakiego nawozu używać i czym zakwasić glebę? Sprawdź!

Z artykułu dowiesz się:

Jaką odmianę borówki wybrać?

Borówka amerykańska, a właściwie borówka wysoka (Vaccinium corymbosum) należy do rodziny roślin wrzosowatych i posiada wiele odmian. Możemy je podzielić na rodzaje wczesne, średnio-wczesne oraz późne. Najczęściej wybieranymi są: Bluecrop, Chandler oraz Lateblue. To, na którą z nich się zdecydujemy, należy uzależnić nie tylko od charakteru stanowiska i gleby, ale również tego, kiedy chcemy zbierać owoce. Ich odpowiednia pielęgnacja sprawi, że słodkimi jagodami będziemy cieszyć się od lipca aż do początku września, szczególnie kiedy zdecydujemy się na posadzenie obok siebie różnych odmian, co znacząco poprawia zawiązywanie się owoców.

Gdzie, kiedy i jak sadzić borówkę?

Krzewy borówek najlepiej rosną na stanowiskach dobrze nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Jednak od miejsca jej posadzenia często ważniejsze okazuje się wykorzystane podłoże, ponieważ owoc ten wymaga lekkiej, wilgotnej i kwaśnej gleby o niskim pH około 3,5-4,5. To właśnie o kwaśne środowisko należy zadbać szczególnie dokładnie, w przeciwnym razie krzewy przestają rosnąć, nie owocują obficie i zaczynają chorować (warto zwrócić uwagę na to, czy liście się nie zwijają i nie pojawia się na nich biały osad).

Najlepszym terminem sadzenia tych krzewów jest wiosna i jesień. W tym czasie centra ogrodnicze oferują wiele odmian borówek z odpowiednio rozwiniętym systemem korzeniowym, co zapewnia bezproblemowe przyjęcie się. W wykopany dół o głębokości 40 cm i szerokości 50 cm warto wsypać niewielką ilość kwaśnego torfu, podłoża pod borówkę lub gleby wymieszanej z trocinami i korą. Krzewy sadzimy w rozstawie 2,5-3 m x 1m. Tak przygotowaną borówkę zawsze warto ściółkować, co uchroni ją przed nadmierną utratą wody i wzrostem chwastów. Doskonale nadaje się do tego przekompostowana kora.

Przeczytaj także: 6 ważnych kroków dotyczących kompostowania, czyli jak otrzymać doskonały nawóz? 

Sposoby zakwaszania gleby pod borówkę

Krzewy borówki amerykańskiej wymagają stałej kontroli poziomu zakwaszenia gleby. Jeśli zauważymy, że ziemia nie jest wystarczająco kwaśna, najbezpieczniejszym wyjściem będzie zastosowanie mieszanki torfu, trocin z drzew iglastych i specjalnych nawozów z siarczanem amonu, siarczanem magnezu, siarczanem wapnia lub tych wieloskładnikowych. Popularne, chociaż mniej pewne, są również domowe sposoby zakwaszania podłoża. W tym celu wykorzystuje się korę sosnową, chleb, ocet lub obierki ziemniaków.

Przeczytaj więcej: Jak zakwasić glebę w ogrodzie?

W jaki sposób pielęgnować borówkę?

Chociaż borówka amerykańska nie ma wysokiego zapotrzebowania na składniki pokarmowe, należy pamiętać o odpowiednim podlewaniu, szczególnie w przypadku długotrwałych upałów oraz wiatrów. Pamiętajmy również o stosowaniu nawozów bogatych w azot (na przełomie kwietnia, maja i czerwca) oraz nawozów jesiennych pod koniec lata, co przygotuje borówkę do zimowania. Jeśli chcemy, aby nasz krzew się rozrastał i pozostawał zdrowy przez dłuższy czas, na przełomie lutego oraz marca warto przycinać gałęzie uschnięte lub chore.

 

Julita Semrau

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 12:35