StoryEditorPorady ogrodnicze

Jak odpowiednio pielęgnować czereśnie i cieszyć się obfitym zbiorem? Sprawdź!

26.06.2024., 08:00h
Julita SemrauJulita Semrau
Odpowiednia pielęgnacja drzewek jest kluczem do obfitych zbiorów oraz wysokiej jakości owoców. Z czereśniami, które w środowisku sadowników uchodzą za rośliny raczej kapryśne, nie jest inaczej. Sprawdź, jak odpowiednio przygotować glebę oraz kiedy przycinać gałęzie, aby uniknąć najważniejszych błędów!

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak przygotować glebę pod czereśnie?

Pielęgnację czereśni zaczynamy już na etapie wyboru odpowiedniego miejsca, które powinno być nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru. To właśnie duża ilość pełnego słońca sprawi, że owoce będą miały głębszy kolor oraz większy rozmiar.

Gleba pod sadzonkę musi być żyzna, przewiewna, o lekko kwaśnym lub obojętnym pH i umiarkowanie przepuszczalna. Szerokim łukiem omijamy podłoża jałowe, ciężkie i bardzo gliniaste.

Warto również pamiętać o posadzeniu co najmniej dwóch różnych odmian czereśni, z których jedna będzie zapylaczem.

Jak pielęgnować czereśnie?

Czereśnie to jedne z najbardziej pożądanych owoców w sadzie. Aby zapewnić sobie obfite zbiory oraz wieloletnie owocowanie, należy odpowiednio zaplanować pielęgnację drzewek. W tym kontekście ważne staje się nie tylko nawożenie, ale również przycinanie oraz ich ochrona.

  • Nawożenie: w okresie wiosennym stosujemy nawozy magnezowe, fosforowe i potasowe.
  • Podlewanie: drzewka nawadnia się najobficiej zaraz po ich posadzeniu. W kolejnych etapach wzrostu podlewanie wykonujemy w okresach suszy.
  • Ochrona: po posadzeniu drzewek oraz w kolejnych fazach wzrostu, warto stosować środki chwastobójcze, zapobiegające drobnej plamistości, brunatnej zgniliźnie, rakowi bakteryjnemu oraz dziurkowatości liści. Rośliny należy również chronić przed inwazją nasiennicy trzęśniówki i muszki plamoskrzydłej.

Przeczytaj także: Nietypowy przepis na letni obiad: zupa wiśniowa na słodko

Kiedy i jak przycinać drzewka czereśni?

Przycinanie drzewek, jeśli wykonane poprawnie, może okazać się jednym z kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych czereśni. Dzięki niemu możemy utrzymać równe tempo wzrostu, wspomóc owocowanie, poprawić cyrkulację powietrza i dostęp do światła, ale również wpłynąć na aspekt wizualny rośliny. Warto jednak zatrzymać w pamięci, że przycinanie wymaga od nas wiedzy oraz odpowiedniego przygotowania. Poniżej podajemy kilka najcenniejszy i najważniejszych wskazówek:

  • Czereśnie przycinamy pod koniec lipca lub w pierwszej połowie sierpnia, kiedy zakończymy zbiór owoców.
  • Usuwamy: uszkodzone, martwe, chore, gęste, rosnące do środka lub krzyżujące się gałęzie. Pobudzi to drzewko do wyprodukowania nowych pędów.
  • Jeśli drzewo jest starsze (od dziesięciu lat wzwyż), przycinamy je nie więcej niż ⅓ całkowitej masy gałęzi.

Dodatkowo, przez pierwsze trzy lata wzrostu, pędy warto obciążać lub przywiązać sznurkiem do pnia. Po trzech latach cięcie prześwietlające zaleca się stosować co rok.

fot. envato elements 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 13:10