StoryEditorPszczoły w naturze

Jak stworzyć przestrzeń dla zapylaczy w ogrodzie?

13.06.2024., 10:09h
20 maja na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Dziś wiemy, że dbanie o zapylacze to zadanie na miarę ludzkości. Ich ogromna rola w przyrodzie jest niezaprzeczalna. Również na swoim poletku możemy skutecznie działać. Jak?

Spis treści:

Pszczoły a natura

Pszczoły w ogrodzie – wybór roślin

Bezpieczny ogród dla pszczół

Co jeszcze mogę zrobić dla pszczół?

Gdzie ustawić domek dla zapylaczy? 

Pszczoły są ważne, ponieważ biorą udział w zapyleniu lwiej części roślin uprawnych. Bez ich udziału zabraknie jedzenia na naszej planecie. W zapylaniu kwiatów są aktywne owady zapylające, czyli pszczołowate (trzmiele, pszczoły miodne, samotnice), bzygowate motyle, ćmy, chrząszcze i różne gatunki muchówek. Większość tych zwierząt żyje na dziko, są zatem narażone na negatywny wpływ zmian zachodzących w przyrodzie.  

Pszczoły a natura

Na co dzień możemy zadbać o to, aby pszczoły i inne zapylacze miały zdrowe do rozwoju środowisko naturalne. Pszczoły wspierają także bioróżnorodność, ponieważ zapylają rośliny, które są schronieniem i pożywieniem dla innych istot. Zyskują także ogrodnicy, którzy mogą liczyć na bardziej obfite plony.

Pszczoły w ogrodzie – wybór roślin

Aby przyciągnąć pszczoły do ogrodu, warto sadzić rośliny, które je przyciągną, np. lawendę, szałwię, aster czy miodunkę. Dobór planujemy tak, aby znalazły się rośliny aktywne w różnym czasie w ciągu roku. Wtedy owady będą miały stałe źródło pożywienia. Rośliny te należy regularnie nawadniać, aby mogły służyć zapylaczom jak najdłużej. Optymalny czas wysiewu roślin miododajnych to wiosna, kiedy minie ryzyko przymrozków, choć wiele z nich może być wysiewanych także wczesnym latem. Ważne jest, aby przed siewem dobrze przygotować glebę, usunąć chwasty i zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu. Dla pszczół niezwykle cenne są takie rośliny jak jeżówka, słonecznik, czy też nagietek. Istnieją również rośliny miododajne doskonale przystosowane do słabszych gleb, takie jak np. facelia czy chaber – wyjaśnia Elin Burén, ekspert ogrodnictwa, Nelson Garden. Dzięki działalności pszczół rośliny mogą się rozmnażać, a człowiek dzięki temu pozyskuje pożywienie.

Bezpieczny ogród dla pszczół

Warto zapewnić pszczołom także wodę i schronienie. Do tego celu służą dzikie części w ogrodzie, gdzie ingerencja człowieka jest minimalna. Na pewno pomogą stosy kamieni czy kępy traw, a także ostatnio modne hotele dla owadów.

image
Jak stworzyć przestrzeń dla zapylaczy w ogrodzie?
FOTO: Envato Elements

Co jeszcze mogę zrobić dla pszczół?

Oprócz wyżej wspomnianych działań należy:

  • unikać pestycydów i herbicydów,
  • stosować tylko naturalne i ekologiczne nawozy,
  • stworzyć oazy dla zapylaczy.

Zobacz także: Jak samemu zrobić domek dla pszczół DIY?

Gdzie ustawić domek dla zapylaczy? 

Domek dla owadów najlepiej umieścić w spokojnym miejscu, które jest  osłonięte od wiatru i deszczu, np. pod dachem ogrodowej altany, na pniu drzewa, na rabacie kwiatowej lub w pobliżu łąki kwietnej, w mało używanej części ogrodu.

Fot. envato elements

Źródło: Materiały prasowe

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 18:46