StoryEditorPorady ogrodnicze

Koper na truskawki? Doskonały nawóz, który zdziała cuda.

15.05.2024., 08:52h
Julita SemrauJulita Semrau
Ogrodnicy, zarówno profesjonalni, jak i amatorsko zajmujący się uprawą warzyw i owoców, coraz częściej rezygnują z wykorzystywania gotowych, chemicznych nawozów i zwracają się ku tym naturalnym, domowym. Sytuacja nie wygląda inaczej w przypadku truskawek. Wystarczy kilka składników, które zapewne już mamy pod ręką, aby odżywić krzaki i cieszyć się obfitym zbiorem!

Z tego artykułu dowiesz się:

Kiedy nawozić truskawki?

Jak przygotować nawóz z kopru?

Inne domowe sposoby nawożenia truskawek.

Kiedy nawozić truskawki?

Wiosna to czas na kolejne nawożenie truskawek. Rozpoczynający się właśnie wtedy proces kwitnienia sprawia, że krzaczki potrzebują dodatkowej dawki składników mineralnych i odżywczych. W tym okresie warto pamiętać o trzech terminach:

Marzec lub kwiecień: pielęgnację truskawek rozpoczynamy od usunięcia zaschniętych łodyg i liści oraz silnego odchwaszczenia i spulchnienia ziemi. W tych miesiącach nawozimy krzewy, które owocowały już dwa lub trzy razy. Młode sadzonki jeszcze tego nie wymagają.

Kwiecień: krzewy, które zaczynają wypuszczać liście, potrzebują odżywienia. Można wykorzystać do tego gotową mieszankę, lub samodzielnie ją przygotować. W tym okresie warto również uzupełnić ściółkę.

Maj: połowa maja to ostatni dzwonek, aby zasilić krzewy truskawek. Doskonale nadają się do tego gnojówki z pokrzywy lub skrzypu.

Jak przygotować nawóz z kopru?

Nawóz z kopru w formie naparu to nieoczywisty, a niezwykle skuteczny sposób dostarczenia truskawkom odpowiednich dawek magnezu, fosforu, potasu, wapnia, witamin z grupy B i witaminy A. Jak go przygotować?

Zbierz nasiona kopru włoskiego (2 łyżeczki na 1 litr wody).

  • Nasiona zalej wrzącą wodą.
  • Przykryj naczynie i pozostaw na 15 minut.
  • Gotowy napar przecedź.
  • Tak przygotowaną herbatą możesz podlewać truskawki raz na dwa tygodnie. Jeśli uważasz, że napar jest za mocny, możesz śmiało go rozcieńczyć wodą.

Inne domowe sposoby nawożenia truskawek.

Już przed sadzeniem krzewów truskawek warto zainteresować się domowymi sposobami przygotowania nawozu oraz kompostu. Pamiętajmy, aby do kompostownika wrzuć wyłącznie odpowiednio wyselekcjonowanie rośliny, w których nie ma nasion chwastów.

image
Sąsiedztwo roślin

Uprawa współrzędna, czyli jakie rośliny sadzić koło siebie?

Do nawożenia truskawek w ich fazie wzrostu możemy wykorzystywać granulowane oborniki (na przykład bydlęcy). Są one źródłem niezbędnych składników mineralnych pochodzenia naturalnego!

Doskonałym, a naturalnym nawozem jest również gnojówka, którą bardzo łatwo przygotować. Wystarczy skrzyp lub pokrzywa. Jak ją zrobić?

Przeczytaj także: Jak maj to maliny… i groch! Jak zadbać o krzewy malin?

Zbierz pokrzywę (około 1 kilograma) i włóż ją do dużego wiadra, a następnie zalej wodą. Doskonale sprawdzi się do tego deszczówka. Pojemnik z rośliną postaw w nasłonecznionym miejscu (na około 2 tygodnie) i od czasu do czasu mieszaj.

Po zakończonym procesie fermentacji nasza gnojówka z pokrzyw jest gotowa. Pamiętaj jednak, aby przed podlaniem truskawek ją rozcieńczyć, na przykład w proporcji 1 litra roztworu na 10 litrów wody.

Przeczytaj także: Nawóz, który już masz w swojej kuchni! Świetny pod maliny i nie tylko

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 23:07