Z tego artykułu dowiesz się:
Jak przygotować nawóz z kopru?
Inne domowe sposoby nawożenia truskawek.
Kiedy nawozić truskawki?
Wiosna to czas na kolejne nawożenie truskawek. Rozpoczynający się właśnie wtedy proces kwitnienia sprawia, że krzaczki potrzebują dodatkowej dawki składników mineralnych i odżywczych. W tym okresie warto pamiętać o trzech terminach:
Marzec lub kwiecień: pielęgnację truskawek rozpoczynamy od usunięcia zaschniętych łodyg i liści oraz silnego odchwaszczenia i spulchnienia ziemi. W tych miesiącach nawozimy krzewy, które owocowały już dwa lub trzy razy. Młode sadzonki jeszcze tego nie wymagają.
Kwiecień: krzewy, które zaczynają wypuszczać liście, potrzebują odżywienia. Można wykorzystać do tego gotową mieszankę, lub samodzielnie ją przygotować. W tym okresie warto również uzupełnić ściółkę.
Maj: połowa maja to ostatni dzwonek, aby zasilić krzewy truskawek. Doskonale nadają się do tego gnojówki z pokrzywy lub skrzypu.
Jak przygotować nawóz z kopru?
Nawóz z kopru w formie naparu to nieoczywisty, a niezwykle skuteczny sposób dostarczenia truskawkom odpowiednich dawek magnezu, fosforu, potasu, wapnia, witamin z grupy B i witaminy A. Jak go przygotować?
Zbierz nasiona kopru włoskiego (2 łyżeczki na 1 litr wody).
- Nasiona zalej wrzącą wodą.
- Przykryj naczynie i pozostaw na 15 minut.
- Gotowy napar przecedź.
- Tak przygotowaną herbatą możesz podlewać truskawki raz na dwa tygodnie. Jeśli uważasz, że napar jest za mocny, możesz śmiało go rozcieńczyć wodą.
Inne domowe sposoby nawożenia truskawek.
Już przed sadzeniem krzewów truskawek warto zainteresować się domowymi sposobami przygotowania nawozu oraz kompostu. Pamiętajmy, aby do kompostownika wrzuć wyłącznie odpowiednio wyselekcjonowanie rośliny, w których nie ma nasion chwastów.
Do nawożenia truskawek w ich fazie wzrostu możemy wykorzystywać granulowane oborniki (na przykład bydlęcy). Są one źródłem niezbędnych składników mineralnych pochodzenia naturalnego!
Doskonałym, a naturalnym nawozem jest również gnojówka, którą bardzo łatwo przygotować. Wystarczy skrzyp lub pokrzywa. Jak ją zrobić?
Przeczytaj także: Jak maj to maliny… i groch! Jak zadbać o krzewy malin?
Zbierz pokrzywę (około 1 kilograma) i włóż ją do dużego wiadra, a następnie zalej wodą. Doskonale sprawdzi się do tego deszczówka. Pojemnik z rośliną postaw w nasłonecznionym miejscu (na około 2 tygodnie) i od czasu do czasu mieszaj.
Po zakończonym procesie fermentacji nasza gnojówka z pokrzyw jest gotowa. Pamiętaj jednak, aby przed podlaniem truskawek ją rozcieńczyć, na przykład w proporcji 1 litra roztworu na 10 litrów wody.
Przeczytaj także: Nawóz, który już masz w swojej kuchni! Świetny pod maliny i nie tylko
fot. envato elements