StoryEditorPorady dla ogrodników

Nie zwlekaj z przesadzaniem truskawek! Kiedy, co i jak? Sprawdź już teraz, żeby nie było za późno

29.08.2024., 08:00h
Julita SemrauJulita Semrau

Do prawidłowej pielęgnacji krzewów truskawek niezbędne jest ich cykliczne przesadzanie. Jednak zmiana miejsca powoduje, że mogą stać się one osłabione i owocować mniej obficie. Sprawdź, jaki termin jest najbardziej odpowiedni oraz w jaki sposób przygotować sadzonkę do przeprowadzki.

Z tego artykułu dowiesz się:

Dlaczego warto przesadzać truskawki?

Kiedy i jak przesadzać truskawki?

Jak pielęgnować truskawki po zbiorach?

Dlaczego warto przesadzać truskawki?

Truskawki są roślinami wieloletnimi, co oznacza, że owocują przez kilka sezonów. W związku z ich cyklem wzrostu dobrą praktyką jest ich przesadzanie co 3-4 lata. W ten sposób nie tylko unikniemy zbyt gęstego sadzenia, ale również zapewnimy im wystarczająco dużo miejsca i ponowny zastrzyk niezbędnych składników mineralnych i wartości odżywczych, które z pewnością przyczynią się do poprawy jakości plonów.

Kiedy i jak przesadzać truskawki?

Eksperci radzą, aby przesadzanie truskawek zaplanować na wczesną jesień. Jest to termin wykalkulowany specjalnie po to, aby krzewy zdążyły się prawidłowo ukorzenić i zadomowić w nowym miejscu, przygotować na spadek temperatur i kolejny etap wzrostu. Dlatego też najlepszą porą jest początek września. Kiedy jednak zauważymy, że pogoda wciąż jest sprzyjająca, a noce wystarczająco ciepłe, możemy zaryzykować nawet koniec miesiąca.

Do przesadzania najlepiej wybierać krzewy starsze, na przykład trzyletnie, które zamknęły kilka cykli w jednym miejscu i wykorzystały wszystkie im dostępne minerały w glebie.

Sam proces przeprowadzania truskawek możemy podzielić na pięć prostych kroków, które ułatwią planowanie.

Rozpoczynamy od wyboru odpowiedniego miejsca, mając w pamięci wymagania truskawek. Najlepiej czują się one na stanowiskach słonecznych, ale również lekko zacienionym oraz dobrze zdrenowanej i nawilżonej ziemi.

Następnie przystępujemy do przygotowania gleby, usunięcia chwastów, kamieni oraz dokładnego przekopania ziemi, dodając do niej kompost lub obornik.

Krokiem trzecim jest przygotowanie sadzonek. W tym celu usuwamy stare, zeschnięte, chore i uszkodzone liście i pędy. Przycięcia wymagają również korzenie, które skracamy o około ⅓ długości.

W odpowiednio zadbanym miejscu wykopujemy dołki. Należy pamiętać o odpowiedniej rozstawie oraz głębokości. Korzenie rośliny prostujemy i zakrywamy. Krzew od razu podlewamy.

Ważna jest również pielęgnacja po przesadzaniu truskawek. Po tym zabiegu są one szczególnie delikatne. Wymagają od nas regularnego podlewania, monitorowania ich stanu zdrowia, nawożenia oraz dokładnego odchwaszczania. Możemy zastosować odżywki o wyższej zawartości azotu.

Przeczytaj także: Jak uratować rośliny doniczkowe poparzone przez słońce?

Jak pielęgnować truskawki po zbiorach?

Pielęgnacja krzewów owocowych po zbiorach jest ważnym elementem corocznych zabiegów pielęgnacyjnych. Proces owocowania wymaga od rośliny spożytkowania wielu, niezbędnych do jej prawidłowego funkcjonowania, składników odżywczych, mikro- i makroelementów. Dlatego też tak ważne jest ich przywrócenie do gleby, zadbanie o prawidłowe nawodnienie, nawożenie oraz oczyszczenie podłoża i samych krzewów. Oto kilka najważniejszych kroków, które przygotują truskawki do przesadzenia oraz zawiązywania owoców w kolejnym sezonie:

  • Oczyszczamy rośliny z rozłogów i odchwaszczamy.
  • Po zbiorach usuwamy stare i chore liście.
  • We wrześniu warto zasilić krzewy nawozem organicznym, na przykład kompostem lub granulowanym obornikiem.
  • Wskazane jest również wykonanie oprysków, w celu zapobiegania chorobom i szkodnikom w następnym sezonie.

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. wrzesień 2024 21:46