StoryEditorPszczoły w przyrodzie

Pszczoły karłowate – czy stanowią realne zagrożenie?

07.09.2024., 08:00h

Pojawienie się tego gatunku mogłoby spowodować negatywne zamieszanie wśród populacji pszczoły miodnej. Czy jest się czego obawiać? Czy w Polsce mamy do czynienia z tymi owadami?

Spis treści:

Czym jest pszczoła karłowata?

Dlaczego pszczoły karłowate mogą być groźne?

Gdzie wykryto pszczoły karłowate?

Czy w Polsce istnieje zagrożenie ze strony pszczoły karłowatej?

Pszczoły są dla nas ważne – dlaczego?

Czym jest pszczoła karłowata?

Pszczoła karłowata (Apis florea) naturalnie bytuje w południowej Azji, preferuje klimat tropikalny. Ten gatunek znajdziemy także w Afryce. Różni się od pszczoły miodnej tym, że nie pełni funkcji gospodarczej.

Dlaczego pszczoły karłowate mogą być groźne?

Owady te mogą zagrażać populacji pszczół rodzimych z kilku powodów. Przede wszystkim mogą przenosić choroby, które będą stwarzać niebezpieczeństwo dla pszczół miodnych. Mogą być także źródłem groźnych pasożytów.

Gdzie wykryto pszczoły karłowate?

Grupę tych pszczół znaleziono na Malcie. Testy DNA potwierdziły, że są to właśnie Apis florea. Naukowcy usunęli gniazda, jednak nie mogą być pewni, że część pszczół nie odleciała w inne rejony i tam się nie rozmnoży. Przyczyną migracji tych pszczół może być kryzys klimatyczny i przede wszystkim rosnące temperatury w innych rejonach świata. Na Malcie panuje sprzyjająca dla pszczół karłowatych aura i ciepłe zimy.

Zobacz także: Apiterapia, czyli lecznicze działanie pszczół. Na czym to polega?

Czy w Polsce istnieje zagrożenie ze strony pszczoły karłowatej?

W tym momencie nie ma żadnego niebezpieczeństwa, nie wykryto tego gatunku w Polsce ani w krajach sąsiednich. Jednak warto zastanowić się nad potencjalnym zagrożeniem. Pszczoły karłowate mogłyby stanowić konkurencję dla rodzimych zapylaczy, jeśli chodzi o pokarm. To dlatego pszczoły mogłyby ucierpieć przez ich pojawienie się i rozprzestrzenienie się w naszym kraju. Te zaś czynniki wpłynęłyby negatywnie na polskie pszczelarstwo, utrudniając pracę tej grupie zawodowej. Informacje na temat pszczół karłowatych pojawiły się w "The Guardian" – sytuacja jest niepokojąca, jeśli przeanalizujemy ją przez pryzmat zmniejszającej się liczby owadów zapylających na całym świecie.

image
Pszczoły karłowate
FOTO: Envato Elements

Pszczoły są dla nas ważne – dlaczego?

W maju, a dokładnie dwudziestego maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół – w naszym kraju mamy około 470 gatunków tych owadów. O tym, jak ważne są dla całej ludzkości, nie trzeba nikogo przekonywać. Ochrona wszystkich zapylaczy powinna być priorytetem, to dzięki nim możemy liczyć na naturalne pożywienie. Dlaczego pszczoły są tak ważne? Ponieważ uczestniczą w zapyleniu większości roślin uprawnych. Bez ich obecności i działania, nie będziemy mieli co jeść. Owady zapylające to nie tylko pszczoły miodne, ale także trzmiele, samotnice, bzygowate motyle, ćmy, chrząszcze i muchówki. Większość z nich to gatunki dzikie, warto o nie dbać.

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. wrzesień 2024 14:31