StoryEditorNaturalna dekoracja

Kiedy i jak siać owies na Wielkanoc?

19.03.2024., 08:29h
Nie tylko rzeżucha jest pożądanym elementem dekoracyjnym na Wielkanoc. Są także inne rośliny kojarzące się z nowym życiem i budzeniem się świata do intensywnego wzrostu. W tej roli doskonale odnajduje się… owies! Jak go zasiać?

Bujne i mocno zielone pędy owsa przepięknie komponują się z bielą obrusu i kolorowymi kwiatami wiosennymi. Z łatwością i powodzeniem można go wyhodować samodzielnie, w zaciszu domu. Owies wielkanocny to tak zwany „must have” tegorocznych świąt.

Zielony owies na Wielkanoc

Wielkanocny owies wygląda jak młoda świeża trawa. Pięknie prezentuje się w donicy lub innym gustownym pudełku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do tego celu użyć skorupki jajek i koszyczków wiklinowych kojarzących się z Wielkanocą.

image
Owies wielkanocny
FOTO: Envato Elements

Jak i kiedy zasiać owies wielkanocny?

Nasiona można kupić w sklepie ogrodniczym, szkółce roślin, czy na targowisku. Ziarna umieszczamy w doniczce (może być wielkanocna z kurczaczkami) z ziemią i przykrywamy je cienką warstwą podłoża. Należy spryskać je mocno wodą i i dbać o wilgotność. Nie wolno przelewać swojej roślinki, aby nie zgniła. Jakie miejsce wybrać? Na pewno z dobrą ekspozycją na słońce – ciepłe i jasne, np. parapet pełen wiosennych promieni słonecznych. Owies sadzimy już teraz, najlepiej na dwa tygodnie przed świętami. W Wielkanoc będzie młody, świeży i odpowiednio długi.

Owies na Wielkanoc – czy talerzyk się sprawdzi?

Owies wielkanocny można także zasiać, wzorem rzeżuchy, na płaskim talerzyku. Należy wyłożyć go watą lub ligniną nasączoną wodą. Na tej powierzchni układamy nasiona owsa i całość umieszczamy w najbardziej ciepłym i jasnym miejscu domu. Owies będzie pięknie wyglądał w sąsiedztwie z pisankami, ozdobnymi kurczaczkami i zajączkami.

Owies wielkanocny – przeznaczenie

Trawka z owsa jest oczywiście jadalna, choć zazwyczaj pełni role czysto dekoracyjne. Można natomiast dodawać ją do rozmaitych potraw, sałatek, jajecznicy, kanapek, smoothie (wystarczy zmiksować zielone części z jabłkiem, cytryną i szpinakiem). Takie receptury mają świetne działanie odmładzające, wzmacniają skórę, paznokcie i włosy. To także profilaktyka osteoporozy i wsparcie leczenia chorób tarczycy. Napój wpływ też na regulowanie funkcjonowania układu nerwowego.

image
Nie tylko na Wielkanoc

Dlaczego warto wyhodować rzeżuchę w domu i dodać ją do kanapek?

Zielone pędy zawierają:

  • żelazo,
  • wapń,
  • beta karoten,
  • kwas foliowy,
  • witaminy C, B,
  • sporo białka i błonnika.

Angelika Drygas

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 15:51