StoryEditorPORZĄDKI W OGRODZIE PO ZIMIE

Czy należy wyrzucać opadłe liście? Oto sposoby na wykorzystanie ich w ogrodzie

02.03.2024., 09:00h
Już niedługo zabierzemy się za wiosenne porządki w ogrodzie. To oznacza również usuwanie resztek opadłych z drzew liści. Sprzątamy je zarówno z rabat, jak i z trawnika. Najczęściej mokre liście traktowane są jako odpady zielone. A co jeśli można je jeszcze wykorzystać w ogrodzie?

Sprzątanie ogrodu po zimie

Pamiętajmy, że liście zalegające na trawniku czy na rabatach nie wpłyną pozytywnie na kondycję roślin. Jeśli dodatkowo liście są mokre i jest ich sporo, utrudnią przeprowadzanie procesu fotosyntezy. Zwłaszcza w przypadku trawy jest to groźne, gdyż najczęściej prowadzi do zahamowania jej wzrostu, niekiedy też żółknięcia, a w skrajnych przypadkach – do obumierania. Co więcej, jeśli opadłe liście są mokre, będą sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych. Należy więc regularnie usuwać ten materiał, zwłaszcza z murawy.

image
ZIEMIA Z LIŚCI

Jak przygotować ziemię liściową? Do czego można ją wykorzystać?

Liści nie trzeba wyrzucać! Jak można je wykorzystać?

Liście można zapakować w specjalne worki i pozbyć się ich jako odpady zielone. Pod żadnym pozorem nie powinno się ich palić! Za takie działanie przewidziana jest nawet kara.

image
Kary za palenie odpadów

Sprzątasz ogród po zimie? Za palenie śmieci możesz dostać wysoki mandat!

Jak jednak jeszcze inaczej można wykorzystać opadłe liście? Najpopularniejszym sposobem jest ich kompostowanie. Liście stworzą świetną warstwę zieloną w kompostowniku. Inny pomysł polega na ściółkowaniu roślin liśćmi. Ochronią one rosnące na rabatach i grządkach uprawy przed mrozem, a przy tym zachowają wilgotność podłoża. Poza tym, gdy się rozłożą, wzbogacą glebę o ważne składniki pokarmowe. Pamiętajmy również, że hałdy liści stanowią często bezpieczne schronienie dla wielu pożytecznych stworzeń, zwłaszcza owadów. W liściach zimują również jeże!

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 20:36