StoryEditorPORADY OGRODNICZE

Eko-uprawa warzyw we własnym ogródku. Od czego zacząć?

09.02.2023., 08:00h
Zalet posiadania własnego warzywnego ogrodu jest wiele. Gdy go założymy, nie będziemy musieli już kupować roślin jadalnych w sklepach. Dodatkowo przekonamy się, że nasze warzywa są zdrowe, smaczne i dostępne na wyciągnięcie ręki. Oczywiście taka hodowla wymaga nieco wysiłku i cierpliwości.

Warzywnik w ogrodzie czy na balkonie?

Najbardziej klasyczny jest sposób uprawy bezpośrednio w gruncie. Musimy jednak zastanowić się, jak duży ma być nasz warzywnik. Zależeć to powinno zwłaszcza od ilości czasu, jaką możemy poświęcać na naszą hodowlę. Najlepiej zacząć od niewielkiej przestrzeni, którą będziemy systematycznie powiększać. W przypadku ogrodowego warzywnika ustalmy również rozmieszczenie grządek oraz ścieżek, abyśmy mogli łatwo dotrzeć do każdej części ogródka. Alternatywą będzie warzywnik w skrzynkach, a więc na podniesionych grządkach. Jak go przygotować? To banalnie proste! Sprawdź nasz artykuł na ten temat. Nasz warzywnik powinniśmy zlokalizować także w odpowiedniej odległości od innych drzew i krzewów – wówczas rośliny nie będą musiały konkurować między sobą o światło, wodę czy składniki odżywcze.

W przypadku niemożliwości zlokalizowania warzywnika w ogrodzie, warto rozważyć uprawę warzyw na balkonie lub tarasie. Wówczas można zastosować wspomniane wyżej skrzynie bądź inne pojemniki, na przykład donice lub worki z ziemią. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem będzie także warzywnik pionowy. Umożliwi on założenie hodowli nawet przy niewielkiej przestrzeni.

Najważniejsze reguły dotyczące ekologicznej uprawy

Przed sadzeniem roślin zadbajmy o jakość gleby. Do jej użyźnienia powinniśmy użyć samodzielnie wyprodukowanego kompostu. Natomiast do skrzyń lub pojemników wsypujemy ziemię wymieszaną z organicznym nawozem. Warzywa możemy albo wysiać, albo zasadzić – w zależności od tego, czy chcemy rośliny wyhodować z nasiona, czy zakupić już gotowe sadzonki. Przed umieszczaniem roślin w glebie zapoznajmy się z wymaganiami poszczególnych gatunków. Niektóre warzywa warto posadzić obok siebie. Dotyczy to rzodkiewki, marchewki czy sałaty. Zadbajmy o tak zwane dobre sąsiedztwo roślin, czyli takie ich dopasowanie, które będzie wspierało ich wzajemny wzrost. I tak na przykład te warzywa, których cechą główną jest rozbudowany, głęboki system korzeniowy, będą idealnie rosły wraz z roślinami, których korzenie sięgają płytko.

Podstawową zasadą ekologicznej uprawy są naturalne sposoby! Nie używajmy więc sztucznych, chemicznych preparatów. Jeżeli nie mamy możliwości założenia własnego kompostownika, możemy wypróbować gotowe nawozy organiczne. Stosujmy również naturalne alternatywy pozbywania się szkodników.

Ważną zasadą eko-upraw jest płodozmian. To taki sposób hodowli roślin, który umożliwi wzrost warzyw na tym samym gruncie bez straty plonów. Pamiętajmy, że nie możemy doprowadzić do zmęczenia gleby. Co sezon więc zmieniajmy gatunki roślin, które uprawiamy w tym samym miejscu. Bardzo ważne jest więc podzielenie warzywnika na części, a następnie na sekcje.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. marzec 2023 22:52