Jak wygląda ogród skandynawski?
Niech nie zmyli was nazwa. Mimo że Skandynawia kojarzy się z chłodem, ogrody w tym stylu są bardzo przytulne. Do budowy tarasów, altanek, stołów, a nawet płotów używa się naturalnego drewna, które dodaje ogrodowi ciepłego klimatu. Charakterystyczne dla architektury ogrodów w stylu skandynawskim jest brak zdobień i prostota konstrukcji. Stawia się na rośliny zielone, trochę chaotycznie rozmieszczone na dużej przestrzeni. Typowe jest układanie ścieżek ze żwiru i zdobienie ogrodu dużymi kamieniami.
Rośliny do ogrodu skandynawskiego
Ważną cechą roślin, które wybierzemy do ogródka jest prostota ich uprawiania. Można postawić na gatunki naturalnie występujące w danym regionie. Rośliny powinny być utrzymane w barwach zieleni, ale jeśli chcemy dodać ogrodowi trochę koloru, możemy posadzić w nim nasturcje bądź petunie.
Najbardziej popularnymi wyborami są:
- iglaki, na przykład sosny, jodły, świerki, charakterystyczne dla krajobrazu Skandynawii,
- drzewa owocowe, takie jak grusze i jabłonie, które dodatkowo zapewnią nam smaczne owoce,
- gatunki ozdobne, idealnie sprawdzą się wrzosy, żurawina i brusznica.
Charakterystyczne dla ogrodów skandynawskich są również mchy i porosty, szczególnie te, które naturalnie urosną w ogrodzie. Ważne jest to, żeby zachować naturalne kształty roślin i nie przesadzić z ilością różnych gatunków. W tym stylu ogrodu liczy się minimalizm. Nie musimy martwić się o geometryczne sadzenie roślin w takim miejscu – styl skandynawski zakłada, że wśród roślin może panować chaos, ponieważ tak wyglądają również w naturalnym środowisku.
Ozdoby do ogrodu w stylu skandynawskim
Minimalistyczny charakter ogrodu zakłada brak nadmiernych ozdób. Dobrym pomysłem jest samodzielne wykonanie mebli z palet, ustawienie donic i zaaranżowanie wielu miejsc wypoczynkowych na dużej przestrzeni. Doskonałą ozdobą może okazać się ognisko w centrum ogrodu. Kolorami panującymi w ogrodzie powinna być biel i naturalne kolory drewna. Można się kierować zasadą praktyczności. Warto również zadbać o naturalne światło.
Obecność zwierząt
Ogrody w stylu skandynawskim charakteryzują się bliskością z naturą, a więc i z kontaktem z dzikimi zwierzętami. Poza sadzeniem naturalnych schronień dla zwierząt w postaci roślin, można postawić domki dla jeży, karmniki dla ptaków, a nawet budki lęgowe. Idealnie skomponują się z ogrodem, przybliżając go do naturalnego ekosystemu.
Dlaczego warto wprowadzić ten styl do swojego ogrodu?
Przede wszystkim, zastosowanie prostych w pielęgnacji roślin pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Jest to idealny ogród dla osób, które nie mają czasu o niego dbać. Mimo konieczności zachowania minimalizmu, ogrody skandynawskie pozwalają na wiele możliwości aranżacyjnych. Dodatkowym atutem jest duża przestrzeń, którą zyskujemy dzięki ogrodowi.
Sandra Matus
fot. envato elements