StoryEditorZen w twoim ogrodzie

Stwórz własny ogród japoński! Jak to zrobić i jak go pielęgnować?

06.06.2024., 09:18h
Julita SemrauJulita Semrau
Karesansui, sekitei lub po prostu ogród japoński to sposób organizacji przestrzeni zielonej w taki sposób, aby osoba w niej przebywająca odczuwała spokój. Sprawdź, w jaki sposób założyć ogród zen, dostosować do swoich potrzeb, a następnie pielęgnować, aby cieszyć się jego właściwościami przez długi czas!

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym jest ogród japoński?

Idea ogrodów japońskich pojawiła się już w pierwszej połowie XIV wieku i rozwijała się w okresie Muromachi-Ashikaga. Silnie inspirowana oraz połączona z filozofią zen, zakłada możliwość wyrażenia natury całego świata na małym i ogrodzonym murem obszarze. W związku z ograniczeniami, każdy element takiego ogrodu jest niezwykle ważny i wypełniany znaczeniem: zagrabiany żwir tworzy imitację fal, natomiast odpowiednio ułożone skały, przypominają swoim wyglądem archipelagi i wyspy. Ot, mały świat.

Przeczytaj także: Chcesz, aby twój ogród pięknie pachniał? Zasadź te kwiaty!

Chociaż sam pomysł ewoluował, zmieniał się i dostosowywał do nowych warunków oraz prądów architektonicznych, każdy ogród japoński (zen) zawiera kilka podstawowych elementów:

  • skały (lub kamienie),
  • żwir (lub piasek),
  • mech,
  • starannie dobrana oraz przycinana roślinność,
  • ograniczona przestrzeń.

Jak założyć ogród japoński?

Chociaż połączenie architektury, sztuki ogrodniczej oraz filozofii może brzmieć jak duże wyzwanie, bez obaw, zakładanie ogrodu japońskiego nie jest skomplikowane. Wymaga jedynie odpowiedniego przygotowania i namysłu. Oto kilka wskazówek:

Zacznij od gruntownego rozplanowania przestrzeni. W takim ogrodzie nie ma miejsca na przypadek. Położenie każdego elementu jest ważne. Przydatne może okazać rozrysowanie pomysłów lub skorzystanie z profesjonalnych usług projektanta krajobrazu.

Ogrody japońskie składają się w dużej mierze z kamieni, żwiru oraz mchu. Roślinność nie powinna w niej dominować. Wybierając więc krzewy, postaw na interesującą fakturę lub kształt. Możesz również całkowicie zrezygnować z zieleni, nic nie stoi na przeszkodzie!

Przeczytaj także: Domowe sposoby na odstraszanie ptaków z ogrodu! Co za patent z płytami CD!

Głównym punktem ciężkości ogrodów zen są skały i żwir. Planując ich ułożenie, pomyśl o nich, jak o wyspach, które razem tworzą spójną całość. Drobne kamienie i żwir można zagrabić w taki sposób, aby swoim wyglądem przypominały fale. To bardzo charakterystyczny element japońskich przestrzeni medytacyjnych. Warto pamiętać, żeby przed wysypaniem żwiru i kamieni położyć agrowłókninę, która nie tylko zapobiega ich przemieszczaniu się, ale również ograniczy wzrost chwastów.

Zalety ogrodu japońskiego

Ogrody japońskie były przeznaczone jedynie do medytacji. Ich aranżacja miała więc wspomagać wyciszenie, odpoczynek oraz spokój.

Jeśli więc marzy ci się zakątek, w którym będziesz mógł odpocząć, taka przestrzeń jest właśnie dla ciebie. Z założenia nie jest ona krzykliwa, przepełniona kolorami oraz zielenią.

Dodatkową zaletą są minimalne wymagania pielęgnacyjnego takiego ogrodu. Tym bardziej, jeśli nie zdecydujemy się na wersję z roślinnością.

Chcesz mieć ogród japoński, jednak obawiasz się, że nie dysponujesz wystarczającą przestrzenią? Wręcz przeciwnie! Takie aranżacje doskonale sprawdzą się na niewielkim metrażu: miniogródki, tarasy i balkony również wchodzą w grę.

 

Julita Semrau

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 01:02