StoryEditorWiosna w polu i ogrodzie

Zalecenia gospodarskie na kwiecień: co tradycyjnie robi się w polu i ogrodzie?

Kwiecień to czas siewu, intensywnej pracy w polu i przydomowym ogródku. W tym okresie przyroda budzi się do życia i trzeba zatroszczyć się o to, by w kolejnych miesiącach otrzymać plony. Jakie są zalecenia gospodarskie na kwiecień?

Co trzeba zrobić w polu w kwietniu? 

Nie ma wątpliwości: kwiecień to najlepszy moment na wysiew zbóż jarych, najpierw owsa i pszenicy, potem jęczmienia i mieszanek. Po wysiewie rolnicy często stosują pierwszy oprysk, bowiem jeśli pogoda sprzyja, w uprawie szybko pojawią się chwasty oraz szkodniki. To także czas na stosowanie herbicydu w uprawach ozimych, które dobrze zniosły zimowe miesiące. Jeżeli kondycja zbóż jest kiepska, warto dać im czas na regenerację i dopiero wtedy opryskać. W kwietniu także rozpoczynamy sadzenie ziemniaków oraz usypywanie wałów w uprawach szparagów. 

Kwiecień w sadzie: co trzeba zrobić? 

Rośliny, które będziesz sadzić w ziemi bez doniczki, namocz w wodzie i śmiało umieść w swoim sadzie! O tej porze roku ziemia jest wilgotna i dobrze przyjmie korzenie. W kwietniu zadbaj także o drzewka owocowe, które już rosną w twoim sadzie. Przytnij je i w razie potrzeby wykonaj przeszczepianie. Zastosuj także nawozy mineralne i wprowadź pierwsze zabiegi przeciwko parchowi i chorobom grzybowym. To ostatni moment na wiosenne przycinanie prześwietlające drzew i krzewów owocowych - zrób to na początku miesiąca! 

Kwietniowe zadania dla ogrodnika 

Choć noce w kwietniu mogą być chłodne, warto już myśleć o usuwaniu zimowych osłon, w tym z krzewów zimozielonych i róż. To czas, by zadbać o różane krzewy, przyciąć je i usunąć suche pędy. W tym miesiącu zatroszcz się też o żywopłot - przytnij go, nim zacznie rozwijać pąki. Gdy przekwitną forsycje i wierzby, je także można przyciąć. 

W kwietniu można zacząć sadzić większość kwiatów i warzyw. To także świetny moment na zadbanie o trawnik, jego wertykulację i nawożenie. Więcej na ten temat przeczytasz w naszych artykułach: 

Jakie prace wykonujemy w ogrodzie w kwietniu? 

Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2024: co i kiedy robić w ogrodzie? 

Allelopatia, czyli jak wykorzystać przyjaźń między roślinami? 

Planując warzywnik pamiętaj o tym, że niektóre rośliny przepadają za swoim towarzystwem, inne z kolei nie dogadują się - walczą o światło, wodę i składniki odżywcze. Na czym polega przyjaźń między gatunkami np. warzyw? Jest bardzo praktyczna: mogą one nawzajem zwalczać swoje szkodniki i podnosić odporność na choroby. Z tego powodu często w ogródku sadzimy obok siebie marchew i cebulę - te dwa popularne warzywa bardzo się “lubią”, zatem rosnąc na sąsiednich grządkach będą ładne i zdrowe. Podobny efekt uzyskamy sadząc selery przy kapuście głowiastej, sałatę obok rzodkiewki czy truskawki w pobliżu porów i cebuli. 

Co robić w pasiece w kwietniu? 

Jeżeli prowadzisz przydomową pasiekę, w kwietniu zajmij się szczegółowym przeglądem wszystkich pni. Utrzymuj zapasy w ulach na poziomie 5-6 kg. W razie potrzeby dokarmiaj pszczoły - o tej porze zaczną swoje obloty, ale wciąż mogą potrzebować pomocy. Uzupełniaj także wodę i pilnuj, by poidło było sprawne, bowiem owady będą potrzebowały dużo napoju do wychowania czerwia. Jeżeli planujesz powiększyć pasiekę, kwiecień to dobry moment! To także ostatnia okazja do przeprowadzenia zabiegów na warozę przed latem. Kolejne będzie można wdrożyć dopiero jesienią. 

Przysłowia na kwiecień 

Dawniej dużą rolę w prognozowaniu pogody na wsi odgrywały przysłowia. Dziś wciąż się je przywołuje, choć plany na kolejne dni robimy raczej w oparciu o wytyczne meteorologów, nie mądrości dziadków. Warto jednak znać kwietniowe przysłowia, takie jak: 

 • Na świętego Franciszka (2.04) przylatuje pliszka. 
 • Na świętego Justyna (14.04) siew się w polu zaczyna. 
 • Gdy na Wojciecha (23.04) rano plucha, do połowy lata będzie ziemia sucha. 
 • Ilekroć przed św. Wojciechem zagrzmi na polach, tylekroć po św. Wojciechu zabieli się rola. 
 • Kiedy grzmi na świętego Wojciecha, rośnie rolnika pociecha. 
 • Święty Marek (25.04) wrzuca do wody ogarek. 
 • Gdy Marek z deszczem przychodzi, posuchę w lecie rodzi. 
 • Jak deszcz w świętego Marka, będzie ziemniaków tylko miarka, a gdy w Marka pogoda, na ziemniaki uroda. 
 • Kiedy Marek przypieka, człek jeszcze na ziąb ponarzeka. 
 • W kwietniu po brzegach lody, niosą jęczmienia urody. 
 • Gdy kwiecień chmurny, a maj z wiatrami, rok żyzny przed nami. 
 • Kwiecień co deszczem rosi, wiele owoców przynosi. 
 • Kwiecień, gdy deszczem plecie, maj wystroi kwieciem. 

źródło: WIR

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 01:44