Kwiecień w ogrodzie: zacznij od rabat i siewu
W tym roku początek kwietnia wypada w Wielkanoc. Gdy święta dobiegną końca, można wybrać się do ogrodu i zabrać do pracy, by spalić nadmiar kalorii. Warto zacząć od formowania rabat, usuwania chwastów lub ściółkowania. To także dobry czas, by na zagonkach wysiewać nasiona warzyw korzeniowych.
Przeczytaj także: Ochrona roślin przed przymrozkiem – jak zadziałać?
Jak dbać o rośliny kwitnące w kwietniu?
W połowie pierwszego tygodnia kwietnia poświęćmy uwagę kosmetyce roślin kwitnących na jednorocznych pędach. To czas, by zadbać między innymi o hortensje, budleje, hibiskusy i inne.
Przeczytaj także: Jak dbać budleję Dawida? Wiosną wykonaj te zabiegi!
Jeszcze w pierwszym tygodniu kwietnia przypadają dni, w które najlepiej zadbać o rośliny liściaste. Wówczas skupiamy się na trawnikach, usuwamy mniszki i inne trwałe chwasty. To czas na zabieg wertykulacji, grabienie oraz dosiewanie trawy.
Przeczytaj także: Piękny trawnik na wiosnę – jak go przygotować?
Drzewa owocowe: jak o nie dbać w kwietniu?
W dni owocowe, przypadające na przełomie pierwszego i drugiego tygodnia kwietnia, wyruszamy z sekatorem do drzew i krzewów owocowych, by usunąć uszkodzone i chore pędy. Zrakowacenia należy oczyścić do zdrowego drewna, a rany pokryć maścią ogrodniczą. W tym czasie przycinamy winorośl i aktinidię.
Przeczytaj także: Czy wiosną można sadzić drzewa owocowe?
Kiedy nawozić i siać rośliny w kwietniu?
Tuż po nowiu, czyli mniej więcej od około 10 kwietnia, przygotowujemy zagony do siewów, nawożąc je suto kompostem. Przekopujemy nawozy zielone, dostarczając tym samym próchnicy. Im pulchniejsza gleba, tym lepiej dla systemu korzeniowego uprawianych roślin, a zatem kopmy, usuwajmy chwasty i zruszajmy powierzchnię.
Dni kwiatu po nowiu sprzyjają nowym nasadzeniom. Do gruntu mogą trafić nasiona jednorocznych kwiatów, w tym nagietków, nasturcji, lwich paszczy, maciejki. Sadzimy dalie, galtonie, prymule. Pod koniec drugiego tygodnia kwietnia warto podzielić siły między pielęgnację trawnika oraz sadzenie i siew selerów liściowych, szczypiorku, szpinaku, sadzimy także wtedy zioła wieloletnie: melisę, miętę, tymianek, cząber, wysiewamy bazylię na rozsadę. Dzień owocowy tuż za połową kwietnia sprzyja wysiewom na rozsadę oberżyny, pomidorów, papryki, ogórków, cukinii i dyni. W dni o temperaturze powyżej 5°C można pryskać drzewka pestkowe przeciwko chorobom wywołującym zamieranie pędów.
Jakie rośliny siać i sadzić pod koniec kwietnia?
Warto poświęcić jeden dzień na uprzątnięcie pozostałości warzyw korzeniowych, które zimowały na zagonach, np. pietruszki czy chrzanu.
Dzień kwiatu to czas siewu i sadzenia roślin ozdobnych, w tym bylin. Po pełni w dni liścia sadzimy rośliny ozdobne z liści i o liściach jadalnych: zioła, kapusty głowiaste, kalarepy. Wysiewamy szpinak i koper. Na rabatach sadzimy funkie. Zakładamy liściaste żywopłoty, sadzimy krzewy i drzewa liściaste. Dni owocowe to czas sadzenia poziomek, truskawek oraz drzew i krzewów owocowych. Dni korzenia to czas siewu buraczków, późnych odmian marchwi, pietruszki – z przeznaczeniem do przechowania. Sadzimy chrzan, szparagi i topinambur.
źródło: Tygodnik Poradnik Rolniczy
grafika: TPR, foto: envato elements