Czy trudno jest położyć tynk dekoracyjny?
Przed przystąpieniem do dekorowania ścian tynkiem warto zwrócić uwagę na powierzchnię, na którą będzie nakładany. Każdy z najbardziej znanych rodzajów tynków ma nieco inne właściwości, dlatego wybór któregokolwiek z nich nie jest dobrym pomysłem. Sam proces nakładania substancji nie jest skomplikowany i można to zrobić samodzielnie.
Dobór tynku zależy od pomieszczenia
Wybierając tynk dekoracyjny, należy pomyśleć o pomieszczeniu, w którym zostanie położony, dlatego że w zależności od przeznaczenia potrzebny będzie inny rodzaj. To czy tynk położymy w przedpokoju, sypialni, salonie czy elewacji warunkuje bardzo wiele.
Tyn mozaikowy
Tynk mozaikowy sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach wewnątrz domu, jak i na elewacji. Wykonany z tworzywa naturalnego i masy żywicznej, jest odporny na działanie wilgoci, promieni słonecznych i zmiennych temperatur. Bogata paleta kolorów tynku dekoracyjnego sprawia, że nadaje się do wystroju kuchni i łazienki, ponieważ doskonale komponuje się z płytkami ceramicznymi i kamiennymi.
Tynki strukturalne, co to takiego?
Tynki strukturalne to nic innego, jak tynki zewnętrzne i wewnętrzne, które również doskonale sprawdzają się przy wystroju wnętrz. Tego rodzaju tynki powstają poprzez odciskanie lub żłobienie packą, pędzlem, wałkiem, szpachelką bądź szczotką w świeżo położonej masie w kolorze białym.
Tynki dekoracyjne japońskie
Tynki japońskie są wykonane ze strzępków bawełny, jedwabi, włókien mineralnych, celulozy lub minerałów. Można je zakupić w postaci suchych mieszanek, do których należy domieszać pigmenty koloryzujące i wodę. Nakłada się je przy pomocy pistoletu natryskowego. Nadają się do położenia w pomieszczeniach. Istnieją również odmiany tynku z dodatkiem brokatu.
Tynk zacierany
Tyn zacierany wziął swoją nazwę od sposobu nakładania, czyli zacierani stalową pacą, dzięki któremu powstają nieregularne wzory o różnym kształcie. Rodzajem tynku zacieranego jest tynk akrylowy, składający się z żywicy akrylowej i kwarcu. Ze względu na to, że przepuszcza wilgoć, powinien być nakładany w łazience lub kuchni.
Jak nałożyć tynk dekoracyjny?
Na każdym z opakowań tynków umieszczana jest instrukcja umożliwiająca nałożenie tynku samodzielnie. Do nakładania tynków należy przygotować:
- folię,
- taśmę malarską do osłonięcia mebli,
- kielnię,
- wiertarkę,
- wałek,
- pędzel,
- pacę,
- szpachlę,
- preparat gruntujący,
- masę tynkarską,
- czyste wiaderko do wymieszania tynku.
Wszystkie tynki, poza stiukiem (jest wielowarstwowy i trzeba nakładać go pistoletem natryskowym), są jednowarstwowe, dlatego ich nałożenie nie stanowi problemu.
Jak nałożyć tynk dekoracyjny?
Podstawą przygotowania do nakładania tynku jest oczyszczenie ściany, którą należy odpylić i wygładzić, dzięki czemu będzie on odpowiednio przylegał do ściany. Następnie trzeba zagruntować ścianę przy użyciu wałka, pędzla lub pacy. Jeśli nakładamy tynk zacierany, to masę zacieramy okrężnymi ruchami. W przypadku podjęcia decyzji o nałożeniu drugiej warstwy trzeba to zrobić od razu, kiedy tynk jest jeszcze mokry, wtedy też tworzymy odpowiednie wzorki.
oprac. Justyna Czupryniak