StoryEditorRemont domu

Tynki dekoracyjne ciekawym sposobem na wykończenie wnętrz

07.05.2023., 15:00h
Tynki dekoracyjne to nowoczesne rozwiązanie remontowe, dzięki któremu twoje ściany nabiorą niepowtarzalnego wyglądu. Jednolite kolory w pomieszczeniach zawsze będą w modzie, jednak tynki dekoracyjne są niebanalnym sposobem na przełamanie nudnego wystroju wnętrz.

Czy trudno jest położyć tynk dekoracyjny?

Przed przystąpieniem do dekorowania ścian tynkiem warto zwrócić uwagę na powierzchnię, na którą będzie nakładany. Każdy z najbardziej znanych rodzajów tynków ma nieco inne właściwości, dlatego wybór któregokolwiek z nich nie jest dobrym pomysłem. Sam proces nakładania substancji nie jest skomplikowany i można to zrobić samodzielnie.

Dobór tynku zależy od pomieszczenia

Wybierając tynk dekoracyjny, należy pomyśleć o pomieszczeniu, w którym zostanie położony, dlatego że w zależności od przeznaczenia potrzebny będzie inny rodzaj. To czy tynk położymy w przedpokoju, sypialni, salonie czy elewacji warunkuje bardzo wiele.

Tyn mozaikowy

Tynk mozaikowy sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach wewnątrz domu, jak i na elewacji. Wykonany z tworzywa naturalnego i masy żywicznej, jest odporny na działanie wilgoci, promieni słonecznych i zmiennych temperatur. Bogata paleta kolorów tynku dekoracyjnego sprawia, że nadaje się do wystroju kuchni i łazienki, ponieważ doskonale komponuje się z płytkami ceramicznymi i kamiennymi.

Tynki strukturalne, co to takiego?

Tynki strukturalne to nic innego, jak tynki zewnętrzne i wewnętrzne, które również doskonale sprawdzają się przy wystroju wnętrz. Tego rodzaju tynki powstają poprzez odciskanie lub żłobienie packą, pędzlem, wałkiem, szpachelką bądź szczotką w świeżo położonej masie w kolorze białym.

Tynki dekoracyjne japońskie

Tynki japońskie są wykonane ze strzępków bawełny, jedwabi, włókien mineralnych, celulozy lub minerałów. Można je zakupić w postaci suchych mieszanek, do których należy domieszać pigmenty koloryzujące i wodę. Nakłada się je przy pomocy pistoletu natryskowego. Nadają się do położenia w pomieszczeniach. Istnieją również odmiany tynku z dodatkiem brokatu.

Tynk zacierany

Tyn zacierany wziął swoją nazwę od sposobu nakładania, czyli zacierani stalową pacą, dzięki któremu powstają nieregularne wzory o różnym kształcie. Rodzajem tynku zacieranego jest tynk akrylowy, składający się z żywicy akrylowej i kwarcu. Ze względu na to, że przepuszcza wilgoć, powinien być nakładany w łazience lub kuchni.

Jak nałożyć tynk dekoracyjny?

Na każdym z opakowań tynków umieszczana jest instrukcja umożliwiająca nałożenie tynku samodzielnie. Do nakładania tynków należy przygotować:

 • folię,
 • taśmę malarską do osłonięcia mebli,
 • kielnię,
 • wiertarkę,
 • wałek,
 • pędzel,
 • pacę,
 • szpachlę,
 • preparat gruntujący,
 • masę tynkarską,
 • czyste wiaderko do wymieszania tynku.

Wszystkie tynki, poza stiukiem (jest wielowarstwowy i trzeba nakładać go pistoletem natryskowym), są jednowarstwowe, dlatego ich nałożenie nie stanowi problemu.

Jak nałożyć tynk dekoracyjny?

Podstawą przygotowania do nakładania tynku jest oczyszczenie ściany, którą należy odpylić i wygładzić, dzięki czemu będzie on odpowiednio przylegał do ściany. Następnie trzeba zagruntować ścianę przy użyciu wałka, pędzla lub pacy. Jeśli nakładamy tynk zacierany, to masę zacieramy okrężnymi ruchami. W przypadku podjęcia decyzji o nałożeniu drugiej warstwy trzeba to zrobić od razu, kiedy tynk jest jeszcze mokry, wtedy też tworzymy odpowiednie wzorki.

oprac. Justyna Czupryniak

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 23:48