StoryEditorOdpady budowlane

Gdzie wyrzucić gruz, styropian i inne odpady po remoncie?

Remont domu to przedsięwzięcie, które generuje sporo kosztów oraz... śmieci! Niestety, większość z nich to nie odpady, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Jak sobie z nimi poradzić? Gdzie je wyrzucać?

Spis treści:

Jak dzielą się odpady budowlane? 

Odpady budowlane to duża kategoria, która podlega dalszemu podziałowi. Warto mieć tego świadomość, bowiem od klasyfikacji może zależeć sposób utylizacji danych śmieci po remoncie. Podział jest następujący: 

  • materiały izolacyjne - głównie materiały do ocieplania budynków, 
  • zmieszane odpady budowlane – np. pozostałości po tapetach, worki po cemencie, rury PCV, deski klozetowe, 
  • gruz betonowy lub ceglany – w tym także potłuczone kafelki, pozostałości po ściankach działowych, zlewach i innej armaturze, 
  • odpady z drewna i tworzyw sztucznych - w tym stolarka okienna. 

Kto odpowiada za sprzątanie po remoncie? 

Większość z nas nie przeprowadza remontu, zwłaszcza takiego na dużą skalę, samodzielnie. Wynajmujemy specjalistyczne ekipy fachowców. Warto wiedzieć, że za śmieci po remoncie odpowiada podmiot odpowiedzialny za jego przeprowadzenie. Oznacza to, że jeżeli prace prowadziła opłacona firma, to ona powinna usunąć odpady. To zadanie spoczywa nie na zleceniodawcy, lecz na wykonawcy zlecenia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w podpisanej przez obie strony umowie znalazł się zapis o tym, że śmieci po remoncie musi pozbyć się zlecający. 

Przeczytaj także: Rekuperacja – czym jest? Jaki rekuperator wybrać?

Czy śmieci po remoncie można wyrzucić do zwykłego pojemnika? 

Sprzątając po zakończonym remoncie, musimy trzymać się określonych zasad. Zgodnie z nimi, odpady budowlane powinny trafić w odpowiednie miejsca. Niestety, nie zagwarantuje tego zwykły pojemnik na śmieci. W związku z tym odpadów budowlanych nie wolno wyrzucać do koszy na odpady komunalne. 

Co zrobić z odpadami budowlanymi? 

Jeżeli do przeprowadzenia remontu nie zatrudniliśmy ekipy budowlanej, lecz działaliśmy samodzielnie, odpowiadamy za właściwe pozbycie się odpadów budowlanych. Można to zrobić na dwa sposoby: powiadomić najbliższy Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub zamówić usługę komercyjną, czyli wynająć specjalny kontener lub big bag (w zależności od potrzeb). Może się okazać, że PSZOK odmówi przyjęcia odpadów, wówczas jesteśmy skazani na zapłacenie firmie za ich odbiór. 

Przeczytaj także: Planujesz remont domu w 2024 roku? Dowiedz się, ile to kosztuje!

Gdzie wyrzucać śmieci po remoncie? 

Po zakończeniu budowy czy remontu z pewnością będziemy dysponować sporą ilością odpadów. W zależności od tego, do jakiej grupy się kwalifikują, można je przekazać do: 

  • kartony – do pojemnika na papier, jeżeli są czyste; 
  • stare grzejniki, rury – na złomowisko, 
  • odpady wielkogabarytowe – do PSZOK, 
  • gruz – do PSZOK lub wynajętego kontenera, 
  • płyty wiórowe - do PSZOK, 
  • styropian budowlany – do PSZOK lub wynajętego kontenera, 
  • panele i listwy przypodłogowe – do PSZOK lub wynajętego kontenera, 
  • okna i ramy okienne – do PSZOK lub Gminnego Punktu Zbierania Odpadów Problemowych, można także uzgodnić odbiór starych okien z firmą, która dostarcza nowe. 

Jakie odpady budowlane podlegają recyklingowi? 

Niektóre spośród odpadów budowlanych nadają się do ponownego wykorzystania, choć nie zawsze w tej samej roli. Zaliczają się do nich: gruz ceglany i betonowy, odpady z drewna, żwir o grubej ziarnistości, nieuszkodzone ramy okienne, drzwi. Warto mieć to na uwadze, bowiem może się okazać, że część śmieci zyska drugie życie.

Przeczytaj także: Mieszkasz w starym domu na wsi? Sprawdź, czy UE każe ci go wyremontować! 

Jaka jest kara za niewłaściwe gospodarowanie odpadami budowlanymi? 

Za niewłaściwe gospodarowanie śmieciami, które zostały po remoncie, grożą kary. Dotkną one zwłaszcza osób, które wyrzucają odpady budowlane do zwykłych koszy. W takiej sytuacji grozi mandat w wysokości 500 zł. Z kolei za niewłaściwe składowanie gruzu zapłacimy 1500 zł kary. Podrzucenie gruzu na cudzą powierzchnię wiąże się zaś z grzywną rzędu 5000 zł!

 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 03:39