StoryEditorJuż czas?

Sezon grzewczy 2023 – kiedy się zaczyna?

11.10.2023., 12:00h
Jesień na dobre zagościła na zewnątrz, a to oznacza jedno – chłodne wieczory. Koc przestaje wystarczać, a spanie w skarpetkach nie jest wygodne? Dawno wyciągnęliście kołdrę, ale z jakiegoś powodu nie jest tak ciepła jak powinna? Wszystko to sprawia, że zastanawiasz się, kiedy w końcu zacznie się sezon grzewczy? Przychodzimy z pomocą!

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy 2023?

Sezon grzewczy nie ma wyznaczonych ram czasowych. Jego rozpoczęcie zależne jest od pogody za oknem, a także od spółdzielni mieszkaniowej. Tak samo wygląda sytuacja z zakończeniem sezonu grzewczego. Według rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2017 roku, paragraf 2, pkt 20: „sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”. Choć w teorii kaloryfery powinny być włączane, kiedy przez trzy dni z rzędu, o godzinie 19:00, termometr wskazuje poniżej 10 stopni Celsjusza, w praktyce – nie zawsze tak się dzieje. Na decyzję spółdzielni mieszkaniowej mogą jednak wpłynąć mieszkańcy. Wystarczy, że zgłoszą konieczność włączenia centralnego ogrzewania.

Sezon grzewczy – jak najlepiej ogrzewać?

Jeśli chcesz, żeby w twoim mieszkaniu – w okresie jesienno-zimowym – było ciepło i przytulnie, pamiętaj o kilku istotnych wskazówkach:

  • nie zostawiaj uchylonych okien na cały dzień – znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zakręcenie grzejnika na 5-10 minut i otworzenie okna szeroko, aby wywietrzyć mieszkanie; to skuteczny sposób, który nie wpłynie na wzrost kosztów ogrzewania i jednocześnie nie wyziębi mieszkania;
  • nie zasłaniaj grzejników – jeśli nie chcesz ograniczać cyrkulacji ciepłego powietrza, istotne jest, by nie zasłaniać grzejnika meblami, nie zakrywać go długimi i grubymi zasłonami, unikaj też wieszania prania na grzejniku;
  • zadbaj o to, by twoje okna i drzwi były dokładnie uszczelnione – najłatwiejszym rozwiązaniem jest usunięcie szczelin, jednak z czasem może być potrzebna wymiana wadliwych elementów i zakup nowych;
  • nie zasłaniaj okien w ciągu dnia – światło słoneczne, nawet zimą, może dogrzać mieszkanie;
  • zasłaniaj okna po zmroku – opuszczenie rolet wieczorem zapobiegnie ucieczce temperatury na zewnątrz;
  • zastanów się nad założeniem ogrzewania podłogowego – jeśli na obecną chwilę nie możesz sobie pozwolić na taki wydatek, sprawę załatwi zakup grubych, stylowych dywanów, które nie tylko ogrzeją mieszkanie, ale będą też pełnić funkcje estetyczne.

Sezon grzewczy: jaka temperatura jest najlepsza w domu?

Przepisy są bardziej dokładne, jeśli chodzi o temperaturę, jaka powinna panować w poszczególnych pomieszczeniach mieszkania. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku głosi, że minimalna temperatura w pokojach, kuchniach i przedpokojach powinna wynosić 20 stopni Celsjusza, a w łazienkach – 24 stopnie Celsjusza.

image
Samodzielna konserwacja

Jak samodzielnie odpowietrzyć kaloryfer? Podpowiadamy krok po kroku

Przygotuj się do sezonu grzewczego

Zanim rozpocznie się sezon grzewczy, warto pamiętać o sprawdzeniu, czy grzejnik nie jest zapowietrzony. Jak to sprawdzić? Na początku sezonu grzewczego, zarządca budynku, może poprosić o maksymalne otwarcie zaworów przy grzejnikach, jeśli twój kaloryfer będzie zimny, oznacza to, że musisz go odpowietrzyć. Aby ogrzewanie działało „bez zarzutu” – oczyść grzejnik z kurzu, a jeżeli dodatkowo jest czymś zasłonięty – odsłoń go.

Patrycja Lisowska

fot. envato elements

Źródło: decoria.pl; bmeters.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. październik 2024 23:41