Spis treści:
- Ile kosztuje miernik wilgotności drewna?
- “Próba ognia”: jak sprawdzić wilgotność drewna za pomocą kominka?
- Jak obliczyć, czy drewno jest wilgotne?
- Jaka powinna być wilgotność drewna opałowego?
Ile kosztuje miernik wilgotności drewna?
Aby sprawdzić, czy drewno jest już odpowiednio suche, możemy skorzystać z profesjonalnego miernika. Należy jednak wiedzieć, że dla osoby, która suszy drewno tylko na swój użytek, taki sprzęt po prostu się nie opłaca. Jego cena może bowiem sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych! Istnieją także mierniki wilgotności drewna, które kosztują kilkaset złotych, jednak ich pomiar może być niedokładny. W związku z tym kupno tego typu urządzenia nie zawsze jest dobrym pomysłem.
Przeczytaj także: Zakaz palenia drewnem 2024: jakie rodzaje drewna będą zakazane?
“Próba ognia”: jak sprawdzić wilgotność drewna za pomocą kominka?
Istnieją proste sposoby na sprawdzenie wilgotności drewna opałowego. Pierwszy z nich jest nieco mniej dokładny, ale szybki i pozwoli nam postawić wstępną diagnozę. Potrzebny będzie jeden niewielki kawałek drewna, które chcemy sprawdzić. Należy włożyć je do rozpalonego kominka, układając szczapkę na rozżarzonych węglach tak, by widać było przekrój poprzeczny. Następnie obserwujemy, co się dzieje. Jeżeli drewno pali się równo i przyjemnie trzaska, jest suche. Jeżeli jest wciąż zbyt wilgotne, możemy zaobserwować następujące zjawiska:
- wydzielanie się kropel wody,
- pojawienie się pary wodnej,
- dźwięk syczenia lub gwizdania podczas palenia.
Stanowią one podstawę do tego, by odłożyć drewno do dłuższego sezonowania w suchym, przewiewnym miejscu.
Jak obliczyć, czy drewno jest wilgotne?
Drugi domowy sposób na sprawdzenie wilgotności drewna wymaga pewnych umiejętności matematycznych. Będziemy potrzebować piekarnika oraz zwykłej elektronicznej wagi kuchennej. Z drewna oddzielamy 2-3 niewielkie kawałki, ważymy je i zapisujemy wynik. Następnie wkładamy drewno do piekarnika nagrzanego do 100 stopni Celsjusza i zostawiamy tam na 3-4 godziny, dbając, by nie dochodziło do wahań temperatury. Taki zabieg przeprowadzamy przez 3 dni pod rząd. Po trzecim suszeniu ponownie ważymy drewno i zapisujemy wyniki. Odejmując drugą wartość od pierwszej uzyskamy masę odparowanej wody. Ten wynik należy podzielić przez masę drewna przed suszeniem i pomnożyć przez 100%. Wynik będzie równy procentowi wilgotności próbek przed włożeniem do piekarnika, czyli tożsamy z wilgotnością całej porcji drewna.
Przeczytaj także: Ceny drewna kominkowego 2024: czy warto teraz kupować na zimę?
Jaka powinna być wilgotność drewna opałowego?
Przypomnijmy, że drewno opałowe powinno spełnić określone normy wilgotności, by używanie go było bezpieczne i efektywne. Przyjmuje się, że odsetek wilgotności nie powinien przekraczać 20 proc. Najlepiej, by drewno opałowe miało ok. 15 proc. wilgotności.
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements