StoryEditorWOKÓŁ DOMU

Jak zabezpieczyć drewniany taras na zimę?

15.10.2022., 10:00h

Nadchodzą nieprzyjemne, zimne jesienne i zimowe dni. Oczywiście przenikliwy wiatr, mróz czy duża wilgotność wpływają negatywnie na wszystkie organizmy żywe. Nie należy jednak zapominać, że na niekorzystne warunki pogodowe jest narażony również nasz drewniany taras. Jak zabezpieczyć go przed zimą?

Czy warto zabezpieczyć taras przed zimą?

W naszym kraju, znajdującym się w strefie klimatu umiarkowanego, przez cały rok panują niekorzystne warunki dla drewna. W okresie letnim deski tarasowe są bardzo intensywnie eksploatowane oraz narażone na intensywne promieniowanie UV. To prowadzi do wysychania drewna, a w przyszłości może zakończyć się spękaniem powierzchni. Wiosną i jesienią drewnianemu tarasowi zagraża przede wszystkim wilgoć. Sytuacja zimą jest jeszcze gorsza – jeżeli śnieg długo się utrzymuje, deski będą wiecznie mokre, dlatego dobrze jest go regularnie usuwać z powierzchni tarasu. Z tego względu warto zabezpieczać taras na zimę. Nawet jeśli wykonany jest on z olejowanych pod wysokim ciśnieniem desek, to pamiętajmy, że taka ochrona nie trwa wiecznie. Jeżeli więc chcemy cieszyć się tarasem przez wiele sezonów, warto zastosować się do poniższych wskazówek.

Kiedy zabezpieczyć drewniany taras na zimę?

Kiedy zabezpieczenie drewna traci swoje właściwości, można łatwo to zaobserwować. Jeżeli impregnat wciąż spełnia swoje zadanie, woda powinna się utrzymywać na powierzchni deski. Jeżeli jednak drewno wchłania wodę, oznacza to, że należy zabezpieczyć nasz taras. Zawilgocona deska w połączeniu z niską temperaturą spowoduje pojawianie się licznych, niewielkich pęknięć w strukturze drewna. Jednak przez całą zimę pęknięcia te będą się powiększały. Doprowadzi to do wypaczenia oraz spróchnienia drewnianego tarasu. W najgorszym wypadku będziemy więc musieli postawić nowy taras.

Jeżeli konserwacja tarasu została wykonana wiosną, to najczęściej jesienią nadal się utrzymuje i przed zimą nie trzeba jej powtarzać. Jednak kiedy powłoki ochronne na deskach wyglądają na uszkodzone, wtedy na pewno warto je zabezpieczyć przed okresem zimowym. Tarasy, które są intensywnie eksploatowane, konserwujmy jesienią oraz wiosną.

Czego użyć do olejowania drewnianego tarasu?

Taras powlekamy olejami naturalnymi bądź syntetycznymi. Te pierwsze są znacznie mniej trwałe, lecz ich proces starzenia jest równomierny na całej powierzchni drewna. Są one także łatwe w usunięciu, a nawet często wypłukują się z drewna, więc nie trzeba ich usuwać przed ponowną konserwacją. Oleje syntetyczne natomiast są znacznie trwalsze, a to wymaga bardzo intensywnego usuwania ich z powierzchni drewna przed nałożeniem nowej powłoki. Nie starzeją się one także równomiernie, co powoduje, że z biegiem czasu pogarsza się wygląd drewnianych powierzchni.

Należy także zastanowić się, czy chcemy wybrać produkt barwiący. Zachowa on kolorystykę drewna na dłużej. Dodatkowo będzie stanowić barierę dla działania promieniowania UV. Najlepiej kolor takiego oleju dopasować do naturalnego odcienia drewna tarasowego.

Jak zabezpieczyć drewniany taras przed zimą?

Chociaż tarasy powinno się w zasadzie konserwować dwa razy w roku – raz na początku jesieni i drugi raz tuż po zimie, to warstwa oleju nałożona w odpowiedni sposób w październiku może w zupełności wystarczyć. Przed rozpoczęciem pracy należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim drewno, które chcemy poddać procesowi konserwacji, musi być dobrze wysuszone. Wybierajmy więc na ten zabieg czas słoneczny i bezdeszczowy. Poza tym dobra pogoda musi utrzymywać się przez minimum dwa dni – nie możemy olejować drewna po intensywnych opadach. Trzeba wybrać okres, kiedy słoneczna pogoda będzie dopisywała także w kilka dni po konserwacji – wtedy olej porządnie wniknie w drewno i w pełni wyschnie.

Przed przystąpieniem do zabiegu konserwacji należy taras solidnie umyć. Nie wystarczy go zamieść, bo wtedy nie pozbędziemy się w stu procentach brudu, który zdążył już wniknąć w strukturę. Najlepiej posłużyć się myjką ciśnieniową, w ostateczności – drucianą szczotką. Umyty taras musi oczywiście porządnie wyschnąć na słońcu. Musimy także podczas konserwacji unikać wietrznej pogody. Chociaż wiatr będzie  przyspieszał proces wysychania oleju, to będzie również przenosił mnóstwo pyłu i kurzu, a to także zanieczyści powierzchnię.

Kiedy już jesteśmy odpowiednio przygotowani, czas na impregnowanie. Najlepiej podczas wyboru oleju wybrać ten, który będzie odpowiedni dla drewna, z którego wykonany jest nasz taras. Samo nakładanie impregnatu to proces prosty, lecz niestety również żmudny. Potrzebny w tym zabiegu będzie krótki pędzel z bardzo gęstym włosiem. Olej nabieramy na pędzel i malujemy zawsze grubą warstwą po drewnie. Tak zaimpregnowana powierzchnia musi schnąć minimum dobę. Oleje, które mają krótszy czas schnięcia, niestety nie wniknąć tak głęboko w strukturę drewna jak te, które schną dłużej. Skąd wiadomo, że impregnat jest już suchy? Przede wszystkim przed wyschnięciem deski mają jeszcze wyraźny błysk. Dopiero pojawienie się pełnego matu świadczy o tym, że proces schnięcia się zakończył.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 16:19