Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego liście ogórków żółkną?
Domowe sposoby na żółknące liście ogórków
Dlaczego liście ogórków żółkną?
Powodów stopniowego, lub nagłego, zżółknięcia liści ogórków, które uprawiamy w naszych ogrodach i tunelach, jest sporo. Zanim jednak zabierzemy się za leczenie rośliny, postarajmy się ją obserwować i zdiagnozować przyczynę problemu. Do najczęstszych z nich należą:
- niewłaściwe warunki uprawy, w tym za niskie lub za wysokie pH, które powinno wynosić 6,5-7,0,
- niewystarczające lub zbyt obfite nawodnienie,
- niewystarczająca lub za duża ilość światła,
- niedobór mikro- i makroelementów, zwłaszcza azotu
- uszkodzenie korzeni,
- obecność szkodników,
- rozwój chorób (mozaika ogórkowa, bakteryjna kanciasta plamistość liści, mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy).
Domowe sposoby na żółknące liście ogórków
Po wstępnej diagnostyce naszych upraw możemy przejść do rozwiązywania problemu żółknących liści. W zależności od tego, czy naszym ogórkom brakuje składników odżywczych, czy może zaczyna atakować je choroba grzybowa, antidotum będzie odmienne. Poniżej podajemy listę domowych sposobów na żółknące liście:
Nawóz ze skoszonej (niepryskanej środkami chemicznymi) trawy: do ciemnego i grubego worka wkładamy trawę, zalewamy ją odrobiną wody, szczelnie zamykamy i wystawiamy na słońce. Po 3 dniach zawartość worka przekładamy do wiadra, znów zalewamy wodą i odstawiamy na 2 godziny. Nawóz jest gotowy.
Oprysk z wody utlenionej: do 1 l wody wlewamy 20 ml wody utlenionej i spryskujemy zaatakowane chorobą rośliny. Zabieg można powtarzać nawet dwa razy w tygodniu.
Oprysk z sody oczyszczonej: do 2 l ciepłej wody wsypujemy łyżeczkę sody, mieszamy, a następnie spryskujemy ogórki, które zostały zaatakowane przez choroby grzybowe.
Odżywka z aspiryną: w 1 l wrzącej wody rozpuszczamy 2 tabletki leku, a następnie całość rozcieńczamy dodatkowymi 9 l wody. Taką mieszanką podlewamy ogórki.
Odżywka z sody oczyszczonej, rumianku i aspiryny: do 1 l gorącej wody wrzuć łyżkę suszonych kwiatów, 1 tabletkę aspiryny i łyżkę sody oczyszczonej. Taką mieszankę ostudź, przecedź i rozcieńcz z dwoma litrami wody. Stosuj 1-2 razy w miesiącu.
Oprysk z siarczanu magnezu: 20 g siarczanu magnezu wsypujemy do 10 l wody, starannie mieszamy, przelewamy do butli z atomizerem, a następnie równomiernie opryskujemy. Oprysk wykonujemy wyłącznie, kiedy zaobserwujemy niedobór magnezu.
Zobacz także: Zastosuj te metody pielęgnacji, a twoja papryka znów będzie pięknie rosła!
Jak pielęgnować ogórki?
Aby utrzymać zdrowy wygląd i dobrą kondycję naszych plonów należy zadbać o prawidłowe i regularne zabiegi pielęgnacyjne. Stosowanie tych kilku reguł pomoże również w zapobieganiu chorobom rośliny, w tym również zżółknieniu i wysychaniu jej liści:
Podłoże: gleba pod ogórki powinna mieć odczyn zasadowy.
Podlewanie: podlewanie, szczególnie w czasie upału oraz suszy, musi być przeprowadzane regularnie w odpowiednim czasie. Nawadnianie rośliny przed południem może prowadzić do dodatkowe poparzenia liści. Dlatego też zaleca się godziny wieczorne.
Nawożenie: regularne i odpowiednio dostosowane nawożenie możemy wykonywać zarówno za pomocą specjalnych mieszanek wieloskładnikowych, jak i nawozów naturalnych.
Ochrona: w celu zapobiegania rozwoju chorób warto regularnie oraz dokładnie oglądać rośliny i poszukiwać oznak najczęściej występujących chorób.
Osłona: w czasie największych upałów, kiedy ogórki narażone są na spalenie, warto postawić na osłony, na przykład dzięki domowym baldachimom.
fot. envato elements