Z tego artykułu dowiesz się:
Kiedy sadzić pomidory do gruntu?
Okres sadzenia pomidorów jest uzależniony od wybranego przez nas miejsca i czasu zbiorów. Jeśli chcemy zasadzić je w ogrodzie, najlepszym terminem będzie ten od początku maja do połowy września. Jeśli jednak zdecydujemy się na szklarnię, uprawę możemy zacząć już w połowie kwietnia i prowadzić ją aż do października. Poniższa rozpiska ułatwi orientację w terminach, które najbardziej sprzyjają wzrostowi warzyw:
- do gruntu: końcówka maja, bądź początek czerwca
- w szklarni: przełom stycznia i lutego lub koniec lipca (w zależności od planowanego zbioru)
- pod folią: początek czerwca (sadzonki przenosimy do gruntu z końcem lipca) lub w połowie lutego (sadzonki przenosimy pod koniec marca).
Jak pielęgnować pomidory?
Pielęgnacja pomidorów jest niekiedy procesem ważniejszym od sposobu oraz czasu, w jaki zostały one posadzone. Ważne jest systematyczne podlewanie roślin w taki sposób, aby nie doprowadzić do wysuszenia gleby. Do kontrolowania poziomu wilgotności ziemi, dochodzi również potrzeba ciągłego kontrolowania pędów oraz ich przycinania, aby nie były one zbyt gęste, gdyż blokuje to rozwój.
Przeczytaj także: Niezbędnik ogrodnika. Jakie narzędzia warto mieć i jak o nie dbać?
Jednak najważniejszym krokiem na drodze do zdrowych, smacznych i bujnie obradzających pomidorów jest ich regularne odżywianie. To właśnie odpowiednio wcześnie przygotowane nawożenie wspomoże roślinę przez cały okres jej wzrostu i uchroni od chorób i szkodników
Jak i kiedy nawozić pomidory?
Pomidory trzeba nawozić jeszcze przed ich wsadzeniem. Przygotowane na sadzonki lub nasiona miejsce odżywiamy nawozem granulowanym, mineralnym lub obornikiem, wymieszanym z glebą.
Pomocne mogą okazać się również odżywki przygotowane w domu, z produktów dostępnych pod ręką. Można do tego wykorzystać skórki banana, łupinki cebuli i czosnku, pokrzywy lub drożdże. Każdy z tych kuchennych odpadów można zalać ciepłą wodą, odstawić, a następnie podlewać sadzonki po uprzednim rozcieńczeniu z wodą.
Przeczytaj także: Nawóz, który już masz w swojej kuchni! Świetny pod maliny i nie tylko
Chociaż domowe sposoby stwarzają mniejsze ryzyko przenawożenia naszych pomidorów, nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie dostarczyć roślinom wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Przed zakupem gotowego preparatu, upewnij się, że w składzie znajdują się następujące składniki:
- bor
- cynk
- azot
- potas
- fosfor
- magnez
- żelazo
- wapń
- mangan
- miedź
Julita Semrau
fot. envato elements