Zestaw narzędzi na początek
Zaczynając swoją przygodę z ogrodnictwem, nie potrzebujemy wielu specjalistycznych narzędzi. Do zakładania oraz pielęgnacji naszych pierwszych grządek, ogrodów i skwerów musimy zaopatrzyć się jedynie w podstawowy zestaw narzędzi. Chociaż może on wydawać się przytłaczający, warto zapamiętać, żeby zawsze postawić na jakość przyrządów, nie ich ilość. Tak więc na sam początek, a w szczególności na wiosnę, warto zaopatrzyć się w:
- łopatę i szpadel,
- grabie metalowe,
- sekator lub nożyce ogrodowe,
- opryskiwacz,
- łopatki, pazurki i motyczki,
- rękawice ogrodowe,
- wąż ogrodowy.
Już od początku warto zwracać uwagę na jakość kupowanych narzędzi. Łopaty, szpadle i grabie powinny być wykonane z porządnej blachy i mieć wygodny uchwyt. Podobnie sekator i nożyce, aby nie uszkodzić roślin, muszą być dobrze naostrzone.
Czytaj także: Pora na nagietki!
W jakie narzędzia warto zainwestować?
Jak już wspominaliśmy, w początkowych fazach zakładania ogrodu nie potrzebujemy wysoce wyspecjalizowanych narzędzi ogrodniczych. Bardzo często jednak okazują się one dobrą inwestycją, dzięki której uzyskamy o wiele lepsze rezultaty, natomiast sama praca zostanie wykonana szybciej. Kiedy więc jesteśmy zdecydowani na powiększenie naszej kolekcji, warto do niej dołączyć:
- piłę ogrodową,
- kosiarkę ręczną, elektryczną lub spalinową,
- taczki ogrodowe,
- wertykulator lub glebogryzarkę,
- piłę,
- elektryczne nożyce ogrodowe.
Kiedy nie jesteśmy przekonani o długoterminowej przydatności któregoś z urządzeń, warto rozpatrzyć możliwość ich wynajęcia.
Jak dbać o narzędzia?
Niezawodnym środkiem do zapewnienia naszym narzędziom ogrodowym długowieczności jest ich odpowiednia pielęgnacja oraz zabezpieczenie. Po zakończonych pracach zawsze staraj się oczyścić przyrządy (szczególnie kiedy używane były w trudnych warunkach, jak mokra i gliniasta gleba), a następnie przechowywać je w suchym i dobrze wentylowanym miejscu, jak szopa lub garaż.
Czytaj także: Podlewanie roślin.
Narzędzia ręczne dobrze jest trzymać na przykład we wiadrze z suchym piaskiem. W ten sposób zapobiegniemy ich tępieniu. Większe, jak łopaty, szpadle i grabie, warto powiesić lub przechowywać do góry nogami. Opieranie ich o ścianę bardzo łatwo niszczy ostrza.
Niezmiernie ważna jest również ich odpowiednia konserwacja. Aby więc mieć pewność, że raz zakupione przez nas narzędzia ręczne nie stracą na jakości, warto co jakiś czas smarować śruby i części ruchome oliwą, natomiast szpadle i łopaty ostrzyć osełką lub specjalnym kamieniem.
oprac. Julita Semrau
fot. envato elements