Kiedy i jak sadzić nagietki?
Nagietki to jednoroczne kwiaty o wyjątkowo niskich wymaganiach glebowych, które doskonale sprawdzą się na rabatach, donicach oraz tarasach. Najbujniej rosną na stanowiskach słonecznych, bez problemu poradzą więc sobie również na balkonach. Wystarczy zapewnić im żyzne i przepuszczalne podłoże, ponieważ roślina ta nie potrzebuje nadmiernego podlewania, czy odchwaszczania.
Do ich posadzenia potrzebny jest jedynie szpadel, grabie i rękawice ogrodowe. Nie ma więc na co czekać, ponieważ zdrowy rozwój tych roślin jest silnie uzależniony od terminu ich sadzenia: od początku kwietnia do połowy czerwca. W użyźnionej wcześniej glebie przygotowujemy płytkie rowki (od 0,5 do 3 cm), oddalone od siebie o 30-40 cm, wsypujemy nasiona i gotowe! Pierwsze siewki powinny pojawić się już po 7-10 dniach. Odpowiednio pielęgnowane, od czerwca do września będą kwitły na pomarańczowo lub żółto.
Jak pielęgnować nagietki?
Nagietek nie przepada za nadmiernym nawodnieniem, nie potrzebuje również specjalistycznych preparatów odżywiających roślinę. W czasie umiarkowanych temperatur oraz niewystępujących susz, na kwiatka należy przeznaczyć około jednej szklanki wody tygodniowo. Warto zwrócić uwagę na rosnące chwasty oraz pojawiające się w rabatach szkodniki. Szczególnymi zagrożeniami dla tej rośliny są ślimaki, które uwielbiają jej słodki zapach oraz mączniak prawdziwy.
Przeczytaj także: Jak przycinać róże?
Kwiaty wystarczy podlewać z umiarkowaną częstotliwością, wprowadzając okresowe przesuszenie. W późniejszych okresach ich wzrostu warto również co jakiś czas usuwać przekwitłe kwiaty, co promuje ich dalsze kwitnienie. Od późnej wiosny natomiast można wspomagać kwitnienie nawozami organicznymi lub mineralnymi.
Do czego wykorzystać nagietki?
Obecne w nagietku lekarskim flawonoidy, witamina C oraz magnez sprawiają, że ma on szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie, medycynie alternatywnej oraz kosmetyce. Maść nagietkowa działa przeciwzapalnie oraz przeciwgrzybiczo na organizm. Natomiast przygotowana z niego herbatka może łagodzić dolegliwości układu pokarmowego. Ponadto, zerwane kwiaty można wykorzystać w kuchni i dodać je do sałatek, kanapek i ciast na zimno.
Przeczytaj: Zrób olejek z nagietka!
oprac. Julita Semrau
fot. envato elements