StoryEditorMacerat z nagietka

Zrób sama olejek z nagietka i pielęgnuj skórę – naturalnie!

05.02.2024., 14:00h
Kosmetyki własnej roboty to już nie trend, a rytuał. Wiele Polek samodzielnie przygotowuje eliksiry w zaciszu swojego domu. Jakie cuda można przygotować z nagietka?

Nagietek lekarski – ogrodowa roślina ozdobna o charakterystycznych kwiatach – żółtych lub pomarańczowych. To jednoroczna i miododajna roślina z rodziny astrowatych kwitnąca od czerwca do września. Termin na wysiew nagietków zaczyna się w kwietniu, a kończy w czerwcu – warto wybrać dla nich miejsce ciepłe i dobrze nasłonecznione. 

Nagietek i jego zalety

Nagietek lekarski ma wiele cennych zastosowań i właściwości: przeciwzapalnych i przeciwgrzybiczych, ale także przyspiesza gojenie się ran. Pomaga w bolesnym miesiączkowaniu – działa rozkurczowo i żółciopędnie. Napar z nagietka łagodzi stany zapalne układu pokarmowego – wystarczy zalać dwie łyżeczki suszu nagietkowego szklanką wrzątku i parzyć 10 minut pod przykryciem. Płukanka z nagietka pomoże także w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej czy zapalenia gardła.

image

Macerat z nagietka

FOTO: Envato Elements

Nagietek nadaje się do pielęgnacji

Nagietek jest także zalecany do pielęgnacji skóry. Znajdziemy go w wielu kremach, balsamach, czy olejkach. Jest idealny w sytuacjach wymagających szybkiego poratowania. Działa leczniczo w przypadku cery zniszczonej. Można go stosować także na oparzenia, egzemę, otarcia czy blizny.

image
Zdrowe zioła

Liście, które leczą! Poznaj przepis na syrop i napar z babki lancetowatej

Olejek z nagietka – jak zadziała?

Taką miksturę można zrobić samodzielnie. Świetnie nawilża skórę, poprawia jej elastyczność, zabezpiecza przed przed zanieczyszczeniami. Ponadto odżywia, regeneruje, wygładza, tonizuje, pobudza krążenie krwi. Ma właściwości antybakteryjne i wspiera leczenie zmian trądzikowych. Nadaje się do cery suchej, popękanej i wrażliwej.

Macerat z nagietka – przepis

Mikstura zawiera drogocenne karoteny i flawonoidy. Jak ją zrobić? To bardzo proste. Najlepszy będzie olej słonecznikowy tłoczony na zimno, który wzmocni działanie nawilżające całej mieszanki. Płatki nagietka lub wysuszone jego główki umieszczamy w czystym słoiku i zalewamy olejem słonecznikowym lub oliwą z oliwek, aby je przykryć. Odstawiamy na miesiąc w ciemne miejsce. Codziennie lekko mieszamy. Po 4 tygodniach filtrujemy przez gazę. Taki macerat stanowi także bazę do przygotowania innych kosmetyków, np. kremu czy masełka.

image
Naturalne metody

Łupiny orzecha włoskiego dobre na zdrowie i urodę! Jak ich użyć?

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. maj 2024 03:30