StoryEditorUPRAWA WARZYW

Posadź paprykę obok tych warzyw i ciesz się obfitymi plonami! Jakie sąsiedztwo służy papryce?

19.04.2024., 08:00h
Papryka to bardzo lubiane warzywo. Może być składnikiem wielu potraw, często więc gości w naszej kuchni. Aby cieszyć się świeżą i smaczną papryką, warto zdecydować się na jej uprawę w przydomowym ogrodzie. Tę roślinę trzeba w odpowiedni sposób pielęgnować, pamiętając, że często staje się ona obiektem ataku szkodników i chorób.

Jak właściwie pielęgnować paprykę?

Papryka jest rośliną dosyć wymagającą. Najlepiej uprawiać ją w tunelach foliowych bądź w szklarniach, gdyż potrzebuje ona dosyć wysokiej temperatury oraz sporej wilgotności powietrza. Przede wszystkim musimy więc zadbać o podłoże, a konkretniej – o zawartość wody w nim. Nawet krótkotrwała susza może negatywnie wpłynąć na plony. Z tego względu warto ściółkować rozsadę papryki za pomocą trocin lub słomy. W ten sposób nie tylko ograniczymy odparowywanie wody z gleby, ale też sprawimy, że temperatura ziemi będzie utrzymywać stałą i dosyć wysoką temperaturę. Jeżeli natomiast wykorzystamy folię, utrudnimy wzrost chwastom.

Przeczytaj koniecznie: Ściółkowanie grządek warzywnych: ekologiczny sposób na oszczędzanie wody i wysokie plony

Paprykę należy regularnie zasilać odpowiednimi preparatami czy materiałami. Używajmy w tym celu kompostu lub nawozów sklepowych, bezchlorkowych, za to bogatych w azot, potas i fosfor. Papryka jest bardzo wrażliwa na chlor i sól, musimy więc unikać tych składników. Stosować możemy także różnego rodzaju odżywki naturalne.

Jakie rośliny posadzić koło papryki?

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że odpowiednie sąsiedztwo roślin pozytywnie wpływa na uprawę. Oto, co warto sadzić obok papryki w warzywniku:

  • Bazylia, czyli aromatyczne zioło, skutecznie odstraszające wiele szkodników. Dzięki tej roślinie pozbędziemy się zwłaszcza mrówek i mszyc. Posadzona w sąsiedztwie papryki, dodatkowo pozytywnie wpłynie na smak plonów.
  • Czosnek dzięki swojemu szczególnemu aromatowi skutecznie odstraszy wiele szkodników. Poza tym potrafi zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób grzybowych, w tym szczególnie często atakującego paprykę mączniaka prawdziwego.
  • Nagietek to piękny kwiat, posiadający jednak nie tylko walory estetyczne. Jego piękny zapach przyciąga wiele pożytecznych owadów – zwłaszcza pszczoły i motyle.
  • Pietruszka również należy do bardzo aromatycznych warzyw. Dzięki tej cesze przyciągnie sporo owadów zapylających.
  • Pomidor przede wszystkim świetnie wpłynie na kondycję gleby. Jeżeli umiejscowimy go nieopodal papryki, znacząco wpłyniemy na jakość i wielkość zbiorów. Korzenie pomidora wydzielają silny środek grzybobójczy – nie musimy więc obawiać się chorób rozwijających się w podłożu.
  • Sałata to roślina, która pomoże nam utrzymać odpowiedni poziom wilgoci w ziemi, co przy uprawie papryki jest szczególnie istotne.

Przeczytaj także: Zalecenia gospodarskie na kwiecień: co tradycyjnie robi się w polu i ogrodzie?

Te rośliny z pewnością pozytywnie wpłyną na wzrost i rozwój papryki, niejako ułatwiając uprawę tego warzywa. Nie możemy jednak zapominać przy tym o właściwej pielęgnacji. Dodatkowo nie przesadzajmy z liczbą roślin posadzonych na małej przestrzeni. Jeżeli będzie ich zbyt wiele, zaczną one negatywnie wpływać na swój rozwój.  

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 12:18