StoryEditorWARZYWA

Druga połowa kwietnia to czas, by siać ogórki gruntowe! Jak o nie dbać i kiedy sadzić?

13.04.2024., 08:00h
Nie sposób wyobrazić sobie porządnego warzywnika bez ogórków gruntowych, które zbierzemy w pełni sezonu! Jeżeli chcesz się nimi cieszyć, zaplanuj siew do doniczek w drugiej połowie kwietnia. Gdy temperatury się ustabilizują, rośliny będą mogły trafić do ziemi! Poznaj nasz poradnik sadzenia ogórków gruntowych krok po kroku.

Kiedy siać i kiedy sadzić ogórki gruntowe?

Nasiona ogórków sieje się do doniczek w drugiej połowie kwietnia. Rozsadę natomiast przenosimy do gruntu na przełomie maja i czerwca. Jeżeli natomiast siejemy warzywa bezpośrednio do ziemi, to najlepiej zrobić to od połowy maja do połowy czerwca. Pamiętajmy, że ogórki są bardzo wrażliwe na mrozy. Rośliny te można uprawiać także w doniczkach na balkonach lub tarasach.

Jakie wymagania mają ogórki gruntowe?

Ogórki najlepiej będą czuć się na stanowisku nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Gleba pod uprawę powinna być próchnicza i dobrze przepuszczalna, o odczynie zasadowym. Najlepiej wykonać wapnowanie gleby pod uprawę jeszcze jesienią. Grunt możemy przygotować także poprzez zasilenie go obornikiem bądź innym ekologicznym nawozem. Ten zabieg przeprowadzamy co najmniej pół roku przed siewem. Na wzrost ogórków gruntowych będą pozytywnie wpływać inne rośliny, na przykład cebula, groch czy fasola. Sąsiedztwo kopru oraz bazylii zwiększy odporność ogórków na choroby i szkodniki. Pamiętajmy, że naszym zielonym warzywom szkodzić będą rośliny należące do rodziny dyniowatych. Dynie, kabaczki albo cukinie zapadają na te same choroby co ogórki oraz są atakowane przez podobne szkodniki.

Przeczytaj także: Wiosenne sianie cukinii

Sadzenie ogórków gruntowych do ziemi – krok po kroku

Ogórki możemy wysiać bezpośrednio do ziemi. Jest na to czas od połowy maja do połowy czerwca. Jak to zrobić? W gruncie wykopujemy dołki o głębokości 1,5-2 cm. W jednym wgłębieniu w ziemi możemy umieścić maksymalnie 3 nasiona ogórków. W przypadku wzrostu wszystkich nasion, należy usunąć najsłabszą siewkę. Powinniśmy zachować odstępy między dołkami wynoszące 10-15 cm, a między rzędami – 80-120 cm.

Inny sposób to sianie ogórków z rozsady. W drugiej połowie kwietnia umieszczamy w donicy o średnicy 8-10 cm po 2 lub 3 nasiona ogórków w dołkach o głębokości 1,5-2 cm. Doniczki ustawiamy na parapecie w miejscu ciepłym i słonecznym. Podlewamy umiarkowanie, a na 7-10 dni przed wsadzeniem do ziemi hartujemy siewki.

Przeczytaj także: Sadzenie pomidorów do gruntu – kiedy i jak to zrobić?

 

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 19:55