Czym jest Mospilan 20 SP?
Mospilan 20 SP to insektycyd zwalczający ćmę bukszpanową, mszyce, gąsienice, owocówki i wiele innych szkodników ssących i gryzących, które na co dzień sieją spustoszenie w naszych ogrodach, sadach i grządkach. Może być wykorzystywany do ochrony mnóstwa roślin: ziemniaków, truskawek, malin, porzeczek, agrestu, dyni, ogórków oraz wielu innych. Oprócz szerokiego zakresu działania powierzchniowego, wgłębnego i systemicznego, można nim opryskiwać również w wysokich temperaturach.
Od 30 kwietnia 2024 roku jego sprzedaż zostanie skierowana jedynie dla profesjonalistów. Chociaż produkt nie zostaje wycofany z ogólnego rynku, ogrodnik-amator nie może już go zakupić.
Czym zastąpić Mospilan?
Substancją czynną Mospilanu 20 SP jest acetamipryd, dwudziestoprocentowy związek z grupy pochodnych neonikotynoidów. Dla nas oznacza to, że sam produkt bardzo trudno zastąpić jednym, wieloskładnikowym preparatem. Chociaż w zasadzie jest to niemożliwe, nie ma również powodu do obaw, jednym z rozwiązań jest zwrócenie się ku naturalnym środkom owadobójczym oraz regularnej pielęgnacji!
Przeczytaj także: Domowy nawóz do ogórków.
Poniżej przedstawiamy listę środków, którymi można zastąpić Mospilan:
- Polysect Naturen (zwalcza mszycę bukszpanową w sposób fizyczny i kontaktowy)
- Chabasite Insect (zwalcza ćmę bukszpanową, mszycę, pluskwiaki i przędziarki)
- Klej entomologiczny (zwalcza owocówki, kwieciak jabłkowiec)
- Siltac EC (zwalcza mszyce, przędziorki i miseczniki)
- Deltam (zwalcza mszyce, chrząszcze stonki ziemniaczanej, malinowce)
- Karate Zeon 050 CS (zwalcza gąsienice, śmietkę cebulową i kapuścianą)
Pamiętajmy, żeby wybierać preparaty odpowiednie dla uprawianych przez nas roślin oraz szkodnika, który się na nich pojawił lub im zagraża. Oprócz stosowania środków chemicznych oraz gotowych preparatów, w podwyższaniu zdrowia roślin niezmiernie ważną rolę odgrywa również zrównoważona i regularna pielęgnacja. Już przed sadzeniem warto nawieźć i odżywić glebę oraz zastosować reguły poprawnego sąsiedztwa roślin. Wytwarzane przez nie substancje pomagają odstraszać między innymi ślimaki. Jak podpowiada nam przysłowie: lepiej zapobiegać niż leczyć!
Julita Semrau
fot. envato elements