StoryEditorCo za nowina!

Tego środka owadobójczego już nie użyjesz w swoim ogrodzie! Czym zastąpić Mospilan?

07.05.2024., 08:00h
Julita SemrauJulita Semrau
Mospilan 20 SP, jedyny środek owadobójczy do wykorzystywania amatorskiego, który mógł być stosowany także przy wysokich temperaturach, zostanie wycofany ze sprzedaży. Czym go zastąpić?

Czym jest Mospilan 20 SP?

Mospilan 20 SP to insektycyd zwalczający ćmę bukszpanową, mszyce, gąsienice, owocówki i wiele innych szkodników ssących i gryzących, które na co dzień sieją spustoszenie w naszych ogrodach, sadach i grządkach. Może być wykorzystywany do ochrony mnóstwa roślin: ziemniaków, truskawek, malin, porzeczek, agrestu, dyni, ogórków oraz wielu innych. Oprócz szerokiego zakresu działania powierzchniowego, wgłębnego i systemicznego, można nim opryskiwać również w wysokich temperaturach.

image
PIĘKNE RÓŻE

Oto najlepsze sposoby na nawożenie róż! Będą kwitły cały sezon!

Od 30 kwietnia 2024 roku jego sprzedaż zostanie skierowana jedynie dla profesjonalistów. Chociaż produkt nie zostaje wycofany z ogólnego rynku, ogrodnik-amator nie może już go zakupić.

Czym zastąpić Mospilan?

Substancją czynną Mospilanu 20 SP jest acetamipryd, dwudziestoprocentowy związek z grupy pochodnych neonikotynoidów. Dla nas oznacza to, że sam produkt bardzo trudno zastąpić jednym, wieloskładnikowym preparatem. Chociaż w zasadzie jest to niemożliwe, nie ma również powodu do obaw, jednym z rozwiązań jest zwrócenie się ku naturalnym środkom owadobójczym oraz regularnej pielęgnacji!

Przeczytaj także: Domowy nawóz do ogórków. 

Poniżej przedstawiamy listę środków, którymi można zastąpić Mospilan:

  • Polysect Naturen (zwalcza mszycę bukszpanową w sposób fizyczny i kontaktowy)
  • Chabasite Insect (zwalcza ćmę bukszpanową, mszycę, pluskwiaki i przędziarki)
  • Klej entomologiczny (zwalcza owocówki, kwieciak jabłkowiec)
  • Siltac EC (zwalcza mszyce, przędziorki i miseczniki)
  • Deltam (zwalcza mszyce, chrząszcze stonki ziemniaczanej, malinowce)
  • Karate Zeon 050 CS (zwalcza gąsienice, śmietkę cebulową i kapuścianą)

Pamiętajmy, żeby wybierać preparaty odpowiednie dla uprawianych przez nas roślin oraz szkodnika, który się na nich pojawił lub im zagraża. Oprócz stosowania środków chemicznych oraz gotowych preparatów, w podwyższaniu zdrowia roślin niezmiernie ważną rolę odgrywa również zrównoważona i regularna pielęgnacja. Już przed sadzeniem warto nawieźć i odżywić glebę oraz zastosować reguły poprawnego sąsiedztwa roślin. Wytwarzane przez nie substancje pomagają odstraszać między innymi ślimaki. Jak podpowiada nam przysłowie: lepiej zapobiegać niż leczyć!

Julita Semrau

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 19:44