Niestety, firanki narażone są na wchłanianie sporej ilości zabrudzeń. Kurz, dym papierosowy, działanie słońca, zapachy podczas gotowania, tłuste plamy – przyczyniają się powstawania nieestetycznych zażółceń. Niewiele czasu potrzeba, aby firanki straciły swój śnieżnobiały kolor. Czym można je wybielić, korzystając z domowych sposobów?
Firanki – jak je prać?
Aby firanki nie były żółte, należy regularnie je prać, choćby raz na 4 miesiące. Pierzemy je zawsze, uwzględniając wskazówki producenta, zwykle w 30-40 stopniach. Pamiętajmy, aby przed włożeniem firanek do bębna złożyć je w kostkę. Delikatne firany ze zdobieniami wkładamy do specjalnego worka na pranie lub poszewki, w pralce firanki pierzemy z niewielką ilością innych tekstyliów, a po wypraniu rozwieszamy je na karniszu, aby wyschły.
Czym wybielić firanki?
Pożółkłe firanki mogą znów zachwycać bielą, bez udziału sklepowch detergentów. Najlepiej jest wypróbować domowe sposoby, które są tanie. Podpowiadamy, czym wybielić firanki, aby wyglądały jak nowe.
Domowe sposoby na białe firanki: cytryna, ocet, soda
Sok z cytryny ma świetne właściwości rozjaśniające, a nawet wybielające. Dobrze zadziała na pożółkłe firanki. Do dużego wiadra lub miski nalewamy ciepłą wodę i wciskamy sok z cytryny. Firanki zanurzamy na pół godziny i pierzemy standardowym sposobem. Dodatkowy atut tej metody? Przyjemny cytrusowy zapach w całym domu!
Innym ciekawym patentem jest zastosowanie proszku do pieczenia – całe opakowanie wsypujemy do 5 litrów wody, namaczamy w roztworze materiał i czekamy kwadrans. Po tym czasie pierzemy firanę w pralce.
Można sięgnąć po sprawdzoną metodą z użyciem octu i soli kuchennej. Potrzebne będzie 5 litrów wody zmieszanej z dwoma łyżkami soli lub ćwiartką szklanki octu. W takiej miksturze moczymy firanki przez kilka godzin, a następnie je pierzemy. Powinny być białe i lśniące czystością. Ponadto firanki nie będą się już więcej elektryzować. Tego typu roztwór jest polecany zwłaszcza w przypadku firanek wykonanych ze sztucznych materiałów.
Inne sposoby na białe firanki:
- pranie ręczne w płatkach mydlanych,
- przechowywanie firanek w papierze,
- łyżeczka sody czyszczonej dodana do klasycznego prania,
- mikstura: 7 płaskich łyżek dosypujemy do 5 litrów wody – w takiej mieszance moczymy już wypraną firankę, w następnym kroku płuczemy ją i rozwieszamy na karniszu,
- pranie ze skorupkami jaj, które wkładamy do lnianego woreczka i dorzucamy do standardowego prania w pralce z proszkiem,
- moczenie firanek przed praniem w wodzie o temperaturze 40 stopni Celsjusza.
Oprac. Angelika Drygas
fot. envato elements