StoryEditorPatenty domowe

Najlepsze triki na brudną szybę piekarnika!

25.11.2023., 13:00h
Perfekcyjne wyczyszczenie szyby piekarnika to dosyć żmudne i skomplikowane zadanie. Warto posiłkować się sprawdzonymi patentami na ten uciążliwy brud! Na szczęście z pomocą przychodzą produkty, które zazwyczaj mamy w domu.

Piekarnik to sprzęt, który jest często używany. Jeśli nie dbamy o jego czystość regularnie, nagromadzony brud będzie trudny do usunięcia. Zamiast tradycyjnych drogeryjnych środków chemicznych, można zastosować ocet, sodę, a nawet folię aluminiową. W jaki sposób?

Czy cytryna pomoże w usuwaniu zabrudzeń?

Aby przygotować piekarnik do pucowania, należy nagrzać jego wnętrze do temperatury 200 stopni i wstawić do środka naczynie z wodą z sokiem z cytryny. Powstanie para, dzięki której będzie łatwiej usunąć uciążliwe zabrudzenia. Następnie należy odczekać aż piekarnik nieco ostygnie i spryskać szybę mieszkanką wody i octu. Po kwadransie można zacząć szorowanie gąbką. Wszystkie zabrudzenia powinny zniknąć.

Soda oczyszczona a czyszczenie szyby piekarnika

Innym sposobem jest polanie powierzchni gorącą wodą i posypanie jej grubą warstwą sody oczyszczonej. Po 10 minutach czyścimy szybę za pomocą… folii aluminiowej, którą zwijamy w kulkę. Na koniec powierzchnię przecieramy wilgotną ściereczką. To świetny sposób na tłuste plamy, przypalenia i zaschnięte resztki jedzenia.

image
Zanim wezwiesz hydraulika

Problemy z zatkanym odpływem: jak ich unikać i z nimi walczyć?

Ocet jabłkowy i woda

Mocno zabrudzona szyba piekarnika nie wygląda estetycznie. Ponadto, mogą gromadzić się na niej bakterie. Aby ją wypucować, warto zastosować mieszankę wody, sody oczyszczonej i octu jabłkowego. Należy przygotować papkę z sody i wody, nałożyć ją na szybę i zostawić na całą noc. Rano usuwamy pastę z szyby i przecieramy ją szmatką nawilżoną octem.

image

Patenty domowe 

FOTO: Envato Elements

Jak wyczyścić szybę piekarnika z zewnętrznej strony?

Czasami wystarczy zwykły płyn do szyb i powierzchnia zaczyna lśnić czystością. W przypadku większych zabrudzeń posiłkujemy się wodą z octem. Aby usunąć resztki jedzenia z trudniej dostępnych miejsc, dobrze jest użyć szczoteczki do zębów.

Jak wyczyścić wnętrze piekarnika?

Wystarczy wlać do żaroodpornego naczynia wodę z płynem do mycia naczyń i wstawić je do nagrzanego piekarnika na kwadrans. Para wodna zmieszana z płynem zmiękczy zabrudzenia i ułatwi czyszczenie całego piekarnika.

Jak wyczyścić kratkę piekarnika?

Jednym z bardziej uciążliwych do wyczyszczenia elementów jest kratka. Również i tym razem można zastosować metody naturalne. Wyciskamy sok z dwóch cytryn, mieszamy go ze szklanką wody, łyżką octu i płynu do mycia naczyń. Spryskujemy kratkę tym roztworem i szorujemy ją gąbką. Zabrudzenia powinny schodzić, pozostawiając powierzchnię czystą i lśniącą.

Angelika Drygas

Fot. envato elements

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:23