StoryEditorPaliwo E10 w ogrodzie

Benzyna E10 od 2024 r na stacjach w całej Polsce. Czy można jej używać do maszyn ogrodniczych?

Od 1 stycznia 2024 na stacjach benzynowych w całej Polsce stopniowo wprowadzana jest benzyna E10. Zastąpi ona benzynę Pb95. Nowe paliwo na rynku wywołuje zamęt, bowiem wiele osób nie wie, czy może je tankować do swojego samochodu lub na przykład maszyn ogrodniczych. O czym trzeba pamiętać, tankując benzynę E10?

Czym jest benzyna E10? 

Benzyna E10 ma docelowo całkowicie zastąpić w Polsce benzynę Pb95. Nowe paliwo to mieszanka, składająca się w 90 proc. z benzyny bezołowiowej i w 10 proc. z etanolu pochodzenia roślinnego, produkowanego z kukurydzy lub trzciny cukrowej. Celem wprowadzenia benzyny E10 na europejskie rynki jest redukcja emisji dwutlenku węgla, zmniejszenie zależności od paliw kopalnych oraz zwiększenie udziału zrównoważonych biopaliw w paliwach transportowych. 

Czy paliwo E10 może psuć samochody i sprzęt ogrodniczy? 

Paliwo E10 jest już dostępne w 18 krajach Unii Europejskiej. W związku z tym część nowych samochodów jest dostosowana do tankowania tego typu benzyny. Warto jednak mieć na uwadze, że starsze auta i inne maszyny mogą mieć układ paliwowy, który nie był projektowany z myślą o paliwach z wysoką zawartością bioetanolu. Wówczas niektóre stopy metali mogą szybciej ulegać korozji, a elementy gumowe i wykonane z tworzyw sztucznych będą w przyspieszonym tempie parciały i pękały. 

Jakie samochody mogą tankować benzynę E10? 

Producenci samochodów zapewniają, że większość maszyn, które sprzedano po 2010 roku na europejskim rynku, jest dostosowana do tankowania benzyny E10. Kierowcy, którzy chcą się upewnić, że ich auto może zatankować nowe paliwo, mogą skorzystać z wyszukiwarki, oferowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. 

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Nowe paliwo na polskich stacjach już od stycznia! Jakie samochody mogą je tankować? 

Benzyna E10 a sprzęty ogrodnicze: kiedy można jej użyć? 

Paliwo tankujemy nie tylko do samochodów. Potrzebne jest także do niektórych maszyn rolniczych i ogrodniczych. Czy można je wlewać bez obaw? Na to pytanie odpowiedzieli przedstawiciele niektórych firm, zajmujących się między innymi produkcją sprzętu ogrodniczego. Jak się okazuje, większość maszyn jest przystosowana do tankowania paliwa nowego typu. Bez obaw o uszkodzenia można je wlewać do sprzętów wyprodukowanych przez: 

  • Stihl – we wszystkich urządzeniach spalinowych, konieczne może być wyregulowanie gaźnika przez autoryzowanego dealera marki; 
  • Briggs&Stratton – we wszystkich urządzeniach spalinowych, zalecane jest stosowanie stabilizatora
  • Stiga – we wszystkich urządzeniach z silnikami wyprodukowanymi po roku 2014; 
  • Honda – we wszystkich urządzeniach z silnikami Honda GX, GXV, GC/GS, GCV oraz Honda BF. 

Przeczytaj także: Jak wybrać odpowiednią kosiarkę do swojego ogrodu

Stosujesz paliwo E10 w sprzętach ogrodniczych? Pamiętaj o tych zaleceniach 

Producenci maszyn rolniczych i ogrodniczych mają zalecenia dla użytkowników swoich sprzętów, którzy będą korzystali z paliwa E10. Warto mieć je na uwadze, jeżeli chcemy, by maszyny jak najdłużej były sprawne. Producenci zalecają między innymi, by mieszanek paliwowo-olejowych, przygotowanych na bazie benzyny E10, nie przechowywać dłużej niż 30 dni. Po tym czasie mieszanki mogą się bowiem rozwarstwić, a w efekcie paliwo nie zapewni optymalnej pracy silnika. Ważne jest także regularne kontrolowanie filtrów w maszynach. Po zakończeniu pracy warto opróżnić zbiornik z paliwem, zwłaszcza jeżeli chodzi o sprzęt, z którego korzystamy tylko sezonowo

Producenci maszyn rolniczych i ogrodniczych ostrzegają także, że choć ich sprzęty mogą być tankowane benzyną E10, część z nich nie jest przystosowana do paliwa o wyższej niż 10 proc. zawartości etanolu. Warto o tym pamiętać, by nie doprowadzić do korozji i uszkodzenia maszyny.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 10:57