StoryEditorPiwniczka ogrodowa

Czy na ziemiankę ogrodową trzeba mieć pozwolenie?

16.08.2024., 11:00h

Ziemianki ogrodowe są coraz popularniejsze! Stanowią tradycyjny sposób na przechowywanie żywności i rozmaitych akcesoriów ogrodowych. Mogą także dekorować posesję. Czy budowa ziemianki ogrodowej wymaga pozwolenia?

Spis treści:

Co to jest ziemianka ogrodowa?

Czy na ziemiankę trzeba uzyskać pozwolenie?

Co warto przechowywać w ziemiance?

Jak zbudować ziemiankę ogrodową?

Co to jest ziemianka ogrodowa?

Ziemianka to inaczej piwniczka zbudowana w ziemi. W całości lub częściowo umiejscowiona jest właśnie pod ziemią. Taka forma sprzyja utrzymaniu stałej-niskiej temperatury, około 5-8 stopni Celsjusza. To dlatego z powodzeniem można w niej przechowywać żywność, zwłaszcza warzywa i owoce.

Przeczytaj również: Jak zbudować wiatę bez pozwolenia?

Czy na ziemiankę trzeba uzyskać pozwolenie?

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zinterpretujemy status ziemianki. Niestety, w polskim prawie budowlanym nie pada słowo „ziemianka” – stąd spore pole do interpretacji. Warto upewnić się w urzędzie gminy, w jaki sposób postrzegana jest tego typu budowla na danym terenie. Uogólniając, zgodnie z przepisami, budowa ziemianki nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę – jednak ten fakt należy zgłosić. Podobnie, jak w przypadku budynków gospodarczych, garażu, czy altany. Ważne, aby powierzchnia ziemianki nie była większa niż 35 metrów kwadratowych. Ponadto, na każdych 500 metrach kwadratowych działki mogą znajdować się dwa takie obiekty. Przyjmując, że ziemianka ogrodowa to obiekt małej architektury, także nie będziemy potrzebowali specjalnego pozwolenia na jej budowę, a jedynie zgłoszenie. Podobnie, jeśli ziemianka zostanie uznana za budynek gospodarczy zasypany ziemią – do 35 m² wymagane będzie zwykłe zgłoszenie. Warto tego dopilnować, aby nie narażać się na nieprzyjemności. Niestety, niektórzy interpretują ten rodzaj obiektu jako budowlę ziemną – w tym przypadku należy przyjąć, że wymagane jest pozwolenie na wybudowanie ziemianki.

image
Budowa

Domek letniskowy na wsi a prawo budowlane: co trzeba wiedzieć?

Jak zbudować ziemiankę ogrodową?

Ważny jest dobór miejsca – powinno być suche, aby w przyszłości nie doszło do zawilgocenia czy zagrzybienia przestrzeni. Najlepiej, jeśli wejście do ziemianki będzie skierowane na północ, aby zachować odpowiednie zacienienie. Budowlę można wykopać na wzniesieniu, aby wykorzystać naturalne środowisko i uzyskać zielone zadaszenie. Należy jednak unikać terenu, w którym może zbierać się woda opadowa. Piwniczka może być umiejscowiona w ziemi i nią obsypana. Może być również tylko częściowo zagłębiona w ziemi. Do jej wykończenia najczęściej używa się cegieł, betonu lub kamienia. Ziemiankę można budować od przysłowiowego zera lub wstawić moduł gotowy.

Co warto przechowywać w ziemiance?

To idealne, dodatkowe miejsce do przechowywania owoców, warzyw, przetworów, alkoholu. Ziemianka może być traktowana jak spiżarnia i lodówka.

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. wrzesień 2024 20:55