StoryEditorWokół domu

Czym czyścić płytki balkonowe po zimie? Sięgnij po domowe sposoby!

17.03.2023., 08:49h
Gdy tylko pojawia się pierwsze wiosenne słońce, z rozbrajającą szczerością obnaża pozimowy nieporządek. Widać to zwłaszcza na podjazdach i balkonach. W jaki sposób, używając domowych sposobów, usunąć te nieestetyczne plamy?

Coraz więcej osób stawia na ekologiczne metody sprzątania. Zanim zakupią profesjonalne detergenty, zaglądają do kuchni i spiżarni w poszukiwaniu domowych alternatyw. I tak powstają, jak grzyby po deszczu, autorskie mieszanki do mycia okien, toalet, podjazdów, czy płytek balkonowych.

Czyszczenie balkonu po zimie

Po długich miesiącach słoty balkon wymaga gruntowego sprzątania. Po opadach śniegu i deszczu, po dniach wietrznych i mroźnych, na posadzce zagościł nie tylko kurz i brud, ale zacieki, plamy, przebarwienia. Zanim na balkonie zostaną ustawione piękne kwiaty i dekoracje, należy rozprawić się z bałaganem. Pierwszym krokiem jest gruntowne zamiecenie podłogi, najlepiej miotłą z grubszym włosiem, jednak takim, który nie porysuje powierzchni. Następnie, czyścimy płytki z powierzchniowych zanieczyszczeń za pomocą szczotki i wody z dodatkiem detergentu. Warto zatrzymać się przy fugach i nieco mocniej zadziałać.

image

Czyszczenie balkonu po zimie

FOTO: Envato Elements

Pucowanie balkonu – naturalne metody

W tym celu sprawdzi się zwykły płyn do mycia szyb lub do mycia podłóg, ale także woda z octem, najlepiej w proporcji 3:1. Ocet nie tylko świetnie czyści, ale przy okazji dezynfekuje! Innym trikiem jest zastosowanie sody oczyszczonej, którą mieszamy z wodą i mydłem. Ma powstać papka, którą miejscowo szorujemy najbardziej newralgiczne miejsca, np. przy użyciu zużytej szczoteczki do zębów. Po smugach i brudzie nie będzie śladu! Przed pucowaniem warto zrobić małą próbę, na niewielkiej powierzchni, aby sprawdzić, czy dany sposób nie uszkodzi płytek czy fug.

Czym umyć fugi po zimie?

Chałupnicze metody na lśniące czystością fugi to: kwasek cytrynowy, soda oczyszczona, szare mydło, pasta do zębów, sok z białej porzeczki i zmywacz do paznokci. Uwaga! Należy uzbroić się w cierpliwość – szorowanie fug to praca dla osób dokładnych.

image
Wokół domu

Czyszczenie kostki brukowej na wiosnę. Wypróbuj domowe sposoby, a będzie jak nowa!

Przygotowanie balkonu na sezon wiosenny

Przyda się także generalny porządek – chodzi o umycie okien, parapetów, balustrady – one równie ucierpiały w czasie zimy. Należy uprzątnąć i odświeżyć wszystkie dekoracje, jak: świeczniki, latarenki, doniczki. Te zniszczone lub niepotrzebne należy wyrzucić. Warto zadbać też o rośliny i posadzić nowe, a balkon nabierze pięknego wymiaru! Usuwamy pajęczyny, myjemy meble balkonowe i wstawiamy nowe dodatki.

Angelika Drygas

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. marzec 2023 12:01